Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Na Memoriál O. Nepelu sa prihlásila až stovka účastníkov

SITA|8. sep 2011 o 14:27

Práve enormný záujem zahraničných účastníkov o štart na bratislavskom podujatí prinútil organizátorov, aby odriekli tých záujemcov, ktorí sa prihlásili po uzávierke prihlášok.

BRATISLAVA. Hlavné mesto Slovenska Bratislava a najlepší športovec SR 20. storočia Ondrej Nepela už roky tvoria zväzok. Aby sa na olympijského víťaza z roku 1972 v Sappore, ktorý zomrel v roku 1989 vo veku 38 rokov, nezabudlo, založili funkcionári Slovenského krasokorčuliarskeho zväzu (SKrZ) v roku 1992 medzinárodnú súťaž pod názvom Memoriál Ondreja Nepelu. Odvtedy je O. Nepela symbolom Bratislavy.

Týmito slovami začal vo štvrtok primátor hlavného mesta SR Milan Ftáčnik tlačovú besedu pred 19. ročníkom tohto podujatia, ktoré bude v dňoch 28. septembra až 2. októbra na zmodernizovanom Zimnom štadióne Ondreja Nepelu.

Na súťaž sa zatiaľ prihlásilo takmer sto pretekárov z 28 krajín od Japonska až po USA. Práve spomínaný enormný záujem zahraničných účastníkov o štart na bratislavskom podujatí prinútil organizátorov, aby odriekli tých záujemcov, ktorí sa prihlásili po uzávierke prihlášok.

"Prvýkrát v histórii sme museli pristúpiť k tomuto kroku, lebo ak by sme prihlášky neobmedzili, organizačne by sme podujatie nezvládli. Veď aj v minulých rokoch sme súťaže končili až hodinu pred polnocou. Záujem o štart na Memoriáli O. Nepelu nás mimoriadne prekvapil, neviem, čo bude budúci rok, keď budeme chystať jeho jubilejný 20. ročník. Z toho, čo sa dialo okolo prihlášok tento rok, sme všetci ešte v šoku. Taký nával záujemcov sme naozaj nečakali. Ani takých špičkových pretekárov z celej Európy, USA a Japonska," zdôraznila predsedníčka SKrZ Mária Hrachovcová a pokračovala: "Mám pocit, že chystáme malé majstrovstvá Európy s účasťou Japonska a USA."

Šéfka slovenského krasokorčuľovania M. Hrachovcová sa pri verejnej prezentácii príprav tohoročnej edície Memoriálu Ondreja Nepelu poďakovala nie iba vedeniu Bratislavy, ale aj všetkým partnerom, podporovateľom a mecenášom, bez ktorých by sa táto významná akcia na bratislavskom ľade nemohla konať.

"Náklady na zorganizovanie medzinárodnej krasokorčuliarskej akcie sú veľmi veľké, bez pomoci partnerov by sme ho nemohli zorganizovať. Tak isto ani bez podpory Medzinárodnej krasokorčuliarskej únie (ISU), ktorá nám na podujatie deleguje špičkových medzinárodných rozhodcov a technických delegátov. Ich interes o naše preteky je dôkazom toho, že naše podujatie si vážia, považujú ho za jednu mimoriadne dôležitú európsku krasokorčuliarsku súťaž" pokračovala šéfka SKrZ Mária Hrachovcová.

Nad menoslovom 26 mužov, 27 žien, 17 športových dvojíc a 9 tanečných párov žasla vo štvrtok aj legendárna trénerka Ondreja Nepelu Hilda Múdra: "Som rada, že toto podujatie sa v tomto zložitom období vôbec koná. Teší ma, že si na Ondreja takouto formou všetci spomínane už 19 rokov a som zvedavá, čo urobíme budúci rok, keď bude jubilejný 20. ročník. Tak veľký záujem o našu súťaž som doteraz ešte nezažila. Interes je enormný," konštatovala Hilda Múdra, ktorá pätnásť rokov bola jedinou trénerkou Ondreja Nepelu. Pod jej vedením sa rodák z Bratislavy stal trojnásobným majstrom sveta, päťnásobným šampiónom Európy a osemnásobným majstrom bývalého Československa.

Podľa informácie predsedníčky organizačného výboru podujatia Zuzany Jánošovej, diváci, ktorí prídu do hľadiska Zimného štadióna O. Nepelu, môžu držať palce talentovanej Monike Simančíkovej z Piešťan, bronzovej medailistky z Medzinárodného olympijského festivalu mládeže (EYOF) v Liberci, ktorá sa chystá na premiéru medzi ženami. Spoločnosť jej budú robiť Ivana Reitmayerová, Karolína Sýkorová a Erika Viteková alebo Dominika Murcková.

Medzi mužmi bude štartovať Jakub Strobl a Slovensko bude mať zastúpenie aj medzi tanečnými pármi. V tejto súťaži bude SR reprezentovať dvojica Nikola Višňová - Lukáš Csolley, ktorá na MS juniorov obsadila výborné 5. miesto. Najpočetnejšia - až 19-členná výprava - sa do Bratislavy chystá z Talianska.

"Sme radi, že po minulom ročníku, keď sme pre malý počet prihlásených nemohli otvoriť súťaž pre športové dvojice, budeme mať teraz na štarte až deväť dvojíc. Dve budú z Nemecka, dve z Talianska, dve z Ruska a po jednej z Bieloruska, USA a Francúzska" uviedla Zuzana Jánošová, ktorá pripomenula, že tri vyhrievané ľadové plochy ponúkajú súťažiacim perfektnú šancu na prezentáciu svojho športového umenia.

"Ľadová plocha s rozmermi 30 x 60 metrov je ideálna pre všetky vrcholné krasokorčuliarske akcie," dodala Mária Hrachovcová, ktorá práve tieto ideálne podmienky považuje za dôvod mimoriadneho záujmu o 19. ročník Memoriálu O. Nepelu.

Súvisiace články