Štvrtok, 28. január, 2021Meniny má Alfonz

Na Ligu majstrov do Francúzska museli autobusom

Ilustračné. (Autor: archív)
Ján Leško|Publikované 27. sep 2016 o 22:00

Slovenský hádzanársky majster odohral dvanásty súťažný zápas v tomto mesiaci.

MONTPELLIER/PREŠOV. V utorok odohral slovenský hádzanársky majster v poradí svoj dvanásty súťažný zápas v tomto mesiaci.

V domácej súťaži všetko doposiaľ vyhral.

V SEHA lige do utorkového súboja s bieloruským Meškovom Brestom (Prešov prehral 25:30) zdolal v Chorvátsku Nexe Našice. V tejto súťaži mrzí najmä prehra v Skopje s Vardarom o sedemnásť gólov.

Tatran Prešov však odštartoval už aj sériu stretnutí v „kráľovskej“ súťaži hádzanárov. Premiérový zápas v skupine C Ligy majstrov na pôde francúzskeho Montpellier HB slovenský šampión prehral.

Aj napriek tomu, že domáceho favorita v prvom polčase prekvapil. Polčas mal vyrovnané skóre (14:14), no v druhom Prešov nezachytil nástup súpera, veľkou prekážkou bol súperov gólman Gérard.

Prehry mrzia, rázne kroky nie

Prešov prehrával v Montpellieri už o sedem gólov, no v závere to skresal na rozdiel piatich. Tatran bol blízo lepšiemu výsledku.

Bez vo Francúzsku chýbajúceho zraneného kapitána Radovana Pekára, za ktorého zaskočil so šiestimi gólmi najlepší strelec hostí Oliver Rábek, nehral zle, ale v zápase s takým kvalitným súperom zahodil príliš veľa šancí na to, aby prípadne uspel. Slovenský majster utŕžil na medzinárodnom fóre v krátkom čase nepríjemné prehry. Za tú vo Francúzsku sa však červenať nemusí.

Tatran Prešov káder mužstva pred touto sezónou značne obmenil. Majiteľ klubu Miloslav Chmeliar už na jej začiatku vravel, že rátať bude treba aj s prehrami, ktoré sú samozrejmou súčasťou aj v tomto športe.

„S Vardarom v Skopje sme prehrali vysoko, to je fakt. Lenže tento klub v tomto roku postavil jedno špičkové mužstvo, ktoré podľa mňa nebude chýbať v zápasoch záverečnej štvorky SEHA ligy ani Ligy majstrov,“ mienil ešte pred premiérovým duelom LM 2016/2017 vo francúzskom Montpellieri M. Chmeliar.

„Myslím, že až tak kruto ako s macedónskym majstrom sme prehrať nemuseli. Nedá sa nič robiť, ideme ďalej. Naše mužstvo sa formuje nanovo. Nie všetci novici, ktorí doň prišli zatiaľ naše očakávania napĺňajú. Sme na ceste budovania nového tímu. Aj keby sme mali prehrávať častejšie ako v predošlých ročníkoch, rez, ktorý sme v hráčskom kádri spravili pred touto sezónou, neľutujem, stále si za ním stojím. Ľudia, ktorí vidia tak trochu i do zákulisia nášho klubu, vedia dobre, čo za tým stálo. Poviem to takto. Dôvody nášho rázneho kroku doznievajú ešte aj teraz. Neraz mi kladú otázku, čo sa vlastne stalo, či iba 'pamätná' domáca prehra so srbským majstrom bola toho spúšťačom. S Vojvodinou Nový Sad za štyri roky jej účinkovania v nadnárodnej lige sme ani raz neprehrali. Vyhrali vtedy znovu, dokonca o jedenásť gólov. O dva dni neskôr v Lige majstrov prišla naša nečakaná prehra o osem. Nikoho nechcem ani teraz očierňovať, tobôž nie tých, ktorí už v mužstve nie sú. Krok smerom k zmenám sme ale urobiť museli. Aj za cenu takých rezultátov, o akých sa bavíme.“

Nejaké zmeny sa dajú očakávať

Po výsledkoch v Macedónsku prišlo ale výrazné zlepšenie v Chorvátsku, vcelku prijateľný vstup do diania v Lige majstrov vo Francúzsku.

„Súčasné mužstvo Tatrana má svoju určitú výkonnosť i silu. Faktom však ostáva, že doň prišlo veľa mladých hráčov, výkony ktorých sú ešte značne kolísavé. Iste, chce to nejaký čas, aby sa prejavilo výraznejšie. Už teraz ale môžem povedať, že ani podľa mňa nie je vyskladané ani podľa mojich predstáv,“ priznal majiteľ Tatrana Prešov.

„Nejaké zmeny do budúcna sa dajú očakávať, ale základ novo tvoriaceho sa tímu by mali tvoriť hráči súčasného kádra.“

Prečo autobusom a nie lietadlom

O Tatrane Prešov je známe, že na svoje zápasy cestuje luxusným klubovým autobusom. Na extraligové i na stretnutia SEHA ligy celkom bežne. Mnohých ale prekvapilo, že slovenský majster vycestoval autobusom aj na Ligu majstrov do Francúzska.

Cez Rakúsko smeroval na juh Talianska k Janovu, potom francúzskym Azúrovým pobrežím, napríklad popri Monaku, Monte Carlo, cez Nice ku Stredozemnému moru do Montpellieru.

„Ani všetky bohatšie kluby ako Tatran Prešov na zápasy Ligy majstrov necestujú vždy letecky. Z hľadiska vzdialenosti a dostupnosti využijú aj autobusovú prepravu. Letenky máme vyplatené na zápasy v Rusku do Moskvy s Čechovskými Medveďmi, do Bilbaa v Španielsku (La Rioja) a nórskeho Osla s Elverumom Hanball. Pre krátkosť času, po postupe z kvalifikácie, letenky do Montpellieru nebolo možné už zabezpečiť. Letecké spojenia boli komplikované, aj s tromi prestupmi. Dokonca, výprava by musela cestovať aj v skupinách, viacerými lietadlami. Nešlo o nejaké finančné šetrenie, to vôbec nie. Aj autobus, diaľničné poplatky niečo stoja. Jednoducho dostupnosť leteniek narýchlo nebola. A navyše, po nedeľnom zápase vo Francúzsku sme nemohli riskovať, že sa včas letecky vrátime na utorňajšie domáce stretnutie SEHA ligy s bieloruským Meškovom Brest.“

Výprava prešovských hádzanárov však aj dlhú cestu z Francúzska do Prešova šťastne zvládla.

Autor: Ján Leško

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.