Piatok, 5. marec, 2021Meniny má Fridrich

Na Kuzminovú čaká 160 km v grónskej pustatine

(Autor: SITA)
SITA|Publikované 3. apr 2014 o 11:27

Anastasia Kuzminová absolvuje extrémne preteky Arctic Circle Race v Grónsku.

SISIMIUT. Vyše 160 km v snehovej a ľadovej pustatine západného Grónska čaká počas najbližších troch dní na účastníkov najťažšieho lyžiarskeho bežeckého maratónu na svete Arctic Circle Race. Medzi nimi bude prvý raz aj dvojnásobná olympijská šampiónka v biatlone Anastasia Kuzminová spoločne z manželom Danielom Kuzminom.

Tento exotický výjazd za severný polárny kruh mali naplánovaný dávno pred koncom najúspešnejšej sezóny v kariére, v ktorej Kuzminová obhájila zlatú medailu v rýchlostných pretekoch na zimných olympijských hrách a v celkom poradí Svetového pohára obsadila šieste miesto.

Kamčatka by vzala veľa času

"S myšlienkou ísť do Grónska prišiel manžel, ktorý je zároveň aj môj kondičný tréner. Pôjde najmä o vyjazdenie sa po sezóne a tiež o nové zážitky. Zvolili sme to namiesto mesačného pobytu na Kamčatke, ktorý sme absolvovali po minulé roky. Kamčatka by nám vzala veľa času a síl a na tak dlho sme nechceli brať syna zo školy. V Grónsku strávime kratší čas, ale bude to oveľa intenzívnejšie," vysvetlila Anastasia Kuzminová.

V Grónsku čakajú od piatka do nedele na účastníkov z 15 krajín (okrem 117 Grónčanov aj 38 zahraničných dobrodruhov) tri bežecké porcie v celkovej dĺžke 160,3 km (57,5 + 46,9 + 55,9), ktoré musia absolvovať v klasickom štýle. Medzi jednotlivými etapami sa v noci spí vo vyhrievaných stanoch v čase, keď vonku zúria teploty do -30 °C.

S batohom na chrbte

Súčasťou pravidiel je okrem striktného dodržania klasického štýlu lyžovania aj to, že batoh s osobnými vecami si musí každý účastník počas celej etapy nosiť na chrbte a nesmie ho ani raz zhodiť. Každý pretekár musí zároveň prejsť všetkými kontrolnými bodmi, ktoré budú pod drobnohľadom rozhodcov. Ide už o 17. ročník pretekov, ktoré sa zrodili na konci 90. rokov minulého

"Toto nie sú obyčajné maratónske preteky v bežeckom lyžovaní. Dlhé vzdialenosti, nocovanie na trati a extrémne náročné podmienky, to všetko skôr pripomína expedíciu ako lyžiarske preteky. Víťazom je každý, kto príde do cieľa a psychicky sa vyrovná s touto výzvou," povedal zakladateľ Arctic Circle Race Larseeraq Skifte v promovideu k pretekom.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články