8.

Stefan Babinsky

Rakúsko

+ 1,17 s

COURCHEVEL. Alexis Pinturault priebežne vedie po super-G v 1. kole alpskej kombinácie mužov na domácich MS v zjazdovom lyžovaní 2023.

Svetový šampionát sa ide vo francúzskych strediskách Courchevel a Méribel. Ženy majú na programe iba tréning zjazdu, v ktorom Petra Vlhová neštartuje.

Skúsený 31-ročný Francúz je tak na najlepšej ceste za ziskom druhého zlata v tejto disciplíne, v ktorej na MS triumfoval aj v roku 2019 a z predchádzajúceho svetového šampionátu v ňom získal striebro.

Pinturault má však pred druhým Rakúšanom Marcom Schwarzom náskok len šiestich stotín sekundy, tretí je ďalší rakúsky reprezentant Raphael Haaser (+ 0,14 s). Schwarz je obhajca zlata z Cortiny d'Ampezzo 2021.

Francúzsky lyžiar navyše premenil na víťazstvo aj 10 zo svojich 21 štartov v kombinačných pretekoch Svetového pohára.

Smolu mal líder celkového hodnotenia Svetového pohára a vedúci muž poradia super-G Švajčiar Marco Odermatt.

Ešte na predposlednom medzičase bol druhý a na Pinturaulta strácal iba 14 stotín sekundy, v úplnom závere však vypadol a medailu nezíska.

Podobne na tom bol Nór Adrian Smiseth Sejersted, na poslednom medzičase mal iba o 22 stotín sekundy horší čas ako líder, v cieli však nefiguruje medzi klasifikovanými pretekármi.

Haaser, ktorého sestra Ricarda získala deň predtým v rovnakej disciplíne bronz, mal tiež určité medailové nádeje. Lenže slalom vo Svetovom pohári nejazdí, zato Američan River Radamus áno a ten zaostal z Pinturaultom len 59 stotín.

Prekvapujúco sa v super-G prepadol favorizovaný Švajčiar Loic Meillard (+1,34 s), ale v prípade slalomového zlyhanie dvojice na čele mohol pomýšľať aj na titul.

Už 37-ročný Nemec Romed Baumann, obhajujúci vicemajster zo super-G, stratil +1,66, pričom ešte ako Rakúšan bol bronzový v superkombinácii na MS pred desiatimi rokmi.

V úvode šampionátu sú na programe kombinačné súťaže, po nich prídu na rad rýchlostné disciplíny super-G a zjazd (8. a 9. februára resp. 11. a 12. februára).

Tímová paralelná súťaž sa uskutoční v utorok 14. februára, o deň neskôr paralelnú súťaž absolvujú aj jednotlivci.

Obrovské slalomy naplánovali na 16. resp. 17. februára a podujatie vyvrcholí 18. a 19. 2. slalomom žien a mužov.

Štart druhého kola kombinácie, teda slalomu, je na programe od 14.30 hod. Textový online prenos vám opäť prinesieme na Sportnet.sk.

Domov»Zimné športy»Zjazdové lyžovanie»Domáci majú dôvod na radosť. Francúz Pinturault je v kombinácii priebežne prvý