Štvrtok, 23. septembra, 2021Meniny má Zdenka

Murray môže byť novou svetovou jednotkou už na začiatku novembra

Andy Murray sa stal najlepším tenistom sveta. (Autor: TASR/AP)
SITA|24. okt 2016 o 15:22

Na čele mužského rebríčka je už viac než dva roky srbský tenista Novak Djokovič.

BRATISLAVA. Britský tenista Andy Murray sa už 7. novembra môže premiérovo vo svojej kariére stať jednotkou svetového rebríčka vo dvojhre.

Dvadsaťdeväťročný rodák zo škótskeho Dunblane na to - pri papierovo azda najrealistickejšom scenári - potrebuje získať tituly na tohtotýždňovom turnaji vo Viedni aj na následnom turnaji v Paríži-Bercy (31. októbra - 6. novembra) a dočkať sa zlyhania terajšieho lídra renkingu Novaka Djokoviča zo Srbska pred finále vo francúzskej metropole.

Finále v Paríži (v kombinácii s viedenskou trofejou) by Murraymu stačilo, ak by Djokovič nebol v semifinále. Ak Murray vôbec nezaboduje vo Viedni, stane sa jednotkou v prípade svojho triumfu v Paríži a prehry Djokoviča v 2. kole.

Verí si

"Stále si uvedomujem, aké je ťažké dostať sa tam. Teraz však mám šancu. Verím, že sa mi to môže podariť. Bez diskusie. Ostatné mesiace mi to potvrdili. Dám tomu všetko, pretože takáto príležitosť sa už nemusí zopakovať," citoval Murrayho web Asociácie tenisových profesionálov.

Brit bude na šampionáte ATP World Tour Finals v Londýne 13. - 20. novembra tzv. premazávať iba 200 bodov z vlaňajška, Srb až 1300. Sprievodne dôležité práve pre 7. november je to, že tieto porcie na základe pravidiel ATP ubudnú tenistom už v predstihu.

Andy Murray v októbri triumfoval v Pekingu aj Šanghaji. Zverenec Ivana Lendla a Jamieho Delgada figuruje na druhej pozícii v hodnotení, takto vysoko prvý raz bol už 17. augusta 2009.

Srb je jednotkou od júla 2014

Trojnásobný grandslamový šampión, dvojnásobný olympijský víťaz a k tomu spoludržiteľ Davisovho pohára Murray môže byť najstarším novicom na vrchole hodnotenia od júna 1974, keď sa to podarilo Austrálčanovi Johnovi Newcombovi vo veku 30 rokov a 11 mesiacov.

Murray by bol 26. lídrom v histórii, prvým novým od 4. júla 2011, keď sa to podarilo práve Djokovičovi.

Britov srbský rovesník je vo svojom treťom funkčnom období na čele od 7. júla 2014, panuje 121. týždeň za sebou a dovedna 222. týždeň.

Súvisiace články