Svitko odštartoval na Dakare štrnásty raz, v prológu stratil 19 sekúnd

Štefan Svitko.
Štefan Svitko. (Autor: Flavien Duhamel / Red Bull Content Pool)
TASR|31. dec 2022 o 11:27 (aktualizované 31. dec 2022 o 14:47)

Varga sa stal prvým Slovákom, ktorý odštartoval na Dakare v kategórii štvorkoliek.

+ 46 s

SEA CAMP. Slovenský motocyklový pretekár Štefan Svitko obsadil v sobotnom prológu tohtoročnej Rely Dakar štrnáste miesto.

Jeho krajan Juraj Varga skončil vo svojej prvej etape na tomto podujatí v kategórii štvorkoliek na trinástej priečke.

Svitko bol na trinásťkilometrovej trase o devätnásť sekúnd pomalší ako víťaz Toby Price z Austrálie.

Slovenský veterán odštartoval na prestížnej púštnej rely po štrnásty raz.

Najlepší výsledok dosiahol pred siedmimi rokmi, keď bol celkovo druhý a pripísal si doposiaľ jediné etapové víťazstvo.

"Prológ bol technický a dlho som váhal, či do toho ísť naplno. Prvých pätnásť jazdcov si vyberá pozície do úvodnej etapy a vedel som, že je náročné dostať sa tam. Nakoniec som sa snažil zajazdiť čo najlepší čas a zajtra vyrážam ako druhý. Nie je to výhodná pozícia, ale budem bojovať," uviedol 40-ročný jazdec na sociálnej sieti Facebook.

Varga sa stal prvým Slovákom, ktorý odštartoval na Dakare v kategórii štvorkoliek a na víťazného Francúza Alexandra Girouda stratil 46 sekúnd. Všetci pretekári absolvovali prológ na stroji Yamaha.

V kategórii automobilov bol najrýchlejší Švéd Mattias Ekström so spolujazdcom Emilom Bergkvistom na Audi. Dvojnásobný majster DTM a svetový šampión v relykrose dosiahol čas 8:00 min.

Český jazdec Miroslav Zapletal so slovenským spolujazdcom Marekom Sýkorom obsadili na Forde 21. pozíciu s mankom 44 sekúnd.

Medzi kamiónmi bol najrýchlejší Čech Martin Macík (9:43 min) na Audi. Slovenský pretekár Róbert Kasák so spolujazdcom Tomášom Kazarkom obsadili na Tatre Buggyra 33. miesto (+ 2:38 min).

Maďar Zsolt Darázsi so slovenským mechanikom Ľubomírom Palčom figurovali v cieli na 46. mieste so stratou 3:57 min.

Domov»Ďalšie športy»Motorizmus»Svitko odštartoval na Dakare štrnásty raz, v prológu stratil 19 sekúnd