Leclerc sa na domácich pretekoch pódia nedočkal, tretíkrát v kariére slávi Perez

Sergio Perez.
Sergio Perez. (Autor: SITA/AP)
Sportnet, TASR|29. máj 2022 o 18:02 (aktualizované 29. máj 2022 o 19:36)

Na pódiu skončil priebežný líder celkového poradia Max Verstappen.

Veľká cena Monaka F1

Konečné výsledky

1.

Sergio Pérez

Mexiko

Red Bull

2.

Carlos Sainz

Španielsko

Ferrari

+ 1,154 s

3.

Max Verstappen

Holandsko

Red Bull

+ 1,491 s

4.

Charles Leclerc

Monako

Ferrari

+ 2,922 s

5.

George Russell

Veľká Británia

Mercedes

+ 11,968 s

6.

Lando Norris

Veľká Británia

McLaren

+ 12,231 s

7.

Fernando Alonso

Španielsko

Alpine

+ 46,358 s

8.

Lewis Hamilton

Veľká Británia

Mercedes

+ 50,388 s

MONAKO. Mexičan Sergio Pérez z tímu Red Bull triumfoval na Veľkej cene Monaka, siedmych pretekoch seriálu F1.

Druhý finišoval Španiel Carlos Sainz z Ferrari, tretí skončil priebežný líder poradia Holanďan Max Verstappen z Red Bullu.

Preteky významne poznačil dážď, pre ktorý ich štart presunuli o 70 minút a napokon ich ukončili na základe časového limitu. Pre 32-ročného Péreza to bolo prvé víťazstvo v sezóne, tretie v kariére.

Na čele priebežného poradia ostal Verstappen, ktorý mierne zvýšil náskok pred Monačanom Charlesom Leclercom. Pilot Ferrari po štarte z pole position obsadil 4. priečku.

Komisári viackrát posúvali štart pre meniace sa poveternostné podmienky. Všetky monoposty mali v úvode obuté pneumatiky do hustého dažďa. Pretekári napokon neabsolvovali klasický "tvrdý" štart," ale za safety carom. Latifi aj Stroll absolvovali menšie nárazy do bariér, ale v pretekoch pokračovali.

V úvode pretekov sa jazdilo veľmi opatrne, jazdci na popredných priečkach sa nepúšťali do predbiehacích manévrov, keďže na mokrej trati bolo viacero nevyspytateľných úsekov. Aj po 15. kole bolo na úvodných 8 priečkach nezmenené poradie.

Pérez prezul skôr než Leclerc, vytvoril si náskok a dostal sa pred oba monoposty Ferrari. Po tom, čo väčšina z pretekárov prezula, sa po 25. kole ustálilo poradie Pérez - Sainz - Verstappen - Leclerc.

Krátko na to však Schumacher dostal šmyk, viackrát sa otočil a po náraze do bariéry sa jeho monopost roztrhol na dve časti. Nemecký pretekár vyviazol bez zranenia, komisári však preteky prerušili na približne 20 minút. Pre viaceré posuny sa napokon nešlo plánovaných 77 kôl, keďže preteky sa museli skončiť o 18.00 SELČ.

S postupným vysychaním trate pribúdala odvaha pretekárov predbiehať, avšak na úzkej trati mestského okruhu v Monte Carle mali iba minimum priestoru.

Z monopostov na popredných priečkach sa však napokon nikto neodhodlal k riskantnému manévru a do cieľa prišli v tesnom závese. Preteky sa napokon skončili po 64. kole.

Nasledujúce preteky F1 sú na programe v nedeľu 12. júna od 13.00 SELČ na ďalšom mestskom okruhu v azerbajdžanskom Baku.

Hlasy po pretekoch

Sergio Pérez, víťaz: "Splnil sa mi sen. Po domácich pretekoch v Mexiku je tento triumf najviac sladký. Som zaň veľmi vďačný. Drobili sa mi pneumatiky, ale napokon som to zvládol."

Carlos Sainz, 2. miesto: "Po zastávke v boxoch som mal pred sebou o kolo pomalší monopost, za ktorým som išiel asi 12 zákrut, čím som zrejme prišiel o víťazstvo."

Max Verstappen, 3. miesto: "Mali sme dobrú stratégiu. Naša nedeľa bola oveľa lepšia než deň predtým. Zvýšil som náskok v celkovom poradí, s čím som ani nepočítal. Nevedeli sme, čo nás čaká na mokrej trati a ľahko sa mohla stať chyba. Bol to pre náš tím celkom vydarený deň. Som šťastný aj za víťazstvo "Checa" Péreza."

Priebežné poradie

/po 7 z 22 pretekov/

1.

Max Verstappen

Holandsko

Red Bull

125 bodov

2.

Charles Leclerc

Monako

Ferrari

116 bodov

3.

Sergio Pérez

Mexiko

Red Bull

110 bodov

4.

George Russell

Veľká Británia

Mercedes

84 bodov

5.

Carlos Sainz

Španielsko

Ferrari

83 bodov

Pohár konštruktérov

1.

Red Bull

195 bodov

2.

Ferrari

169 bodov

3.

Mercedes

120 bodov

4.

McLaren

50 bodov

5.

Alfa Romeo

39 bodov

Nachádzate sa tu: