6.

Lando Norris

McLaren

+ 9,850 s

SPA. Brit George Russell z tímu Mercedes zvíťazil na Veľkej cene Belgicka, štrnástych pretekoch seriálu formula 1 (F1).

Tesne za ním finišoval tímový kolega a krajan Lewis Hamilton, na pódiu ich doplnil Austrálčan Oscar Piastri na McLarene.

Víťaz uplynulých troch sezón a líder priebežného poradia Max Verstappen z Red Bullu štartoval pre výmenu motora z 11. miesta a napokon obsadil 5. miesto.

Pre 26-ročného Russella, ktorý štartoval až zo 6. miesta, to bolo tretie víťazstvo v kariére a druhé v sezóne. Mercedes zvíťazil v troch z uplynulých štyroch pretekov.

Na rozdiel od ostatných jazdcov absolvoval preteky v Belgicku iba s jednou zastávkou v boxoch a do cieľa prišiel na výrazne opotrebovaných pneumatikách.

V F1 nasleduje takmer mesačná prestávka, nasledujúce preteky sú na programe v nedeľu 25. augusta v holandskom Zandvoorte.

Hlasy po pretekoch

/zdroj: Nova Sport/

George Russell, víťaz: "Myslím si, že všetci očakávali, že Red Bull pôjde rýchlejšie, no dnes sa nedalo predbiehať. Naše auto bolo dnes fantastické. Po piatku sme v ňom spravili nejaké zmeny a naše double je výsledok tímového výkonu. Bola to aj skvelá práca strategického tímu. S mojimi pneumatikami sme išli do rizika. Auto však bolo skvelé a napokon to vyšlo. Už sa nemôžem dočkať, keď sa skončí mesačná prestávka. Do ďalších pretekov by som najradšej odštartoval hneď zajtra."

Lewis Hamilton, 2. miesto: "Nečakal som takýto výsledok. Po nevydarenom piatku sme spravili zmeny, ktoré v kvalifikácii ešte nebolo vidieť, keďže pršalo. Ja som v závere pretekov robil čo sa dalo, ale George išiel fantasticky. Dnes to bol skvelý výkon, snáď to takto bude pokračovať."

Oscar Piastri, 3. miesto: "S mojím výsledkom som spokojný. Dnes nám chýbala iba rýchlosť. Využili sme svoje príležitosti, ale nestačilo to. Máme za sebou niekoľko týždňov s dobrými výsledkami. Získali sme nejaké body v súboji s Red Bullom a to je dobre."

Priebeh Veľkej ceny Belgicka 2024

Držiteľ pole position Leclerc zvládol štart v úvodných kolách sa držal na prvej priečke. Hamilton krátko po štarte zvíťazil v súboji o druhé miesto, ktoré vzal Perezovi. Začiatok pretekov nevyšiel Norrisovi, ktorý sa prepadol zo štvrtej pozície.

Hamilton sa držal za Leclercom a s útokom na prvé miesto dlho neváhal, úspešne sa oň pokúsil v 3. kole a bez problémov sa stal novým lídrom pretekov. V tom čase mal technické problémy monopost Čoua, pre ktorého sa v 7. kole definitívne skončili preteky.

Tímy začali prezúvať okolo 10. kola, poradie na čele sa zásadne nezmenilo, no do boja o víťazstvo sa dostal Piastri, ktorý bol po 20. kole na priebežnom 3. mieste. V 31. kole zaujal Piastri, ktorý sa pri nájazde k mechanikom netrafil do ideálnej pozície, čím síce stratil zopár sekúnd, no po návrate na trať sa to neprejavilo.

V tej chvíli druhýkrát prezúvalo viacero pretekárov a do čela sa posunul Russell. Ten mal za sebou len jednu zastávku a napokon s ňou zvládol absolvovať preteky. V 36. kole sa na tretie miesto posunul Piastri, keď sa manévrom dostal pred Leclerca.

Perezov monopost nemal ideálny výkon a postupne sa prepadal z druhého miesta na štarte až na záver prvej desiatky. Záver pretekov priniesol súboj Britov v službách Mercedesu o celkové víťazstvo.

Russell sa s opotrebovanými pneumatikami, ktoré boli o 16 kôl staršie než Hamiltonove, udržal na prvom mieste až do cieľa. Hamilton sa nedostal k útoku rovnako ako Piastri, ktorý síce stiahol manko na druhé miesto, no už mu neostal čas na predbiehací manéver.