Utorok, 27. júla, 2021Meniny má Božena

Známa švédska atlétka prekvapila: Znásilnil ma ženatý športovec

Mo\ Hjelmerová. (Autor: TASR/AP)
Zoran Boškovič|24. nov 2017 o 11:44

Hjelmerovej status šokoval švédsky šport.

ŠTOKHOLM. Do kampane #metoo sa zapojila ďalšia svetovo známa športovkyňa. Švédska bežkyňa Moa Hjelmerová na svojom instagramovom konte zverejnila spoveď incidentu, ktorý sa stal v roku 2011.

Majsterku Európy v behu na 400 metrov mal pred šiestimi rokmi na oslave znásilniť ženatý športovec.

"Mala som dvadsaťjeden, vyhrali sme v tradičnom medzištátnom stretnutí s Fínskom. Oslavovali sme úspech najprv na bankete a neskôr v jednom klube. Priznávam, vypila som trochu viac a odišla do hotelovej izby. Išiel so mnou jeden zo starších kolegov, ktorému som dôverovala. Bol ženatý, ja som mala priateľa. Sadol si blízko mňa na posteľ, chcel sa zhovárať. Ja som mu však povedala, že idem spať. On si to vysvetlil tak, že sa chcem vyspať s ním," píše Švédka na instagrame.

"Povedala som - nie. Začal sa ma dotýkať a znova som povedala nie, nechcem to. Lenže on ma vyzliekol a znásilnil. Keď bolo po všetkom, zbalila som si veci a ušla som. Veľmi som sa hanbila. Trvalo pol roka, kým som začala so svojím priateľom znova ako-tak normálne fungovať."

Hjelmerovej status šokoval švédsky šport. "Dúfam, že viac ľudí naberie odvahu. Môžeme hovoriť o všetkých druhoch zločinu, ale o sexuálnom násilí sa hovorí ťažko. Obete často obviňujú seba. Treba však povedať - nie je to chyba obete," hovorí Hjelmerová pre svt.se.

Keď sa to stalo, ponížená Švédka sa rozhodla, že o tom nepovie polícii ani národnému tímu. "Bála som sa, že sa k tomu dostanú médiá a bude z toho veľký škandál. Teraz som cítila, že je správny čas," dodala.

K šokujúcej spovedi sa začali vyjadrovať najvýznamnejšie tváre športu vo Švédsku i vo svete. "Je to choré," vyhlásil bývalý švédsky výškar Patrik Sjöberg podľa Expressenu a požaduje zistiť, kto je vinníkom.

Predseda Švédskej atletickej asociácie Björn O. Nilsson vyhlásil, že nebude iniciovať vyšetrovanie a namiesto toho má ísť Hjelmerová s obvinením na políciu.

Sjöberg sa stretol s generálnym sekretárom asociácie Stefanom Olssonom a nahnevaný mu povedal, že s rozhodnutím organizácie nesúhlasí.

"Zvážim, či svoje dieťa chcem nechať v takejto organizácii," zúril. Olsson napokon pripustil, že by Švédska atletická asociácia mohla iniciovať vyšetrovanie, napriek tomu trvá na tom, že by Hjelmerová mala ísť na políciu.

Súvisiace články