Piatok, 23. apríla, 2021Meniny má Vojtech

Strašidelne rýchla etapa, komentuje Slovák najdlhšiu časť Dakaru

Čech Miroslav Zapletal a slovenský navigátor Marek Sýkora - ilustračná fotografia. (Autor: Offroadsport)
SITA|7. jan 2021 o 11:30

Najdlhšia etapa merala 813 kilometrov.

BRATISLAVA. Najdlhšia "trojkráľová" etapa na Rely Dakar 2021 merala 813 km, z toho 337 malo ostrý profil.

Boj s pieskom, hlinou aj kameňmi na trase z Wadi Al-Dawasiru do hlavného mesta Saudskej Arábie Rijádu priniesla pre Čecha Miroslava Zapletala a jeho slovenského navigátora Mareka Sýkoru úspech.

Dobrou jazdou sa posunuli z ôsmeho na siedme miesto v triede T1.1. Celkovo im po štyroch etapách v kategórii automobilov patrí 18. priečka.

"Etapa bola strašidelne rýchla. Boli tam také úseky, že sme desať kilometrov leteli na vytočenej šestke, potom bola pravá zákruta a zase ďalších sedem kilometrov v plnej rýchlosti bez ubratia plynu. Ale našli sa aj pekné úseky, riečiská, sem tam nejaká menšia duna.

Auto fungovalo výborne a čo je podstatné, nikde sme sa nemuseli, na rozdiel od niektorých iných, hľadať. Navigácia sa mi darila," zhodnotil Marek Sýkora v tlačovej správe českého tímu Offroadsport.

Lídrom súťaže automobilov pred štvrtkovým pokračovaním bol Francúz Stéphane Peterhansel z X-raid Mini JCW Teamu s náskokom 3:58 min pred Katarčanom Nasserom Al-Attiyahom (Toyota Gazoo Racing). Trojnásobný šampión Dakaru Al-Attiyah je aj na čele triedy T1.1.

Vo štvrtok idú ďalšiu náročnú etapu

Štvrtková piata etapa meria 661 kilometrov. Z nich bude 205 kilometrov prejazdových a 435 meraných.

Súťažiaci sa presunú severným smerom z Rijádu do Al Qaisumahu. Profil bude zo štvrtiny pieskový, viac ako 50 percent trate bude tvoriť zemina a jedno percento kamene. Na svoje si prídu aj milovníci pieskových dún, ktorých na trati bude celkovo 20 percent.

K slovu sa dostane aj prevýšenie trate, ktoré sa bude pohybovať medzi sto až sedemsto metrami nad morom.

"Podľa všetkého to bude veľmi náročná etapa. Dúfame, že sa nám bude dariť," dodal Sýkora.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články