Utorok, 26. január, 2021Meniny má Tamara

Lyžiarka Procházková skončila v šprinte ôsma

Alena Procházková (Autor: TASR)
SITA|Publikované 24. feb 2009 o 13:30

Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková skončila v šprinte na majstrovstvách sveta na ôsmom mieste.

Liberec. Slovenská reprezentantka v behu na lyžiach Alena Procházková si v utorok vybojovala najlepšie umiestenie v kariére na majstrovstvách sveta. V šprinte voľnou technikou sa aj napriek zraneniu členka a neutíchajúcej bolesti prebojovala postupne až do najlepšej dvanástky a konečným ôsmym miestom nielenže prekonala vlastné maximum spred dvoch rokov z japonského Sappora, ale postarala sa aj o najlepší ženský výsledok od 4. priečky Alžbety Havrančíkovej na MS 1993 vo švédskom Falune.

Zlato získala najväčšia papierová favoritka a skvelá špecialistka na korčuliarsky šprint Arianna Follisová z Talianska. V A-finále triumfovala s náskokom šiestich desatín pred strieborným prekvapením Američankou Kikkan Randallovou, bronz putoval do Fínska zásluhou Pirjo Muranenovej. Preteky mužov sa tiež podľa predpokladov niesli v nórskej réžii - zlato si vybojoval suverénny Ola Vigen Hattestad, striebro jeho krajan Johan Kjölstad a bronz Rus Nikolaj Morilov.

Procházková nemala v semifinále šťastie

Procházková po postupe z kvalifikácie z 13. priečky si najskôr suverénne počínala vo štvrťfinále a do elitného tucta sa dostala pohodlným finišom za najrýchlejšou Muranenovou. Po štarte sa držala na tretej priečke a v druhom stúpaní sa prepracovala cez ďalšiu výbornú taliansku šprintérku Magdu Genuinovú. V semifinále už mala zverenka trénera Jána Valušku menej štastia v boji o dobrú pozíciu. Na štarte mala najvýhodnejšie postavenie a hoci sa na vrchole prvého kopca snažila zubami-nechtami predrať cez dvojicu pretekárok pred ňou, nakoniec sa jej cesta dopredu uzavrela a nakoniec sa musela uspojiť iba s piatou priečkou a následným B-finále. Malé finále "útechy" malo od začiatku jednoznačný priebeh - Švédka Charlotte Kallová postupne zvyšovala svoj náskok pred prenasledovateľkami a onedlho si ôsmu priečku za ňou istila niekoľkometrovým odstupom aj Procházková.

"Myslím si, že môžem byť s takýmto výsledkom spokojná. Je to niečo perfektné a úžasné. Niečo, s čím som po zranení vôbec nepočítala. Škoda, že to nevyšlo nakoniec až do A-finále, ale aj tak som nesmierne spokojná. Veď do pretekov som vstupovala s prvoradým cieľom postúpiť s kvalifikácie a noha ma prakticky neustále pri každom odraze bolela," povedala v cieli pre TASR 24-ročná pretekárka Slávie UMB Banská Bystrica a dodala: "Lyže som mala naozaj skvele pripravené. Tréner aj so servismanom sa pochlapili a patrí im moja vďaka."

Follisová svoje ambície v korčuliarskom šprinte naznačila už počas Tour de Ski, kde vyhrala v oboch etapách - v Prahe i v Novom Měste. Na českom snehu zožala ďalší úspech v podobe prvej zlatej medaily v kariére. "Splnil sa mi veľký sen. Mala som aj trochu šťastie, keď vo štvrťfinále i v semifinále som vždy postupovala z druhého miesta. Zabrala som vtedy, keď bolo najviac treba. Do A-finále som dala všetko a vyšlo to. Zlatú medailu venujem môjmu manželovi i celému tímu, ktorý odviedol skvelú robotu," vyhlásila pre talianske média.

Víťazstvo Hattestada bola rovnako ako vo Follisovej prípade premiérové, no malo ešte pikantnejšiu príchuť. Utorňajší štart doterajšieho lídra v boji o malý krištáľový glóbus Svetového pohára bol jeho absolútnou premiérou na seniorskom svetovom šampionáte.

Tréner Valuška: S chromou nohou 8. miesto, to je fantázia

Po dlhých šestnástich rokoch sa slovenské ženské bežecké lyžovanie môže na majstrovstvách sveta opäť pochváliť individuálnym umiestením v najlepšej desiatke. Alena Procházková zaťala zuby a premohla bolesť v členku - odmenou jej bola ôsma priečka v šprinte, čím sa priblížila k Alžbete Havrančíkovej, ktorá na MS 1993 vo Falune skončila piata.

V čase Havrančíkovej úspechu na švédskom snehu mala jej nasledovníčka ešte len deväť rokov. "Vtedy som bola ešte veľmi malá a aj keď si nepamätám na tie preteky, určite som ich sledovala v televízii," spomínala Procházková.

Ešte pred utorňajšími pretekmi bolo pritom veľmi reálne, že Procházková bude v Liberci chýbať aj na štarte svojej najsilnejšej disciplíny, alebo, že jej účasť v súťaží sa obmedzí na necelé tri minúty kvalifikačného predstavenia. Po zranení, ktoré utrpela v rozcvičke pred pretekmi Svetového pohára v talianskom Valdidentre, by sotva na jej postup niekto stavil deravý groš. V Liberci najskôr hrozbu operácie zraneného úponu vylúčili experti miestnej Dukly a hoci bolesti jej robili spoločnosť aj na všetkých troch tréningoch na snehu, s trénerom Ján Valuškom sa rozhodli, že šampionát si ujsť nenechajú.

Mučiacu trojminútovú tortúru musela na okruhu vo Vesci pritom absolvovať až štyrikrát. "Je to strašne vyčerpávajúce ísť naplno túto trasu trikrát a pritom tento šprint je azda najťažší, aký som kedy išla. Navyše si vôbec nepamätám, že by som na nejakých šprintoch zažila až tri kopce. Myslím, že to bolo vôbec po prvý raz," komentovala pretekárka Slávie UMB Banská Bystrica a dodala: "Bolesť som cítila pri každom položení nohy na zem, teda vlastne neustále. Bolo to akoby som bežala s výronom."

Procházková síce zvíťazila nad bolesťami a v B-finále s výnimkou Švédky Kallovej aj nad všetkými súperkami, v mixzóne ale kapitulovala pri návale emócii. Po zvítaní s trénerom, ktorý ju hnal do posledného stúpania a nevidel záver pretekov, akoby ospravedlňujúco sklopila hlavu a na liberecký sneh vygúľala pár slzičiek so slovami: "Nemohla som viac, strašne to bolelo." Alibi však pred koučom nepotrebovala. "Škoda, toho zranenia, mohla si tam byť ty," povzdychol si Valuška a ukázal na veľkoplošnú obrazovku s prebiehajúcim medailovým bojom. "Aj tak si bola výborná."

Aj pre neho bol odhad možností svojej zverenky pred pretekmi veľkou záhadou. "Aj keby bola Alena v poriadku, bolo by naším cieľom umiestenie do 10. miesta. V podstate po triumfe vo Svetovom pohári vo Whistleri je to podľa mňa jej druhý najlepší výsledok. A to môžem teraz po pretekoch smelo povedať, že zranenie ju pripravilo o účasť v A-finále a ktovie, možno aj o medailu. Napríklad na takú Muranenovú, ktorá získala bronz, Alena určite má, ani Fínka nie je príliš silná v skejte a už niekoľkokrát skončila za mojou zverenkou," tvrdil skúsený kouč a pokračoval: "V daných podmienkach sa toto B-finále rovná A-finále. Po zranení sme vôbec nedávali žiadne šancu dostať sa ani do béčka. Alena ukázala, že je veľká bojovnička, dokázala ísť aj cez bolesť, ktorú stále cíti v členku a je to fantastický výsledok, čo predviedla."

O A-finále Procházková prišla prakticky už na štarte druhého semifinálového rozbehu. Z nevýhodnej pozície na ľavom kraji sa jej na prvých metroch nepodarilo dostať do prvej línie a na vrchu prvého stúpania jej nevyšiel ani riskantný pokus prebiť sa pomedzi dve súperky. "Väčšinou sa snažíme, aby si dobrú pozíciu vybojovala hneď od štartu. Je to trošku lepšie držať sa vpredu, kde sa dá vyhnúť kolíziám," potvrdil Valuška taktiku, ktorá viedla pred pár týždňami aj k jej prvému triumfu v SP v dejisku búcoročnej zimnej olympiády. "Navyše trať bola dnes v jej neprospech práve pre problematický členok. Povrch bol veľmi hladký a ujazdený, tento sneh sa podobá ľadu a ustáť to na tých lyžiach chce mať fantastickú techniku. Alena opäť predviedla, že už aj v skejte patrí medzi absolútnu svetovú špičku. Veď prakticky s chromou nohou odbehnúť to, čo ona teraz odbehla, to je fantázia," prízvukoval slovenský kouč.

Prvý štart na MS bol zároveň aj jej posledným, už v stredu zamieri so svojím tímom do vlasti. "V prvom rade si dám do poriadku nohu a potom to ôsme miesto možno aj trochu oslávime. Aspoň nejakým prípitkom," tvrdila Slovenka. Pôvodne mali v pláne spod Jizerských hôr zamieriť rovno do čínskeho Charbinu na Svetovú zimnú univerziádu, no nakoniec plánom urobili škrt ďalšie posuny v programe podujatia.

TASR
Výsledky

A-finále:

MUŽI: Ola Vigen Hattestad (Nór.) 3:00,8 min, 2. Johan Kjölstad (Nór.) +0,4 s, 3. Nikolaj Morilov (Rus.) +1,0, 4. Dario Cologna (Švajč.) +2,1, 5. Marcus Hellner (Švéd.) +2,3, 6. Aleš Razým (ČR) +2,7.

ŽENY: 1. Arianna Follisová (Tal.) 2:39,3 min, 2. Kikkan Randallová (USA) +0,6 s, 3. Pirjo Muranenová (Fín.) +0,7, 4. Natalia Matvejevová (Rus.) +1,7, 5. Ida Ingemarsdotterová (Švéd.) +3,8, 6. Anna Olssonová (Švéd.) +5,9.

B-finále:

MUŽI: 1. (celkovo 7. miesto) Anti Saarepuu (Est.) 3:08,3 min, 2. (8.) Fulvio Scola (Tal.) +0,4 s, 3. (9.) Alexej Petuchov (Rus.) +1,8, 4. (10) Cyril Miranda (Fr.) +2,7, 5. (11.) Vasilij Ročev (Rus.) +7,2, 6. (12.) Andrew Newell (USA) +11,4,... do vyraďovacích bojov z kvalifikácie nepostúpili 52. Michal Malák, 62. Davorín Škvaridlo (obaja SR).

ŽENY: 1. (celkovo 7. miesto) Charlotte Kallová (Švéd.) 2:43,1 min, 2. (8.) Alena Procházková (SR) +2,2 s, 3. (9.) Marthe Kristoffersenová (Nór.) +4,2, 4. (10.) Marit Björgenová (Nór.) +4,5, 5. (11.) Natalia Korostelevová (Rus.) +4,6, 6. (12.) Celine Brunová-Lieová (Nór.) +6,8,... do vyraďovacích bojov z kvalifikácie nepostúpili 57. Katarína Garajová, 73. Katarína Johansen (obe SR).

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.