UEFA reaguje na Superligu. Kluby vylúčia zo súťaží, ohrození sú aj reprezentanti

Futbalisti Liverpool FC.
Futbalisti Liverpool FC. (Autor: TASR/AP)
TASR|18. apr 2021 o 16:07 (aktualizované 18. apr 2021 o 18:20)

Ligu majstrov čaká reforma.

NYON. Európska futbalová únia (UEFA) v pondelok prijme reformu Ligy majstrov v snahe zabrániť vzniku konkurenčnej Superligy.

S vplyvnou Asociáciou európskych klubov (ECA) sa údajne dohodla, že od roku 2024 bude v hlavnej fáze súťaže 36 namiesto 32 tímov a každé mužstvo odohrá v skupine až desať stretnutí.

Má ísť o tzv. "Švajčiarsky model", do ktorého pribudnú dva zo štyroch klubov nie na základe výsledkov v domácej súťaži, ale historických úspechov.

Nárast počtu zápasov môže zasiahnuť do chodu líg v jednotlivých krajinách, čo sa nepozdáva viacerým skupinám fanúšikov. Výkonný výbor UEFA na pondelňajšom zasadnutí rozhodne aj o hostiteľských mestách majstrovstiev Európy.

O Superlige najnovšie rokujú kluby z Anglicka, Talianska a Španielska. V zozname sú Manchester United, Liverpool FC, Arsenal, Tottenham či Chelsea, nie však finalisti predchádzajúcej sezóny Ligy majstrov Bayern Mníchov a Paríž St. Germain.

UEFA a národné zväzy v týchto krajinách reagovali, že všetky kluby, ktoré sa zapoja do Superligy, vylúčia z ostatných domácich, európskych i globálnych súťaží.

"Ich hráči môžu prísť aj o možnosť hrať za národné tímy," citovala zo stanoviska UEFA agentúra AFP.

Informovala o tom agentúra DPA.

Nachádzate sa tu: