Nedeľa, 25. júla, 2021Meniny má Jakub, Timur

Kuzminová získala na MS bronz

Anastasia Kuzminová. (Autor: TASR)
TASR|5. mar 2011 o 15:03

Slovenská biatlonistka Anastasia Kuzminová vybojovala na MS v ruskom Chanty-Mansijsku v šprinte bronzovú medailu a v celkovom hodnotení šprintu jej patrí šieste miesto.

CHANTY-MANSIJSK. Na 7,5 km trati boli rýchlejšie ako Anastasia Kuzminová len zlatá Nemka Magdalena Neunerová a strieborná Fínka Kaisa Mäkäräinenová, Kuzminovú delilo od zlata 40,0 sekundy, od striebra 27,8 sekundy.

Pre slovenský biatlon je to na MS v histórii tretia medaila, po striebre Martiny Halinárovej v stíhacích pretekoch v Kontiolahti '99 a ďalšom striebre Kuzminovej pred dvoma rokmi v Pjongčangu '09 v pretekoch s hromadným štartom.

Nasťa Kuzminová žiarila v cieli spokojnosťou. "Som veľmi šťastná, no tento šprint mi dal dosť zabrať. V úvodných dvoch kolách som vládala bežecky držať krok s Magdalenou Neunerovou, trestný okruh ma však dosť vyčerpal. Mohla som zaútočiť aj na druhé miesto, ten predposledný nepresný výstrel bol veľmi tesný."

"Potrebujem si dobre oddýchnuť, aby som sa zregenerovala a aj v stíhačke zaútočila na medailu," dodala Kuzminová.

Na medzičase lepšia Kuzminová

V mraze mínus 13 stupňov si mnohé športovkyne chránili tvár proti omrzlinám. Vietor však ustal a na strelnici doprial presnejším ranám.

V prvej desiatke štartujúcich svietili hlavne dve mená veľkých súperiek z olympiády vo Vancouvri, slovenskej reprezentantky, olympijskej šampiónky v šprinte Anastasie Kuzminovej a Nemky Magdaleny Neunerovej.

Kuzminová pred zrakmi desiatok známych, v meste, odkiaľ pochádza jej mama, sa pokúsila zopakovať triumf spod piatich kruhov. S číslom sedem sa s Neunerovou, štartujúcou ako piata, mohla na diaľku porovnávať. Obe nasadili úplne rovnaké tempo a obe aj úplne presne zastrieľali ležku, na medzičase Kuzminová viedla o 2,8 sekundy.

V ďalšom okruhu mala o trochu rýchlejšie lyže Neunerová, priebežne nepatrne viedla, no ich mikrosúboj definitívne rozlúštila až streľba stojmo. Neunerová opäť nezaváhala, Kuzminová netrafila štvrtý predposledný terč a pribrala si k času zhruba 23 sekúnd.

40 sekúnd

Napriek strate ešte svietila nádej na medailu. Otázne bolo, do akej miery sa na organizme podpísala zápal dýchacích ciest u Kuzminovej tesne pred MS a či pľúca budú stačiť zásobovať telo kyslíkom. Konečný efekt sa dostavil, keď Kuzminovú predstihla už iba Fínka Mäkäräinenová.

O 24-ročnej Neunerovej bolo vždy známe, že ak čisto zastrieľa, ťažko jej môže niekto konkurovať. V závere ešte nazbierala na Kuzminovú cenné sekundy, v cieli obe od seba delilo rovných 40 sekúnd. Titul Neunerovej sa začal hlasno skloňovať a otázne bolo, či Kuzminovú so striebornej pozície niekto vytlačí.

Ohrozená sa cítiť mohla po čistej ležke Fínky Mäkäräinenovej, no aj Ukrajinky Valj Semerenkovej a Rusky Zajcevovej. Fínka bola neomylná aj v stojke a aj keď na Neunerovú už so šiestym titulom v kariére na MS nemala, posunula sa pred Kuzminovú.

Ukrajinka Valj Semerenková netrafila druhý terč v stojke, Ruska Zajcevová síce všetky vybielila, no oproti Kuzminovej mala pomalšie lyže.

"Máme z toho výsledku radosť. Po výbuchu mužskej reprezentácie je to taká náplasť na ubolenú dušu. Škoda toho jediného chybného výstrelu. Bolo to tesne na hranu terča, ale ten nespadol. Chýbalo azda kúsok šťastia, bez ktorého to nejde. Myslím si však, že bežecky dnes na víťaznú Neunerovú nemala, azda by bojovala o striebro. Bronz je však veľkým úspechom. Potvrdila príslušnosť medzi elitou. Priznám sa, mal som trochu obavy, ako zvládne psychický tlak, ktorý je tu na ňu vyvíjaný. Vyrovnala sa s tým a ukázala, že je naozaj veľkou pretekárkou,“ povedal šéftréner slovenskej reprezentácie Milan Gašperčík.

Kuzminová sa celkovom poradí Svetového pohára posunula o jednu priečku vyššie, je trinásta, v hodnotení šprintu jej patrí výborné šieste miesto.

Úspešná aj Gereková

Vynikajúci výsledok dosiahla aj ďalšia Slovenka Janka Gereková. Sedemnáste miesto je jej najlepším rezultátom v pretekoch, ktorých výsledky sa započítavajú do bojov o krištáľový glóbus, v kariére.

Aj ona, rovnako ako Kuzminová, minula jediný terč na položke v stoji, celkovo za novou majsterkou sveta zaostala o 1:51,0 min. Zdolala však aj vedúcu pretekárku poradia vo SP Nemku Andreu Henkelovú, ktorá obsadila až 22. miesto.

"Som veľmi rada, že mi to takto perfektne vyšlo. Na stojke mi ušiel hneď prvý výstrel. Škoda, nejako som to uponáhľala. Výsledok je však super, aj keď sa priznám, že v kútiku duše som si želala byť ešte o nejaký stupienok vyššie. Hádam som si to nechala na nedeľnú stíhačku,“ povedala Gereková po pretekoch.

Výsledky:

Rýchlostné preteky:

1. Magdalena Neunerová (Nem.) 20:31,2 min (0 trestných okruhov), 2. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) +12,2 s (0), 3. Anastasia Kuzminová (SR) +40,0 (1), 4. Oľga Zajcevová (Rus.) +47,7 (0), 5. Helena Ekholmová (Švéd.) +1:01,0 (0), 6. Jekaterina Jurlovová (Rus.) +1:16,3 (0), 7. Tora Bergerová (Nór.) +1:23,0 (2), 8. Marie Dorinová (Fr.) +1:31,7 (0), 9. Miriam Gössnerová (Nem.) +1:35,7 (2), 10. Vaľ Semerenková (Ukr.) +1:38,4 (1), ... 17. Janka Gereková +1:51,0 (1), ... 75. Martina Chrapánová +4:33,8 (4), 92. Martina Halinárová +6:09,6 (5), 99. Natália Prekopová (všetky SR) +7:39,7 (5)

Svetový pohár 2010/11 (po 20 pretekoch z 26 naplánovaných):

1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 798 bodov, 2. Andrea Henkelová (Nem.) 774, 3. Helena Ekholmová (Švéd.) 763, 4. Tora Bergerová (Nór.) 731, 5. Magdalena Neunerová (Nem.) 700, 6. Darja Domračevová (Biel.) 618, 7. Anna Carin Žideková (Švéd.) 616, 8. Marie Laure Brunetová (Fr.) 585, 9. Vaľ Semerenková (Ukr.) 585, 10. Teja Gregorinová (Slovin.) 583, ... 13. Anastasia Kuzminová 489, ... 47. Janka Gereková (SR) 93.

Rýchlostné preteky (po 9 pretekoch z 10 naplánovaných):

1. Kaisa Mäkäräinenová (Fín.) 369 bodov, 2. Magdalena Neunerová (Nem.) 344, 3. Helena Ekholmová (Švéd.) 321, 4. Andrea Henkelová (Nem.) 313, 5. Tora Bergerová (Nór.) 302, 6. Anastasia Kuzminová (SR) 285, 7. Darja Domračevová (Biel.) 275, 8. Teja Gregorinová (Slovin.) 270, 9. Miriam Gössnerová (Nem.) 260, 10. Anna Carin Žideková (Švéd.) 243, ... 38. Janka Gereková (SR) 68

Súvisiace články