Streda, 21. apríla, 2021Meniny má Ervín

Kukumberg je prvý Slovák, čo mal nad hlavou Gagarinov pohár

V posledných dvoch zápasoch finálovej série KHL pre zranenie kolena Roman Kukumberg nehral. Na fotografii sa teší z gólu v reprezentácii. (Autor: ILUSTRAČNÉ SITA)
Sportnet|29. apr 2010 o 09:11

Bratislavčan zažil v KHL sezónu so zlým začiatkom a s dobrým koncom.

Útočník ROMAN KUKUMBERG (30) sa vracia dnes z Ruska na Slovensko so zraneným kolenom, jeho účasť na majstrovstvách sveta je ohrozená.

Strieborný pohár s pozlátenými časťami, pomenovaný po prvom kozmonautovi vo vesmíre, vyzerá masívne. Vládali ste ho?

„Ale áno, veď v posledných dvoch zápasoch finálovej série som pre zranenie kolena ne〜hral. Sedel som v hľadisku. Najmä v rozhodujúcom stretnutí v Balašiche to boli muky. Od druhej tretiny sme viedli 2:0 a čas sa vliekol pomaličky. Najradšej by som bol na ľade, aby som pomohol mužstvu. Trofej mi pripadala rovnako ťažká ako tá slovenská, keď som s Trenčínom 2004 a so Slovanom 2007 vyhral extraligu. Každý titul stál veľa potu. Kdesi som sa dočítal, že Gagarinov pohár váži 18 kilogramov. Je vraj ťažší ako slávny Stanley Cup."

Aké boli oslavy?

„Do Kazane sme sa vrátili v stredu o tretej ráno, na letisku čakali vari dve tisícky fanúšikov. A potom sa slávilo v meste. Veľa som toho nenaspal."

Komu by ste venovali čerstvý titul?

„Rodine. Manželke, synovi, rodičom, staršiemu bratovi. Oni najlepšie vedia, čo všetko sa skrýva za týmto úspechom. Manželka so synom prišli na konci sezóny do Ruska, päťročný Roman v byte často kričal: Gól, gól!"

Máte za sebou sezónu ako na dvoch póloch: najprv trápenie vo finančne poddimenzovanom Togliatti a od januára prestup do špičkového klubu v Kazani. V úvode to na titul nevyzeralo, všakže?

„Hm, keby mi niekto na jeseň povedal, že na konci budem oslavovať prvenstvo v KHL, asi by mu odpovedal zaťukaním na čelo... V Lade sme sa ťažko sústreďovali na hokej, keď nám neustále meškali výplaty a nevedeli sme, čo bude na ďalší deň. Po prestupe do Kazane som sa zavše musel poštípať, aby som uveril, že je to pravda. Je to najlepšie mužstvo, v akom som hral, klub s dokonalým zázemím."

Togliatti sa s vami už vyrovnalo?

„Nie, stále sú tam podlžnosti. Ale v tejto chvíli to neriešim. Mám pred sebou pozitívnejšie, radostnejšie zážitky."

Zmluva sa vám skončila. Zostanete v hlavnom meste Tatarstanu?

„Kto by nechcel hrať v Kazani? Avšak v tejto chvíli netuším, čo bude. Rád by som tu pokračoval, no o všetkom sa rozhodne zrejme až v lete. Navyše, od nového ročníka príde do Kazane Marcel Hossa, už sme si písali pozdravné esemesky."

Máte zranené koleno. Stihnete sa vyliečiť do začiatku majstrovstiev sveta?

„To sa ukáže v najbližších dňoch. V takom duchu som hovoril aj s generálnym manažérom Petrom Bondrom. Vo štvrtok letím domov, v piatok ma čaká v Bratislave vyšetrenie magnetickou rezonanciou. Doktor Lupták rozhodne o liečbe. Koleno mám zranené od druhého finálového zápasu, tejpovali mi ho. Potom bolesť narastala, najviac pri točivých pohyboch. V nedeľu a v utorok som už nehral. Nedalo sa."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

Tipuj bez rizika až za 20 €
Viac
Kurzy prináša
19:00
Slovensko - Extraliga
Zvolen vs. Slovan Bratislava
03:30
NHL - NHL
Vegas Golden Knights vs. San Jose Sharks
04:00
NHL - NHL
Edmonton Oilers vs. Montreal Canadiens
Kurzy prináša