Štvrtok, 25. február, 2021Meniny má Frederik, Frederika

Si superstar. Prekonal si ma, odkázal víťazovi Gira slávny cyklista

Tao Geoghegan Hart na Giro d'Italia 2020. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 25. okt 2020 o 18:21

Hart vyhral s náskokom 39 sekúnd.

MILÁNO, BRATISLAVA. V Londýne to bola veľká udalosť, hoci bolo chladné januárové počasie. V meste sa stretlo zopár stoviek nadšencov na cyklojazde nového britského tímu Sky.

Bol január 2010.

V novom tíme boli Bradley Wiggins, Geraint Thomas či Chris Froome. Neskorší štvornásobný víťaz Tour de France Froome bol vtedy ešte neznámy, no Wiggins už bol olympijským víťazom a skvelým časovkárom.

Na cyklojazde štartoval aj štrnásťročný Tao Geoghegan Hart.

„To sa mi na Taovi páči. Keď sme vznikli, ulial sa zo školy, aby mohol ísť za chlapcami na bicykli a sníval pritom, že raz bude takým profesionálom aj on,“ vravel šéf tímu Ineos Dave Brailsford po skončení Gira.

Keď však Hartovi ten istý tím Sky už ako nádejnému talentovanému pretekárovi v roku 2015 ponúkol kontrakt, odmietol.

„Prečo? Najlepšie by som to vysvetlil tým, že som v tej sezóne nič nevyhral. Cítil som, že pred tým, ako sa stanem profesionálom, by som mal niečo vyhrať,“ hovoril Hart v rozhovore pre web cyclist.co.uk.

V Sky však mali oňho naďalej záujem a o rok neskôr už škótsky cyklista na ponuku pristal.

Bol brankár a plával

Cyklistika nebola jeho jedinou vášňou. Býval futbalovým brankárom a je zapáleným fanúšikom Arsenalu Londýn.

Okrem toho sa niekoľko rokov venoval plávaniu a tiež mal dobré výsledky. Ako 13-ročný bol členom štafety, ktorá preplávala kanál La Manche.

Napokon však uňho vyhrala cyklistika.

„K nám prišiel po futbale a plávaní, pretože bol trochu znechutený a cyklistika je najmä o individuálnom výkone,“ opisoval pre Guardian tréner Keir Apperley z Hackney Cycling Clubu.

V ňom Hart začínal svoju kariéru. Mal zmysel pre detail, bol vnímavý, rýchlo sa učil a len tak ľahko sa neuspokojil.

„Aj po dobrom výkone a výsledku si vedel naložiť,“ opisoval tréner Keith Lambrecht z akadémie britského zväzu.

„Vždy nás vedel dostať tým, aký je bystrý. Rýchlo sa učil,“ dodal.

Učil ho Merckxov syn

Veľmi dôležitým krokom v Hartovom smerovaní bolo aj jeho neskoršie rozhodnutie.

Po dovŕšení osemnástich rokov mal možnosť jazdiť v programe britského zväzu, no odmietol. Radšej sa vybral do mládežníckeho tímu Hagens Berman Axeon, ktorý vedie syn Eddyho Merckxa – Axel.

Práve tam vyrástlo viacero výnimočných mladých pretekárov, ktorí teraz prekvapili na Gire.

Okrem Harta tam jazdil aj Joao Almeida, ktorý preteky pätnásť etáp viedol, najlepší vrchár Gira Ruben Guerreiro, Mikkel Berg či víťaz etapy Jhonatan Narvaez.

„Mikkel aj Joao mi potvrdili, že sme ich dobre pripravili na preteky World Tour. Dospeli mentálne aj fyzicky. Naučili sa, ako súťažiť na najvyššej úrovni. Keď od nás niekto odchádza, je to hotový jazdec, ktorý má dostatok skúseností,“ vysvetľoval Merckx junior, ako sa im v tíme darí vychovávať toľko talentov.

Z domestika víťazom

Hartovi už vtedy predpovedali, že raz z neho bude pretekár na dlhé etapáky ako Tour de France či Giro d’Italia.

Už v roku 2016 na Tour de l’Avenir skončil celkovo šiesty. To je Tour de France pre cyklistické nádeje. O priečku pred ním skončil Jai Hindley, s ktorým bojoval o svoj prvý titul na tohtoročnom Gire.

Na talianskej Grand Tour mal byť Hart v prvom rade pomocníkom Gerainta Thomasa. Po jeho vypadnutí sa tím len zdanlivo vzdal boja o celkové víťazstvo.

Len sa zamysli nad tým, čo sa ti podarilo a ako inšpiruješ ľudí. Si superstar. Môj syn má teraz pätnásť a si jeho idolom.


Bradley Wiggins

Po odstúpení ďalších silných jazdcov sa postupne Hart prepracoval do najlepšej desiatky a po kráľovskej etape bol už tretí.

Po predposlednej etape sa prepracoval takmer na čelo celých pretekov.

Teda nie úplne, pretože po 20 etapách ho od Hindleyho delilo 86 stotín sekundy. To bol rozdiel, vďaka ktorému nastúpil v poslednej etape v ružovom drese Austrálčan.

Si superstar, odkázal mu Wiggins

Pred časovkou sa Hartovi cez Eurosport prihovoril aj Bradley Wiggins. „Si na prahu veľkých vecí. Dospel si, dokázal si svoj talent. Blížiš sa k víťazstvu na Giro d’Italia, kamoš," vravel Wiggins.

„V mnohých ohľadoch si prekonal aj mňa. V istých veciach si lepší, ako som ja len chcel byť. Som na teba hrdý. Len sa zamysli nad tým, čo sa ti podarilo a ako inšpiruješ ľudí. Si superstar. Môj syn má teraz pätnásť a si jeho idolom,“ dodal.

Hart bol v časovke od Hindleyho rýchlejší o 39 sekúnd a po prvý raz v kariére vyhral trojtýždňové etapové preteky. Je len druhým britským cyklistom, ktorý vyhral Giro.

Jeho víťazstvo pritom pred štartom pretekov nik neočakával. K triumfu Harta prispeli aj pády favoritov a pozitívne prípady koronavírusu.

„Keď sme vyštartovali na Sicílii, ani v najšialenejších snoch som si nepredstavoval, že by toto bolo možné,“ hovoril Hart pre Eurosport.

„Celú kariéru som sníval, že by som raz na takýchto pretekoch mohol byť v najlepšej desiatke, možno v elitnej päťke. Toto je niečo úplne iné. Asi mi potrvá poriadne dlho, kým to pochopím,“ dodal.

Ružový dres získal až v cieli poslednej etapy.

Hart je piatym jazdcom z tímu Ineos Grenadiers (bývalý tím Sky), ktorý vyhral trojtýždňové preteky. Pred ním to dokázali Wiggins, Froome, Thomas a Egan Bernal.

Jeho víťazstvo je však zo všetkých najprekvapujúcejšie.

Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články