Pondelok, 25. január, 2021Meniny má Gejza

Košice remizovali v Európskej lige s rímskym AS 3:3, pripomeňte si góly

Košičania dosiahli skvelý výsledok, ktorému predchádzal výkon hodný uznania. (Autor: tasr)
Jozef Kotris|Publikované 20. aug 2009 o 14:15

MFK Košice sa proti favorizovanému AS Rím podaril výborný výsledok. Prvý zápas play off Európskej ligy ponúkol okrem skvelého výkonu Košičanov aj dva góly Jána Nováka a remízu 3:3.

Najlepší strelec Corgoň ligy dal slávnemu AS Rím dva góly. Víťaz Slovenského pohára doma uhral nečakanú remízu 3:3.

KOŠICE. Senzácia trvala pol hodinu, skvelý výsledok šokoval Európu. Po nečakanom góle Milinkoviča v 5. min play off futbalovej Európskej ligy vyhrávali Košice nad slávnym AS Rím 32 minút. Vedenie síce neudržali, ale vďaka dvom gólom Jána Nováka senzačne a nečakane remizovali doma 3:3.

„Do Košíc prišlo špičkové európske mužstvo a my sme nesklamali. Super! Možno si Taliani mysleli, že nevieme hrať futbal, ale my sme im ukázali, že ho hrať vieme," neskrýval po zápase radosť kapitán domácich Peter Bašista. Odveta sa hrá na Stadio Olimpico o týždeň.

Vyrovnanie po chybe brankára

Obrovskú radosť z vedenia po chybe brankára Schrenga a faule na Jeremyho Meneza umlčala v 38. min vyrovnávajúcim gólom z penalty hviezda AS Rím Francesco Totti. Päť minút po prestávke už poslal Rimanov do vedenia ich najlepší hráč Jeremy Menez.

Futbalisti talianskeho veľkoklubu v Košiciach v prvom polčase hrou mierne sklamali, 33-ročná opora AS Rím Francesco Totti postávala na hranici ofsajdu. Hráči súpera nastupovali na košický trávnik s takým úsmevom, akoby si mysleli, že zápas sa sám vyhrá. Miestami pôsobili akoby boli na východe Slovenska nasilu. „V druhom polčase však ukázali svoju silu a po prestávke už očakávania divákov naplnili," myslí si domáci Bašista.

Košičania svoju hru postavili na dôraze v obrane, jedinému útočníkovi z Ríma sa do cesty neváhali postaviť aj traja obrancovia. Po vedúcom góle Košičanov sa hneval tréner hostí Luciano Spalletti. Priznal to aj po zápase. „Často sme boli nepresní a nerobili sme pre výsledok všetko."

((3))

Štyri góly za polčas

V 67. min síce Rimania viedli po góloch Meneza a Tottiho 3:1, no Ján Novák jasne ukázal svoje kvality pred súperovou bránkou a dvoma gólmi sa postaral o nečakané vyrovnanie - v 71. min skóroval z penalty a o desať minút prešiel cez dvoch obrancov a prestrelil Artura.

„Škoda,lebo mohol byť aj tretí gól," povedal neskromne Novák. „Na zápas s takým klubom sme sa skutočne tešili, ale ak by ste pred zápasom tipovali remízu, zasmial by som sa."

Trénera Rimanov výsledok prekvapil, ale priznal, že remíza je zaslúžená. „Pre divákov bol zápas v Košiciach pekný, videli šesť gólov a obrovské nasadenie, najmä vášnivú snahu Košíc o to, aby s nami hrali vyrovnanú hru," zhodnotil. Tréner Košičanov Ján Kozák bol skutočne šťastný.

„Dokázať držať krok s takým mužstvom ako je AS Rím je obdivuhodné. Kvôli tomuto sa oplatí hrať futbal. Novákovi by som prial, aby šiel do klubu, ktorý si zaslúži."

Jozef Kotris

((4))

((2))

MFK Košice - AS Rím 3:3 (1:1)

Góly: 5. Milinkovič, 71. a 81. Novák (prvý z 11 m) - 38. a 67. Totti (prvý z 11 m), 52. Menez, rozhodovali: Rasmussen - Wulff, Hog (všetci Dán.), ŽK: De Rossi, 8450 divákov.

MFK: Schreng - Kišš, Bašista, Kaminský (58. U. Matič), Juhar - Cicman, Dobias - Viazanko, Škutka (70. Karaš), Milinkovič (69. Janič) - Novák

AS: Artur - Motta (84. Cassetti), Andreolli, Mexes, Riise - De Rossi - Cerci (51. Taddei), Pizarro, Menez (74. Guberti) - Brighi, Totti

ŽIVÝ KOMENTÁR

Koniec. Košice po výbornom výkone dosiahli s jedným z najlepším tímov Európy zaslúženú remízu

V závere "standing ovation" pre slovenský tím

88. min Novák váhal po peknej akcii domácich na hranici 16-ky si zakončením

87. min, Taddei sa dostal k lopte, Schreng pohodlne chytá

Diváci sa bavia, košickí futbalisti bojujú vychutnávajúc si skandovaný potlesk

O pár momentov neskôr dostal Novák loptu do behu za obranu, z pravej strany postupoval sám na Artura, loptu si ale príliš predkopol a vybiehajúceho brankára talianskeho tímu neprekonal

81. min a po aute Nováka sa košický kanonier dostal k lopte, a skvelou individuálnou akciou sa zbavil dvoch hráčov AS a tvrdou strelo pod brvno nedal Arturovi šancu - 3:3

Duel na košickom štadióne sleduje 8450 divákov

Karas dostal loptu do priestoru do behu, Artur ale včas vybehol a poslal ju do autu

74. min a roh domácich, ešte predtým strieda Guberti Meneza

71. min a Viazanko po vniknutí do 16-ky vybojoval na Mexesovi penaltu, z ktorej Novák znížil na 2:3

69. min dole Milinkovič a šanca pre Janiča, Kozák tiež posiela do hry Karasa namiesto Škutku

V 67. min vedú Rimania už o dva góly, keď peknú kombinačnp akciu Pizzaro - De Rossi - Totti, zakončil z bezprostrednej blízkosti košickej brány posledne menovaný a pripísal si na konto druhý gól v zápase - 1:3

65. min a skvelý prienik Tottiho, ktorý obišiel troch hráčov Košíc, v jasnej šanci ale výborne zasiahol domáci brankár. Nasledovali dva rohy, domáci sa ubránili

Ďalšia ofenzívna akcia AS, Mottov center z pravej strany pokutového územia zblokovala obrana MFK

64. min a Juhar dal loptu pred vlastnou 16-kou priamo na nohu protihráča, Totti ani De Rossi sa ale nepresadili

O pár sekúnd na to roh Košičanov po Škutkovej zblokovanej strele, z neho ale Ján Novák mieril len vysoko nad

61. min a rýchla kombinačná akcia Košičanov, Viazanko ale v pokutovom území spoluhráča nenašiel

Rozhodca Rasmussen neposúdil kontakt Nováka s Mottom v 16-ke Rimanov ako faul, domáce publikum hromží. Dánsky rozhodca odpískal v I. polčase penaltu v prospech AS, ktorá sa od zákroku Mottu veľmi nelíšila

Obranca Kaminský schádza v 58. min, do hry útočník Uroš Matič, mladší brat Nemanju, ktorý čerstvo prestúpil do Chelsea FC

55. min a dravé vniknutie rýchlonohého Nováka do 16-ky, košický kanonier si ale loptu príliš predkopol, čím sa sám vytlačil zo streleckého uhla, jeho následnú prihrávku do "päťky" už obrana AS vyriešila

Krátko na to veľká príležitosť Tottiho, ktorý sa po Riiseho pase z ľavej strany k lopte napokon nedostal. Výborne zasiahol obranca Kaminský. Brankár Schreng ošetrovaný

52. minúta - domácim sa nepodarilo dostať loptu preč od vlastnej 16ky, lopta sa dostala k Menezovi, ktorý sa zbavil troch protihráčov a prudkou strelou po zemi dostal svoj tím do vedenia - 1:2

50. min Spaletti strieda. Na miesto Cerciho posiela Taddeia

Škutka neprestrelil v 49. min na hranici pokutového územia hostí Andreolliho

47. min Pizzaro preveril pozornosť Schrenga. Košický gólman chytá

Koniec I. polčasu

43. minúta a zblokovaná strela Pizzara po akcii Meneza. Na opačnej strane akcia Milinkoviča, obrana hostí si poradila

V závere polčasu tlak Rimanov. 42. min ponúkla zákrok Riiseho na hranici faulu na Nováka, z brejku Juhar zastavil pokus Cerciho

37. min a prísna penalta v prospech AS. Brankár Schreng pri vybehnutí loptu nepokryl, dostal sa k nej Menez a ten po súboji s Kiššom v 16-ke spadol. Totti v 38. min vyrovnáva na 1:1

V 35. min sa do 16-ky predral Riise, košická obrana odbrátila na roh, po ňom prudká a našťastie pre žlto-modrých zblokovaná strela Mexesa

Spalettiho zverencom nefunguje záloha, hlavne jej stred. Košičania sa tak dostávajú pri prechodom na súperovu polovicu do pomerne veľkého priestoru

Po polhodine hry urobil Milinkovič problémy obrancom AS, brankár Artur malú domov nepsracoval a tak sa kope roh. Po ňom košický štadión zborovo zakričal "ruka", hostia sa ale podľa hlavného rozhodu neprevinili

Štadiónom znie skandovaný pokrik "Milinkovič"

V 27. min fauloval na ľavej strane ihriska De Rossi Milinkoviča, Talian videl za svoj faul žltú kartu. Domáci majú výhodu nebezpečnej štandardky z ľavej strany

Domáci zvýšili aktivitu, brejk Kozákovho tímu a Škutkova nepresná strela vysoko nad

Novák vybojoval v 25. min rohový kop. Po ňom Milinkovičov pas a príležitosť Nováka, ktorý ale loptu netrafil tak, ako chcel

Milinkovič bol o pár sekúnd neskôr faulovaný. Nasleduje priamy kop z 25 metrov, ktorý ale zblokovala obrana talianskeho tímu

22. min a strela Viazanka, domáci pozorne vykrývajú priestor pred vlastnou 16-kou.

Hostia majú v 20. min loptu na svojich kopačkách častejšie ako Košičania

Rimania sa po góle snažili zavrieť zverencov Jána Kozáka na ich polovici, strelecké pokusy De Rossiho ani Pizzara ale domácu bránu neohrozili

8. minúta a pokus De Rossiho nepresný, krátko na to sa dostal do dobrej pozície Totti, košickú bránu však prestrelil

Domáci začali aktívne, hnaní vďačným publikom sa dokonca ujali vedenia, keď sa v 5. minúte dostal pred 16-kou k lopte Milinkovič a technickou strelou za pomoci žrde otvoril skóre - 1:0

Povedali po zápase:

Ján Kozák, tréner MFK Košice: "My sme sa na súpera zvučného mena tešili a diváci sa bavili futbalom. Moji hráči ma milo prekvapili, dokázali krok s vyspelým mužstvom súpera počas väčšiny zápasu. To je obdivuhodné. Vidieť, že naša liga nie je až taká slabá, ako sa hovorí. Donútili sme špičkové talianskej mužstvo hrať naplno a dokázali sme remizovať."

Ján Novák, útočník Košíc, strelec dvoch gólov: "Podarilo sa mi streliť v zápase dva góly. Za stavu 3:3 som mohol streliť víťazný gól, ale lopta mi ušla, mrzí ma to. Mali sme dobrý úvod zápasu, keď Milinkovič strelil prvý gól. Škoda prísnej penalty. Povedali sme si však, že ideme ďalej a pokúsime sa otočiť zápas. Remíza je pre nás dobrým výsledkom. Potvrdili sa slová trénera, ktorý nás vyzýval, aby sme sa na zápas tešili, lebo nemáme čo stratiť."

Miroslav Viazanko, stredopoliar Košíc: "Dnes sme uhrali dobrý výsleodk. Strelili sme tri góly. Odveta bude náročná, lebo futbalisti AS Rím sú profesionáli, ktorí dokonale odvládajú svoju prácu a nikoho nepodceňujú."

Peter Bašista, obranca Košíc: "Pred zápasom 3:3 by som bral, po ňom si myslím, že sme mohli dosiahnuť trochu viac. Mal som na starosti hviezdu talianskeho Ríma Francesca Totiho. Je to špičkový hráč, excelentný technik, sympatický a priamy. V súbojoch je elegán, hralo sa mi proti nemu ťažko."

Marko Milinkovič, stredopoliar Košíc: "Máme za sebou veľký futbalový sviatok. AS Rím je veľké mužstvo a je dobrý pocit hrať s ním a aj mu streliť tri góly. Môj prvý gól sa mi podaril, je pre mňa dôležitý, ale verím, že ďalšie, životné góly, ešte prídu v mojej ďalšej futbalovej kariére."

Pred zápasom: Košice sú pripravené na veľký futbalový sviatok

KOŠICE. Posledných pár lístkov rozchytali dnes tesne po poludní nedočkaví fanúšikovia víťaza Slovenského pohára MFK Košice i talianskeho AS Roma, zatiaľ čo na staručkom štadióne Lokomotívy vrcholili posledné prípravy na veľký futbalový sviatok.

Žlto-modré hľadisko

Deväťtisícové hľadisko sa počas zápasu zaskvie v klubových farbách. Asi štyridsiati členovia fanklubu" v jednotlivých sektoroch na každé sedadlo pripravovali žlté a modré kartóny.

((1))

„Žiadnu pyrotechniku používať nebudeme, aj keď sme proti jej zákazu," hovorí Viktor. „Ultras" chcú hnať dopredu svojich miláčikov rýdzo povolenými prostriedkami - vlajkami, transparentmi, hlasivkami a vlastnou choreografiou.

„Dúfam, že tak ako v zápase proti Sarajevu, sa k nám ľudia pridajú. Je síce len začiatok sezóny, ale pre nás všetkých je dnešok vrcholom."

Viktor nechce tipovať. „Samozrejme, chceli by sme vyhrať. Ale musíme byť realisti. Prijateľným výsledkom by bolo, keby sme dali aspoň jeden gól, aby sme sa všetci mohli potešiť, a nedostať viac ako tri..."

V útrobách štadióna

Funkcionári a zamestnanci mestského futbalového klubu nič nenechali na náhodu. Prestavali šatne, v ktorých pribudli nové sprchy, vymenili celú sanitu, modernizovali miestnosť pre rozhodcov a dopingovú kontrolu i ďalšie priestory v útrobách štadiónu.

„Zo starého štadióna nový ani pri najlepšej vôli nespravíte. Ale snažili sme všetko pripraviť tak, aby sa futbal mohol u nás hrať," hovorí športový riaditeľ klubu Štefan Tarkovič.

Delegát UEFA si s stredu prešiel celý štadión a zápasu sal zelenú. „Konštatova, že štadión je síce starý, ale v rámci možností je dobre pripravený na stretnutie. Musíme si priznať, že v takom stave nevyhovuje kritériám UEFA. Dostali sme ale výnimku."

Trávnik dostal popoludní ešte posledný zostrih, štáb televízie pripravili techniku na priamy prenos. Pred hlavnou budovou dostávali brigádnici inštrukcie, kde budú rozdávať bulletin. Dostane ho každý návštevník veľkého zápasu.

Košičania tipujú remízu

V stávkových kanceláriách sa kurzy na tento zápas v priebehu dňa viackrát menili. Jasným favoritom je rímsky tím. Na jeho víťazstvo bol na poludnie kurz 1,5, na triumf domácich 6,3, v prípade Rimanov sa o pol hodiny neskôr znížil na 1,3.

„Bude to remíza. Prečo? Lebo keď pánboh dá, aj motyka vystrelí," usmieva sa starší muž.

Aj starý pán študujúci kurzový lístok fandí, pochopiteľne, domácim: „Tipujem remízu, prípadne víťazstvo hostí. Veľa bude záležať na rozhodcov. Keď tu hral Manchester United, neodpískal proti nemu evidentnú jedenástku. Vraj proti takému tímu sa u trpaslíkov nepíska..."

Autor: Jozef Kotris