Štvrtok, 4. marec, 2021Meniny má Kazimír

Košičan Šlyk vyhral kvalifikáciu pre Prahu

Sportnet|Publikované 12. dec 2008 o 00:00

Red Bull Crashed Ice sa po štyroch rokoch vráti do historického centra Prahy. Na šialenom zjazde nebude chýbať ani Košičan Šlyk.KOŠICE. V košickej

Red Bull Crashed Ice sa po štyroch rokoch vráti do historického centra Prahy. Na šialenom zjazde nebude chýbať ani Košičan Šlyk.

KOŠICE. V košickej Steel Aréne sa konala kvalifikácia na čoraz populárnejšie korčuliarske podujatie Red Bull Crashed Ice. Šialený zjazd ľadovým korytom na korčuliach, ktorý sa po štyroch rokoch vráti opäť do Prahy (v sobotu 7. februára 2009), bude mať opäť i slovenské zastúpenie. V týchto dňoch sa sa konajú štyri kvalifikácie, z ktorých postúpia priamo do Prahy len štyria víťazi. Ďalších 26 korčuliarov zo všetkých štyroch kvalifikácií postúpi na základe najlepších časov. Slovenské kvalifikácie Red Bull Crashed Ice odštartovali v Košiciach a pokračujú zastávkami v Trenčíne (12. 12.), Zvolene (13. 12.) a Bratislave (9. 1. 2009).

Bude to zaberačka

Do Steel Arény sa prihlásilo 16 borcov. Každý mal k dispozícii iba jednu meranú jazdu. Počas jedného okruhu musel každý adept ukázať perfektný štart, prekladanie dozadu, slalom, tri preskoky, podliezačku a finiš. Najviac sa darilo Danielovi Šlykovi, 18-ročnému juniorskému obrancovi HC Košice, ktorý dosiahol čas 22,36 sek.

Keďže ho dosiahol hneď na úvod, po zvyšok kvalifikácie iba sledoval časy súperov. Z nich sa už nikomu nepodarilo prekonať ho. "Do Prahy sa veľmi teším. Ešte som Red Bull Crashed Ice naživo nevidel, ale viem, že to bude zaberačka," vyznal sa po úspešnej kvalifikácii Šlyk.

Korčuliarske peklo

Zo zimných štadiónov sa presunie do pražskej historickej časti Vyšehrad 30 Slovákov, 60 Čechov a ďalších 30 zahraničných korčuliarov. V piatok 6. februára 2009 sa pobijú o 64 finálových miesteniek. Pripravené pre nich bude 397-metrové ľadové koryto v historickom centre pod pražským hradom so skokmi, zákrutami a vyleštenými pasážami, kde dosiahnu rýchlosť aj 70 km/h. Poriadne korčuliarske peklo sa však začne až v sobotňajšom finále. Na štarte budú totiž štyria súperi nabudení na víťazstvo. Mierne strkanie a bodyčekovanie je povolené. Na celkového víťaza čaká tučná finančná odmena. Fantastickú atmosféru umucňujú tisíce natlačených divákov popri trati.

Najskúsenejším slovenským korčuliarom v ľadovom koryte je Milan Krebs, inak slovenský reprezentant v bicrosse, ktorý pred štyrmi rokmi v Prahe korčuľoval v kvalifikácii ako deviaty najrýchlejší, no vo vyraďovacích súbojoch ho nešťastný pád pripravil o lepšie umiestenie. Skončil na 33. mieste. Začiatkom tohto roku sa zúčastnil aj Red Bull Crashed Ice v Davose, kde kvôli zraneniu nedokončil 1. kolo.

Okrem Prahy už len tri podujatia

S konceptom Red Bull Crashed Ice prišiel rakúsky fotograf a novinár Stefan Aufschnaiter. Od nápadu nebolo ďaleko k realizácii a prvé preteky sa uskutočnili v roku 2001 vo švédskom Štokholme. O rok neskôr sa to najlepšími korčuliarmi hemžilo v rakúskom Klagenfurte a následne v americkej Minnesote. Rok 2004 znamenal výrazný posun, keď sa ľadovým korytom pýšila ruská Moskva. V roku 2005 svet obleteli zábery z Prahy, keď sa štartovalo priamo v historickom centre na Hradčanoch. Preteky sa presunuli do centier miest. Medzi hostiteľskými mestami sa objavili zamrznuté fínske Helsinki, známe švajčiarske lyžiarske stredisko Davos, no tradície sa drží kanadský Québec, kde sa Red Bull Crashed Ice uskutoční v roku 2009 už po štvrtý raz. Ďalšími dvoma mestami, ktoré okrem Prahy a Québecu budú hostiť netradičnú zimnú zábavku, bude švajčiarske Lausanne a americký Pittsburgh.

Výsledky košickej kvalifikácie: 1. Daniel Šlyk (Košice) 22,56 sek., Tomáš Palko (Šarišské Michaľany) 22,7, 3. Maroš Štefanco (Košice) 22,91.

TOMÁŠ PETRO

Súvisiace články