Nedeľa, 24. január, 2021Meniny má Timotej

Kližan ju považuje za najsympatickejšiu. Je s ním zábava, reaguje Švajčiarka

Belinda Benčičová nedá na Slovensko dopustiť. (Autor: TASR/AP)
Ondrej Gajdoš|Publikované 13. okt 2016 o 16:46

Vo februári bola svetovou sedmičkou, talentovanú tenistku potom pribrzdili zranenia.

Narodila sa vo Flawile, reprezentuje Švajčiarsko, ale doma sa s rodičmi rozpráva po slovensky. Bývalá juniorská svetová jednotka BELINDA BENČIČOVÁ má slovenských rodičov a 15. novembra si prvý raz zahrá v ich rodnej krajine - v bratislavskom NTC vystúpi v exhibícii Tennis Champions s Dominikou Cibulkovou a ďalšími osobnosťami.

Bolo vás treba prehovárať na exhibíciu?

"Vôbec nie. Bola som od začiatku za to, aby som na nej vystúpila. Organizačne to vybavoval môj manažment i môj otec. O exhibícii viem už niekoľko mesiacov a neviem sa jej dočkať."

Čo si od podujatia Tennis Champions sľubujete?

"Teším sa, že si konečne zahrám aj na Slovensku. Prídu starí rodičia i ďalšia rodina, kamaráti, známi a verím, že všetci diváci sa budú baviť. Keď som sa dozvedela, že okrem Dominiky Cibulkovej vystúpia na kurte v NTC aj Radek Štěpánek, Dominik Hrbatý, Yannik Noah a Mansour Bahramí, tak o dobrej zábave nepochybujem."

S Cibulkovou vás žreb postavil proti sebe aj v stredajšom prvom kole na turnaji v rakúskom Linzi. Vaša prehra 1:6, 2:6 hovorí o jednoznačnom priebehu. Čakali sme vyrovnanejší súboj. A vy?

Kto je Belinda Benčičová?

Má 19 rokov. 

Jej trénerom je otec Ivan, ktorý s rodičmi emigroval do Švajčiarska v roku 1968, príležitostne ju trénuje aj Melanie Molitorová – matka Martiny Hingisovej. 

Starý otec Ivan Benčič sr. hral hokej za Slovan v ére Golonku a Dzurillu.

Bola juniorskou svetovou jednotkou.

Vlani vyhrala dva turnaje WTA – na tráve v Eastbourne a na harde v Toronte.

Vo februári sa v rebríčku dostala na 7. miesto, teraz je štyridsiata prvá.

"Dominika hrala veľmi dobre, agresívne, sústredene. Ja som prešla ťažkým obdobím niekoľkých zranení a hoci som už fit, ešte zďaleka som sa nedostala do bývalej formy. Mám na čom pracovať."

Chvíľami ste na dvorci pôsobili rozladene, keď ste gestikulovali s čiarovými rozhodcami. Išlo o nervozitu?

"Ani nie, ale hráči to niekedy vidia inak ako rozhodcovia. Ja som emocionálny človek, a tak som zareagovala."

Minulý rok ste uzavreli ako rebríčková štrnástka a po prvých dvoch mesiacoch tejto sezóny ste už boli na siedmom mieste. Čo sa potom stalo, že prišiel pád až na terajšie 41. miesto?

"Ani sa mi o tom nechce hovoriť. Prišli zranenia. Najprv chrbát, potom zápästie ľavej ruky. Bol to záber aj na psychiku. Pomaly sa zviecham. Potrebujem víťazstvá, aby som znova nabrala stratené sebavedomie. Zatiaľ sa mi nedarí, ako by som chcela. Je to môj najťažší rok v kariére. Treba naň rýchlo zabudnúť a už sa pomaly sústreďujem na ďalší."

V auguste ste pre zranenie ruky chýbali na olympijskom turnaji v Riu de Janeiro. Bolelo to aj na duši?

"Áno, túžila som po olympiáde. Ale ak som sa necítila stopercentne fit, tak to nemalo význam, aby som išla do Brazílie len zúčastniť sa. Chcem aj dobrý výsledok. Nič to, som ešte mladá a verím, že si na olympiáde ešte zahrám."

Boli ste už v top 10, teraz máte do desiatky dosť ďaleko. Ako sa s tým vyrovnávate?

"Renking je to najmenej, čo ma zaujíma. Prvoradé je zdravie a aby som sa znova dostala do formy."

Vlani ste vyhrali veľký turnaj v Toronte a na ceste za titulom ste zdolali svetovú jednotku Serenu Williamsovú, začiatkom tohto roku ste si v Pohári federácie poradili so súčasnou líderkou poradia WTA Angelique Kerberovou. Na koľko percent z bývalej výkonnosti hráte dnes?

"Neviem to odhadnúť. Aj do posledného zápasu s Cibulkovou som dala všetko, no zďaleka to ešte nie je môj najlepší tenis."

Sezónu 2017 začnete na Hopmanovom pohári v Perthe s krajanom Rogerom Federerom. Už ste sa s ním o tom rozprávali?

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Autor: Ondrej Gajdoš

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.