Streda, 1. decembra, 2021Meniny má Edmund

Kleinovi sa v UFC nedarilo, skúsenému súperovi podľahol pred limitom

Nate Landwehr. (Zdroj: Zuffa LLC/UFC Fight Pass)
Daniel Stankovič, Adrián Mečiar|17. okt 2021 o 01:35 (aktualizované 17. okt 2021 o 01:39)

Slovenský bojovník prehral svoj tretí súboj v UFC.

LAS VEGAS. Slovenský zápasník Ľudovít Klein opätovne neuspel v UFC.

V rámci perovej váhy do 66 kilogramov nezvíťazil nad skúseným Nateom Landwehrom. Klein prehral s Američanom v treťom kole na submisiu Anaconda choke.

V prestížnej organizácii sa celkovo predstavil po tretí raz, z čoho druhý raz ťahal v zápase za kratší koniec.

Oprava mu nevyšla

Klein sa do najprestížnejšej svetovej ligy UFC dostal v septembri minulého roka. Do zápasu s Landwehrom stihol zástupca trnavského klubu Spartakus Fight Gym zaknihovať v americkej organizácii jednu výhru a jednu prehru.

Debut prežil historicky prvý Slovák v UFC ako z ríše snov. Younga tvrdo knokautoval v priebehu 76 sekúnd.

To sa už nedalo povedať o jeho druhom súperovi. Víťaz dvadsiatej siedmej série známej šou The Ultimate Fighter Michael Trizano ukázal proti Kleinovi svoje postojárske kvality a taktickú pripravenosť.

Tesný duel na tri kolá bodoví rozhodcovia prisúdili americkému bojovníkovi. Trizanovi vychádzala nátlaková hra, Kleinovi ňou zamedzil použitie obávaných kombinácií kopov a úderov.

Zo zápasu s Michaelom Trizanom si Klein odniesol okrem tesnej prehry aj zlomeninu palca, ktorá si vyžiadala aj operačný zákrok.

Začiatkom leta sa ešte len rodák z Nových Zámkov zotavoval zo zlomeniny, keď svetlo sveta uzrela správa o jeho treťom súboji v UFC. Súperom mal byť bývalý šampión známej ruskej organizácie M-1 Global Nateom Landwehr.

Landwehr stál zhodou okolností za vstupom Kleina do UFC v septembri 2020. Mal to byť práve americký bojovník, kto si mal pôvodne zmerať sily so Shaneom Youngom, avšak na poslednú chvíľu musel pre zranenie zo súboja vycúvať.

Pred vzájomným súbojom stál Landwehr, ako aj Klein, pred veľkým tlakom.

Obaja boli po prehre, obaja sa chceli predať v oktagone v čo najlepšom svetle. U Landwehra išlo o udržanie v UFC. Do súboja s Kleinom mal na konte iba jednu výhru a dve prehry.

Ak by prehral ešte jeden raz, pravdepodobne by si musel hľadať nového zamestnávateľa.

Klein na druhej strane chcel po prehre napraviť chuť a ukázať zlepšený výkon zakončený výhrou.

Zmeny a príprava v Amerike

V príprave na októbrový duel zvolil slovenský zápasník známu adresu. Na sedem týždňov sa spolu so špičkovým trénerom postoja Pavlom Kurucom vybral do prestížneho amerického tímu Sanford MMA.

Tu to nekončilo. Dvadsaťšesťročný bojovník hovoril o presnom dodržiavaní systému, teda o niečom, s čím mal v minulosti problém.

Nezriedka zvykol absolvovať náročné tréningy, častokrát cez stanovený limit. Do prípravy teraz pridal tiež mentálneho kouča.

Pracujem na všetkom ako vždy, snažím sa byť lepším bojovníkom každým tréningom, prípravou a zápasom. Cesta bojovníka je veľmi ťažká, ale na druhej strane aj veľmi krásna.

Zmenil som celkový postoj k príprave. Všetko malo nejaký systém, ktorý sme dodržiavali. Trénovalo sa mi tak oveľa lepšie,“ opisoval pred zápasom pre SvetMMA Klein.

Landwehr prekvapil

Napriek tomu, že bol Klein v zápase favoritom, Landwehr predviedol sústredný výkon. Už zo začiatku zápasu bolo vidieť, že si Američan splnil domácu úlohu. Dával si pozor na nebezpečenstvo vyplývajúce z kopov Kleina, uvedomoval si jeho rýchlosť.

K tomu pridal Landwehr narúšanie tempa, Kleina zväzoval na pletivo, kde bol úspešný v úderoch kolenami. Nebol to od neho jeho typický agresívny štýl skrz naskrz vpred, vyčkával na správnu príležitosť.

Tá prišla v treťom kole.

Klein sa pokúsil zobrať protivníka pod seba, no Landwehr skvelo zareagoval. Nielen, že pokus ubránil, ale podaril sa mu opak, Kleina dostal na zem on. Odtiaľ prešiel do nástupu škrtenia s názvom Anaconda choke

Aj keď Klein už v druhom kole rovnakému pokusu o submisiu už čelil, tentokrát mu z nej Landwehr nedovolil uniknúť a pripísal si tak dôležitú výhru.

Priebeh zápasu

1. kolo

Zápas začína načítavaním oboch bojovníkov, ktorí si skúšajú úderovú vzdialenosť a vzájomnú pozornosť.

Dobre trafený kop na telo od Kleina, Landwehr neskôr preberá iniciatívu a berie Slováka na pletivo.

Dobré kolená na telo od Američana. Landwehr drží vysokú obranu v podobe oboch rúk pri hlave, aby tak zabránil Kleinovi trafiť high kick. Zatiaľ vidíme nervóznejší stret a menšie jednotkové údery.

Landwehr na konci kola úspešný s tlakom a s dobre trafenými údermi.

2. kolo

Skvelá kombinácia Kleina, Landwehr zachránil situáciu natlačením nášho bojovníka na pletivo.

Landwehr pri pletive stiahol Kleina na zemi. Pokúša sa o submisiu, toto nevyzerá vôbec dobre! Klein našťastie nebezpečenstvo prežil a vracia stret do postoja. 

Landwehr prichádza s tlakom, tak typickému pre jeho štýl. Kolená a zbesilé údery. Klein potrebuje prežiť. Koniec kola.

3. kolo

Slovenský zápasník potrebuje v tomto kole pridať a pokúsiť sa ukončiť zápas pred limitom. Naopak kľúč k víťazstvu Landwehra vedie v pokračovaní jeho práce a prípadnom natlačení Kleina na pletivo.

Klein v pokuse o strh neúspešný, perfektná obrana Američana. Tri minúty do konca, Klein je pod súperom. Landwehr a druhý pokus o submisiu!

Klein sa vzdáva, je koniec!

Slováci v Las Vegas

Trnavský klub zažil na svetovom fóre rozporuplný týždeň. V UFC totiž od tohto týždňa pôsobia totiž hneď dvaja Slováci. Zmluvu s organizáciou si v stredu ráno vybojoval Martin Buday.

V priebehu piatich dní v Las Vegas ale na výhru Budaya už Klein nadviazať nedokázal.

Buday v rovnakej klietke porazil, zhodou okolností, ďalšieho Američana Lorenza Hooda. Po životnej výhre mu prezident UFC Dana White zvestoval radostnú správu. Budayovi udelil kontrakt.

Obaja slovenskí reprezentanti trénujú v Spartakus Fight Gyme.

„Sny sa stávajú skutočnosťou. Chcem sa poďakovať môjmu celému tímu a každému človeku, ktorý sa podieľal na mojej príprave a ceste do UFC.

Je to úžasný pocit dostať sa do ligy majstrov v MMA, ako druhý Slovák v poradí za Lajošom Kleinom, ktorý v sobotu ukáže neskutočne bomby,“ prorokoval Buday.

Prianie sa mu nesplnilo.

Čo bude ďalej?

Zatiaľ, čo Martina Budaya ešte len čaká oficiálny debut v UFC, Klein mal pod hlavičkou organizácie už svoj tretí zápas.

Na tlačovej konferencii v stredu po súboji sa Buday s ohľadom na jeho ďalší duel vyjadril, že bude záležať od hojenia šrámov. Asi najväčší otáznik visí nad jeho nosom, kde schytal viaceré tvrdé údery.

Situácia v ťažkej divízii UFC je o poznanie iná, než je tomu v perovej. Ťažkotonážnikov je v americkej organizácii menej, čo nahráva skorému návratu Budaya do klietky. Či to ale bude v tomto roku, je pre túto chvíľu nejasné.

To pri Kleinovi môžeme s určitosťou očakávať jeho návrat do oktagonu až po novom roku. Náročná príprava si vybrala svoju daň, naviac talentovaný zápasník rád nastupuje do zápasov z plného tréningového kempu. Iba príprava na zápas tak zaberie osem až desať týždňov.

Tentokrát tomu určite nebude inak.

Je nutné dodať, že sa mu nemožno čudovať. V konkurencii najlepších si už nemôže dovoliť s najväčšou pravdepodobnosťou ďalšie zaváhanie.

Kľúčovým faktom však ostáva, že vďaka obom bojovníkom už o malej krajine v srdci Európy vedia promotéri a fanúšikovia najprestížnejšej svetovej organizácie MMA.

Súvisiace články