Čas ako z inej planéty. Warholm získal zlato vo svetovom rekorde

Nórsky atlét Karsten Warholm.
Nórsky atlét Karsten Warholm. (Autor: TASR/AP)
Sportnet, TASR|3. aug 2021 o 05:58

Ako prvý v histórii bežal po hranicu 46 sekúnd.

TOKIO. Nórsky atlét Karsten Warholm získal na OH v Tokiu zlatú medailu v behu na 400 m prekážok vo svetovom rekorde 45,94 sekundy.

Ako prvý v histórii bežal pod 46 sekúnd. Striebro patrí Američanovi Raiovi Benjaminovi a bronz putuje do Brazílie zásluhou Alisona dos Santosa.

Dvojnásobný majster sveta odštartoval v šiestej dráhe bleskurýchle.

Americký rival sa naňho doťahoval, no 25-ročný Nór mal v závere viac síl a o 76 stotín zlepšil vlastný svetový rekord, ktorý zabehol len 1. júla v Osle (46,70 s).

O vyše pol sekundy by ho prekonal aj Benjamin, no vedľa Warholma mu skvelý výkon stačil v historických pretekoch "iba" na striebro.

"To je výsledok z inej planéty. Neviem či sa niečo nestalo s časomierou, ale to samozrejme žartujem. Neskutočný svetový rekord. Prekonaná je ďalšia hranica ľudských možností," povedal atletický komentátor Alfons Juck.

V prenose RTVS priznal, že sa očakávalo, že by Warholm mohol prekonať svetový aj olympijský rekord. Spôsob, akým to však dokázal, je nevídaný. 

"Mal jasný náskok, všetky prekážky zvládol vynikajúco bez zaváhania a je vzorom pre všetkých súperov ako skĺbiť rýchlosť, vytrvalosť, techniku a rytmus. Toto všetko dáva dokopy úžasný, priam kozmický čas," dodal Juck.

Warholm triumfoval na MS 2017 aj 2019, je tiež európsky šampión z roku 2018 a teraz pridal olympijské zlato v najlepšom čase histórie.

"Je to šialené. Trénoval som ako blázon a venoval som tomuto cieľu všetok môj čas. Musím si stanoviť nové ciele, pretože z mojej strany to ešte nebolo všetko. Tento triumf je však výnimočný," citovala Warholma agentúra DPA.

Letná olympiáda Tokio 2020 / 2021

Nachádzate sa tu:
Olympijské hry»Olympiáda Tokio 2021»Športy»Atletika»Čas ako z inej planéty. Warholm získal zlato vo svetovom rekorde