Nedeľa, 7. marec, 2021Meniny má Tomáš

Juraj Mikúš: Nebola to moja pomsta Spartaku

Juraj Mikúš (č. 33) hral v minulosti s kontaktnými šošovkami a v civile nosil okuliare. Po letnej laserovej operácii očí sa cíti pohodlnejšie, prospieva to jeho výkonom na ľade. (Autor: SITA)
Ondrej Gajdoš|Publikované 12. dec 2011 o 18:11

Skalického rodáka JURAJA MIKÚŠA (24) pred touto sezónou uvoľnili v Spartaku Moskva ako nadbytočného cudzinca, a tak útočníkovi HC Lev v nedeľu chutil vyrovnávajúci a potom aj víťazný gól do siete jeho bývalého zamestnávateľa. Poprad vyhral 3:2 po nájazdoc

h.

Vyrovnávajúci gól ste strelili na ľade v Sokoľnikoch v čase 59:40 min, víťazný pri samostatných nájazdoch. Čo ste pri nich cítili? Bola to pomsta?

„Mal som obrovskú radosť, že som pomohol nášmu tímu k výhre a k dvom bodom. Ale o pomste nemôže byť ani reči. Mal som zmiešané pocity. Bolo mi ľúto bývalých spoluhráčov. Aj vlani v Spartaku vymenili trénera a polovicu mužstva. Teraz má klub podobné problémy. V domácom tíme bolo cítiť napätú atmosféru, ani fanúšikovia nie sú takí zapálení ako kedysi."

Lev sa vrátil zo štvorzápasového výjazdu za súpermi v Rusku. Zodpovedajú získané tri body vašim ambíciám?

„Určite nie. Reálne sme mali na deväť. Našou najväčšou slabinou zostalo premieňanie šancí. Verím však, že práve zápas so Spartakom bol pre nás zlomový. Prehrávali sme 0:1 a v tretej tretine sme išli na ľad s tým, že vývoj obrátime. Dokázali sme to."

Poprad stráca na postupové ôsme miesto deväť bodov. Bude v play off?

„Verím tomu! Do konca základnej časti nás čaká ešte 22 stretnutí. Ako nováčik hráme lepšie od zápasu k zápasu. Zdokonalili sme obrannú hru, viac korčuľujeme, sme disciplinovanejší - hoci stále mám dojem, že niekedy nás rozhodcovia vylúčia aj za krivý pohľad. Zvykáme si."

V minulej zime ste v drese Rigy a Spartaka Moskva strelili dovedna päť gólov a nazbierali deväť bodov. Teraz ste v polovici sezóny s 20 bodmi (10 + 10) druhým najproduktívnejším hráčom Leva. Čomu pripisujte zlepšenie?

„Vlani to nebolo ono, zmeny mi neprospievali, hral som málo. Agent mi volal: Čo sa s tebou deje? Teraz cítim dôveru trénera, mám dobrých spoluhráčov, hrám v pohode. Agent mi už nevolá, asi je spokojný."

Udomácnili ste sa v strede druhého útoku Leva. Aké máte krídla?

„S Tomášom Netíkom hrám od začiatku, je šikovný s pukom, vie dať gól, uvoľniť sa. Jardo Kristek má dobrú prihrávku, predvídanie. Ja ako center mám viac obranných povinností."

HC Lev má najužšie klzisko v KHL, široké iba 26 metrov. Je to vaša výhoda?

„Skôr naopak. Po výjazde si dlhšie zvykáme na domáce klzisko, vonku hráme lepšie. Súperom je jednoduchšie brániť na úzkej ploche."

Z času na čas sa v kluboch KHL objavia správy o finančných ťažkostiach, hráči čakajú na výplaty. Aká je situácia v HC Lev?

„V Poprade máme všetko vyplatené."

Nový tím si v Poprade rýchlo našiel fanúšikov, zápasy KHL v návštevnosti výrazne prevyšujú extraligu. Čakali ste to?

„Aj pre mňa je príjemné prekvapenie, že máme stále plné hľadisko. Podľa poznávacích značiek áut si všímam, že na zápasy chodia ľudia z celého Slovenska, ba aj zo zahraničia. Aj ja som už zháňal lístky pre rodinu, kamarátov a taktiež futbalistov z Oreského na Záhorí, kde som vyrastal."

Výprava Popradu cestuje za súpermi aj tisícky kilometrov. Ako sa vyrovnávate s časovým posunom?

„Učíme sa. Tréner Radim Rulík nám napovie, či je lepšie zostať v našom čase, ale prepnúť na miestny. Naposledy sme po ceste do Omska išli späť ráno o piatej miestneho času, na Slovensku bola hodina pred polnocou. Spali sme do druhej ich času a išli sme na zápas bez rozkorčuľovania. Prospelo nám to. Predtým sme sa na tripe od začiatku prispôsobili miestnemu času a cítili sme sa malátni."

Kde ste si v Poprade našli ubytovanie?

„Bývam v neďalekej Levoči u rodiny mojej priateľky. Anička študuje v Trnave a zavše býva u nás v Skalici. Rodičia vravia, že si vymenili deti."

V prestávke ste prijali pozvánku do reprezentácie na Rakúsky pohár. Neuvažovali ste o oddychovom týždni?

„Radšej hrám ako oddychujem. Teším sa na partiu. V Klagenfurte bude dôležitý prvý zápas s Bieloruskom, aby sme sa dostali do finále. Pred mesiacom nám na turnaji v Mníchove vyšlo všetko - zachytali brankári, obrana hrala spoľahlivo, boli sme disciplinovaní, útočníci strieľali góly. Ak zopakujeme výkony z Nemeckého pohára, mohli by sme opäť potešiť fanúšikov."

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články