Utorok, 7. decembra, 2021Meniny má Ambróz

Mourinho väčšiu hanbu nezažil. Poníženie a katastrofa, píšu Taliani

José Mourinho zobral zdrvujúcu prehru na seba. (Autor: REUTERS)
Ivan Mriška|22. okt 2021 o 00:06

AS Rím prehral na pôde nórskeho klubu Bodö/Glimt 1:6.

RÍM. Svetové médiá hovoria o kolapse, senzácii. Futbalisti AS Rím prehrali v Európskej konferenčnej lige UEFA hanebne 1:6.

Zosmiešnil ich nórsky šampión Bodö/Glimt. „Knokaut, poníženie, katastrofa,“ píše taliansky denník Gazzetta dello Sport.

Najväčšia prehra v histórii

Pre uznávaného portugalského trénera Josého Mourinha to bola najväčšia prehra v kariére. V 1008 zápasoch v trénerskej kariére ešte mužstvo, ktoré viedol, nikdy nedostalo šesť gólov.

Päťgólovým rozdielom prehral naposledy v novembri 2010 ako tréner Realu Madrid proti Barcelone.

„Moja chyba. Ja som sa rozhodol hrať v tejto zostave, preto zlyhanie beriem na seba. Urobil som to však s dobrým úmyslom.

Chcel som dať šancu hráčom, ktorí tvrdo pracujú a nehrávajú. A na druhej strane som chcel dopriať oddych tým, ktorí hrajú stále,“ vravel po zápase Mourinho.

"Záver je taký, že v chladnom počasí a na umelej tráve mal prvý tím súpera vyššiu kvalitu ako naša záložná jedenástka," doplnil Portugalčan. 

Mourinho: Podstúpil som riziko

V základnej zostave Rimanov absentovali také mená ako Tammy Abraham, Henrikh Mkhitaryan či Lorenzo Pellegrini.

„Dvanásť, trinásť našich hráčov je na dobrej úrovni, no ostatní sú na nižšej. Dnes sme prehrali s tímom, ktorý má väčšiu kvalitu ako my v tejto zostave,“ dodal.

Aktuálny nórsky majster prevýšil siedmy tím z minulej sezóny talianskej Serie A vo všetkých štatistikách. Na strely na bránku vyhrali domáci 9:2.

„Podstúpil som veľké riziko a toto je výsledok. Vedel som o limitoch našich hráčov, no čakal som inú reakciu. Bolo to moje rozhodnutie, takže je to moja zodpovednosť,“ reagoval na najväčšiu prehru Mourinho.

Štatistiky zápasu Bodö/Glimt - AS Rím. (Autor: sofascore.com)

Nikto sa nebude nič pýtať

Podľa portugalského trénera takáto prehra vždy zanechá rany na mužstve. Spraví však všetko preto, aby boli následky čo najmenšie.

„Hovoril som s hráčmi, bol som úprimný ku každému. Sme veľmi silná rodina, jeden tím. Máme však aj slabiny.

Jediné pozitívum tejto prehry je, že sa ma už nikto nebudete pýtať, prečo hrajú stále tí istí. Cez víkend budeme mať na pleciach ťarchu historickej prehry, nastúpime však mentálne silní,“ uviedol.

Mourinho hľadel na studený vzduch

Celková trhová hodnote nórskeho klubu Bodö/Glimt je o viac než tridsaťkrát nižšia akú má AS Rím.

Podľa špecializovaného nemeckého portálu transfermarkt.com dosahuje len niečo cez 14 miliónov eur, zatiaľ čo pri Rimanoch je to takmer 430 miliónov.

Radosť hráčov Bodö/Glimt. (Autor: TASR / AP)

„Je to také neuveriteľné, že si treba pretrieť oči. Nórsky futbal dosiahol historický moment. José Mourinho vyzeral až tak zmätene, že hľadel na studený vzduch.

Jeden z najväčších trénerov všetkých čias nestíhal sledovať uragán hráčov v žltých dresoch,“ píšu nórske noviny aftenposten.no

„Najzábavnejší večer nórskeho futbalu. Mourinho a AS Rím sú na smiech celej Európe,“ dodáva bulvár dagbladet.no

Na senzačnú výhru reagovali aj osobnosti nórskeho futbalu. „Severania môžu vyhrať celú súťaž. Dnes dali jasný signál ostatným Nórom, aby boli odhodlaní,“ napísal Nils Arne Eggen, legendárny tréner Rosenborgu Trondheim.

Podľa súčasného kouča Bodö/Glimt stojí za úspechom tímu mentalita jeho hráčov.

„Ich silnou stránkou je, že nevidia prekážky, ale možnosti. Ťahajú za jeden koniec povrazu, čo je nesmierne dôležité. Navyše, v tíme máme rozdielových hráčov. A nie je ich málo,“ uzavrel Kjetil Knutsen.

Ivan Mriška
Ivan Mriška sa špecializuje najmä na nižšie futbalové súťaže na Slovensku. Sám ešte aktívne hráva ako brankár. Niekoľko rokov pracoval pre regionálne noviny MY v Petitpresse ako regionálny šéfredaktor.

Súvisiace články