Štvrtok, 5. augusta, 2021Meniny má Hortenzia

Jokerit bojkotoval zápas v Bielorusku, vedenie KHL jeho zápas skontumovalo

Hokejisti Jokeritu Helsinki. (Autor: TASR)
TASR|4. sep 2020 o 09:45

Dinamo podporuje Lukašenka.

HELSINKI. Vedenie Kontinentálnej hokejovej ligy skontumovalo zápas Dinamo Minsk - Jokerit Helsinki v prospech bieloruského tímu.

Dôvodom bolo, že hostia neodleteli na svoj úvodný duel novej sezóny súťaže, v ktorom sa mali vo štvrtok predstaviť na ľade Minska.

Hráči sa ho rozhodli bojkovať pre politickú situáciu v Bielorusku.

Priaznivci ohlásili bojkot

Fínsky klub najprv oznámil, že do Minska odletí vo štvrtok o jednej hodine popoludní, v bieloruskej metropole strávi iba osem hodín a po zápase sa po polnoci vráti späť.

Pôvodné rozhodnutie nastúpiť v Minsku však vyvolalo vo Fínsku silnú kritiku. Fanklub Jokeritu následne ohlásil bojkot domácich zápasov tímu, ak by na duel nastúpil.

Podľa fanúšikov Jokeritu by klub svojou účasťou legitimizoval režim autoritárskeho prezidenta Bieloruska Alexandra Lukašenka.

Od jeho augustového znovuzvolenia trvajú v krajine masové protesty a štrajky, na ktoré bezpečnostné sily reagujú násilím a zatýkaním.

Opozícia označila volebné výsledky za sfalšované. Podľa fanúšikov Jokeritu Lukašenko zneužíva hokej a účasť v prestížnej KHL ako nástroj propagandy.

Dinamo prišlo o fanúšikov

Fanklub Jokeritu chcel ohláseným bojkotom takisto prejaviť solidaritu s priaznivcami Dinama, ktorí neplánovali ďalej svoj klub podporovať. Reagovali tak na fakt, že predstavitelia Dinama v médiách vyslovili podporu Lukašenkovi.

Generálny manažér Jokeritu Jari Kurri po kritike uviedol, že sa snažil zápas odložiť, ale bieloruský klub bol proti.

"Výnimočne sme sa rozhodli, že poletíme do Minska v deň zápasu, odohráme ho a potom hneď poletíme domov. Veríme, že v Bielorusku sa súčasná politická situácia vyrieši pokojnou cestou," povedal Kurri podľa euronews.com.

Fínsky športový magazín Hufvudstadsbladet zdôraznil, že fanúšikovia Jokeritu chcú svojím konaním upriamiť pozornosť na nedodržiavanie ľudských práv v Bielorusku. Ešte pred štvrtkovým verdiktom vylučoval možnosť zrušenia zápasu. "Majitelia Jokeritu majú veľmi silné väzby na Kremlin," napísal editor magazínu.

Súvisiace články