Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Johaugová zrejme veľký glóbus obhajovať nebude, dostala dištanc

Therese Johaugová predstúpila pred novinárov so slzami v očiach. (Autor: SITA/AP)
SITA|Publikované 29. nov 2016 o 12:53

Nórke vymerali za doping zákaz činnosti na štrnásť mesiacov.

OSLO. Nórska antidopingová autorita vymerala štrnásť mesiacov zákazu športovej činnosti pre elitnú bežkyňu na lyžiach Therese Johaugovú (28) za jej dopingový nález zo septembra tohto roku. Trest nadobudol účinnosť spätne 18. októbra 2016.

Ak sa výška trestu potvrdí aj po odvolacom konaní, obhajkyňa veľkého glóbusu za celkový triumf vo Svetovom pohári vynechá celú nadchádzajúcu sezónu 2016/2017 vrátane majstrovstiev sveta vo fínskom Lahti. Trest sa už nevzťahuje na obdobie konania zimných olympijských hier v Pjongčangu (9.- 25. 2. 2018).

Štvornásobná majsterka sveta v individuálnych disciplínach a členka zlatej olympijskej štafety z Vancouveru 2010 na 4x5 kilometrov mala 16. septembra po kontrole počas vysokohorskej prípravy v Taliansku nepriaznivý analytický výsledok.

Klostebol sa do jej tela dostal údajne cez krém na pery, ktorý jej poskytol lekár reprezentačného tímu Fredrik Bendiksen. Ten vzal vinu na seba, keď priznal, že pretekárke poskytol krém Trofodermin na popraskané pery po tréningu vo vysokej nadmorskej výške. Neskôr odstúpil z funkcie.

"Vzali sme do úvahy, že športovkyňa si vzala zakázanú látku od lekára Nórskeho lyžiarskeho zväzu, ktorý jej krém zrejme osobne zakúpil v lekárni v Livigne. Na druhej strane, ide o hrubú nedbanlivosť od lekára a odborníka s viacročnými skúsenosťami aj na reprezentačnej úrovni, najmä keď balíček s liekom mal zreteľné označenie 'doping'. V konečnom dôsledku je teda pretekárka vinná, že sa zakázaná látka ocitla v jej tele," píše sa v stanovisku Nórskej antidopingovej agentúry, ktoré priniesli aj nórsky portál VG či televízia NRK.

Všeobecne sa očakáva, že Johaugová sa v stanovenej lehote troch týždňov odvolá a celý prípad sa môže dostať až pred medzinárodný Športový arbitrážny súd (CAS) v Lausanne. Expert CAS Robin Mackenzie-Robinson sa už skôr vyjadril, že v tomto prípade je reálny trest jeden až dva roky zákazu vykonávania športovej profesionálnej činnosti.

Prvú reakcie Johaugovej sprostredkoval jej právny zástupca Christian B. Hjort.

"Som rád, že žalobcovia uverili tomu, čo sme im povedali. Nechápem však, že to mohlo viesť k štrnásťmesačnému trestu," cituje Johaugovú web vg.no.

Ešte v septembri krátko po svojom pozitívnom náleze pred nórskymi médiami so slzami v očiach skonštatovala: "Som zdrvená. Pripadá mi to nespravodlivé, toto som si nezaslúžila. Ani neviem, čo mám na to všetko povedať."

Johaugová predstúpila pred novinárov so slzami v očiach.

"V celej tej záležitosti nesiem nulovú vinu. Dostala som krém proti slnku a ten som užila. Testovali ma doma v Osle 16. septembra, výsledok som sa dozvedela minulý týždeň a odvtedy sa môj život prevrátil naruby," vravela Johaugová.

"Poviem všetko, čo viem, absolútne nemám problém vypovedať, lebo som nevinná. Budem bojovať za to, aby som to dokázala."

Johaugová na svetových šampionátoch nazbierala celkovo jedenásť medailí, tri zlaté pochádzali zo štafiet, z olympijských hier má kompletnú zbierku. V Soči 2014 bola druhá na 30 kilometrov voľnou technikou a tretia na 10 kilometrov klasicky.

Na 30 km v Soči prehrala Johaugová iba s krajankou Marit Björgenovou.

Autor: SITA

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.