Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Plavba okolo sveta je výzva. Dvaja účastníci ju v minulosti neprežili

Jachtárske preteky Vendée Globe patria medzi najťažšie na svete. (Autor: SITA/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 11. nov 2020 o 07:00

Odštartovali najťažšie jachtárske preteky Vendeé Globe.

BRATISLAVA. Potreba spánku je pre človeka taká naliehavá, že preváži aj potrebu jesť. A jeho nedostatok môže byť pre človeka smrteľný.

V Guinnessovej knihe preto nenájdete rekordný čas človeka bez spánku. V minulosti tento údaj sledovali, no pre vysoké zdravotné riziko ho radšej vylúčili.

Ak človek dlhší čas nemá výdatný spánok, riskuje. Trpí metabolizmus, oslabuje sa imunita, stráca sa schopnosť sústrediť sa, človek je náladový a môže mať halucinácie.

Ľudské telo je naprogramované tak, že spánok potrebuje. A ak ho nemá, tak sa v istom momente napriek všetkým pokusom zostať v bdelosti prosto vypne.

Spánok? Maximálne 20 minút v kuse

Nedostatok spánku je istota, s ktorou budú v najbližších dňoch bojovať pretekári na najťažších jachtárskych pretekoch na svete – Vendeé Globe.

Je to výzva, ktorej sa v rámci športu len ťažko niečo vyrovná. Sóloplavbu okolo sveta dokázalo v predchádzajúcich ôsmich ročníkoch dokončiť len 68 ľudí. Dvaja pri súťaži zahynuli.

Štart vo francúzskom meste Les Sables d'Olonne je mimoriande populárnym podujatím. Vyprevadiť dobrodruhov prichádza okolo 350-tisíc fanúšikov. Tento rok pre druhú vlnu pandémie boli móla na brehu Atlantiku takmer prázdne.

Na púť naprieč tromi oceánmi sa v nedeľu 8. novembra sa vydalo 33 jachtárov, šesť z nich sú ženy.

Ako vyzerá spánok počas nonstop plavby okolo sveta, ktorá trvá viac ako 74 dní?

„Spím približne desať minút, maximálne dvadsať minút v kuse,“ hovoril pre SME pred tromi rokmi maďarský jachtár Nándor Fa.

Pri spánku je dôležitá hudba

Preteky Vendeé Globe dokončil dvakrát. Prvý raz v roku 1993, v roku 2017 po druhýkrát. Vtedy skončil na veľmi dobrom 8. mieste.

„Keď spím, nikdy neležím v posteli. Len si sadnem do kresla väčšinou v mokrom oblečení a pár minút si pospím.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.