Štvrtok, 22. apríla, 2021Meniny má Slavomír

Hrbatý sám seba na 80 percent vidí s voľnou kartou na OH

SITA|3. máj 2008 o 18:38

BRATISLAVA 3. mája (SITA) - Slovenský tenista Dominika Hrbatý odhaduje, že jeho šanca dostať voľnú kartu od Medzinárodnej tenisovej federácie ITF na účasť vo dvojhre na OH 2008 v Pekingu je 80-percentná.

Tridsaťročný Bratislavčan, ktorý momentálne po viac ako polročnej zdravotnej prestávke figuruje až na 279. mieste vo svetovom rebríčku, to vyhlásil po sobotňajšej úspešnej pomoci (6:4, 6:4 proti Marekovi Semjanovi) družstvu mužov TK Slovan Slovenská sporiteľňa Bratislava vo finále domácej extraligy proti TK Slávia Agrofert STU Bratislava (nezvratne 5:0 po dvojhrách).

"Myslím si, že mám veľmi dobré šance. Hovoril som o tom aj s prezidentom ITF Riccim Bittim. Vnímajú, že pravidelne reprezentujem v Davisovom pohári. Moja výhoda spočíva aj v tom, že Slovensko by inak nemalo zastúpenie vo dvojhre mužov."

ITF bude rozdeľovať 6 voľných kariet na OH. Podľa renomovaného amerického publicistu Matthewa Cronina (Tennis Reporters), ktorý neuviedol dôvod či zdroj svojej konkrétnej prognózy, by sa "privilegovaným" spôsobom mali dostať pod päť kruhov Kórejčan Hjung-taik Lee, Izraelčan Dudi Sela, Lotyš Ernests Gulbis, Taiwančan Jen-hsun Lu, Japonec Kei Nišikori a domáci Sung Peng.

Držiteľ 6 titulov z hlavného okruhu ATP Hrbatý môže počas deviatich mesiacov od marcového comebacku využiť na 8 turnajoch svoj tzv. chránený renking (presne 70. pozícia), ale nehodlá si ho vyplytvať hneď. "Rátam s tým, že na sklonku sezóny budem na tom s formou lepšie, takže niektoré voľné karty si zrejme odložím až na obdobie po US Open. Na grandslamových turnajoch, vrátane Wimbledonu, však chcem štartovať," skonštatoval D. Hrbatý.

Pred Roland Garros plánuje hrať od 12. mája na challengeri ATP v marockom Marrákeši (dotácia 85 000 eur, antuka) a potom v rovnakej krajine na hlavnom okruhu ATP v Casablanke (od 19. mája, dotácia 349 000 eur). Po Paríži predbežne ráta s turnajom v Prostějove (od 2. júna, dotácia 127 500 eur, antuka) i košickým challengerom Steelers Cup (od 9. júna, dotácia 30 000 eur, antuka), v rámci ktorého vlani odohral exhibičný zápas s Karolom Kučerom.

Slovenský daviscupový rekordér Hrbatý nestráca odhodlanie a motiváciu: "Ak mi to zdravie dovolí, pretože tá ruka už nikdy nebude stopercentná, chcem hrať určite dlhšie než iba v tejto sezóne. Pokojne aj nasledujúcich päť, keď ma to bude baviť tak ako teraz. Z prehier nie som frustrovaný a nerobím si ťažkú hlavu ani z prípadného motania sa po challengeroch a niekde dolu v rebríčku. Tenis je totiž moja láska a život. Po tých dvoch operáciách sa zmenilo len to, že teraz si ho vari ešte viac užívam. Rád som dennodenne na kurte a stále ma teší naháňať sa za loptičkou, hoci aj v extralige. Navyše, k dispozícii mám napríklad aj rôzne zahraničné ligy a podobne." Sedemnásobný a úradujúci domáci Tenista roka rovnako ako vlani figuruje na súpiske nemeckého klubu TC Rot-Weiss Erfurt. V sezóne 2007 ako debutant v I. bundeslige (teraz sa hrá od 4. júla do 16. augusta) mal bilanciu 4 víťazstvá a 4 prehry (z toho 2-2 vo dvojhre).

Súvisiace články