Večná 81. Blackhawks vyradia Hossovo číslo!

Marián Hossa. (Autor: TASR/AP)
Oh my Hockey, TASR|8. apr 2022 o 07:28 (aktualizované 8. apr 2022 o 08:35)

Marián Hossa oficiálne ukončil kariéru.

CHICAGO. Dres s číslom 81 si už v Chicagu nikto neoblečie. Chicago Blackhawks venuje Mariánovi Hossovi obrovskú poctu.

Rodák zo Starej Ľubovne sa stane po Stanovi Mikitovi len druhým Slovákom, ktorého číslo bude v organizácii Blackhawks vyradené.

Slovenský hokejista v noci na piatok oficiálne ukončil hráčsku kariéru.

Rozlúčil sa symbolicky v drese Chicaga, s ktorým zažil v minulosti v NHL najúspešnejšie obdobie a trikrát získal Stanleyho pohár. Pred domácim zápasom so Seattlom podpísal s bývalým klubom jednodňovú zmluvu.

Blackhawks počas prvej tretiny oznámili, že v budúcej sezóne slávnostne vyradia Hossov dres s číslom 81.

Hossov dres vedľa Mikitu

Niekdajší útočník "jastrabov" sa tak zaradí medzi legendy klubu. Stane sa v poradí ôsmym hráčom Chicaga, ktorému sa dostane takejto pocty.

Pod stropom haly United Center už visia dresy Glenna Halla (číslo 1), Tonyho Esposita (35), Pierre Pilotea a Keitha Magnusona (obaja 3), Bobbyho Hulla (9), Denisa Savarda (18) a spomínaného Stana Mikitu (21).

"Ako dieťa snívate, že si raz zahráte v NHL, najlepšej lige na svete. Potom je vaším cieľom vyhrať Stanleyho pohár. Nikdy som však nemal ambíciu, aby raz vyradili moje číslo, alebo som sa stal členom Siene slávy, no zrejme sa niekomu páčila moja hra za tie roky a ocenil moje úspechy," uviedol Marián Hossa podľa nhl.com.

Hossa tento krok Blackhawks vôbec nečakal:

"Mojím cieľom bolo podpísať jednodňový kontrakt a spokojne ukončiť kariéru ako čierny jastrab, ale keď mi Rocky Wirtz (majiteľ klubu, pozn. red.) oznámil, že idú vyradiť moje číslo, tak som stratil reč. Znamená to pre mňa veľa, ani to neviem opísať.

Počas kariéry vás ani nenapadne, že sa môžete dočkať takejto pocty. Bol som dojatý a vďačný. Som samozrejme veľmi rád, že som sa ocitol v spoločnosti slávnych hráčov a aj slovenského rodáka Stana Mikitu," dodal Hossa v podcaste Blackhawks.

Z ďalších Slovákov zažil vyradenie čísla už len Peter Šťastný, no po sťahovaní Quebecu Nordiques bola táto pocta zrušená.

Chicago v takmer storočnej histórii klubu vyradilo číslo zo sady dresov prvýkrát od roku 2008.

Kariéru mu ukončila alergia

Hossa odohral svoj posledný súťažný zápas v sezóne 2016/2017. Pre zdravotné problémy musel následne vynechať ročník 2017/2018. Trpel alergiou na výstroj, ktorý mu spôsoboval kožné problémy. Do NHL sa napokon už nevrátil.

V NHL odohral 1309 zápasov, z toho 534 v drese "čiernych jastrabov". Celkovo v NHL strelil 525 gólov a pridal 609 asistencií pre celkových 1134 bodov. V týchto troch štatistikách je v rámci slovenských rodákov druhý za Petrom Šťastným.

V ôsmich sezónach strelil minimálne 30 gólov, v troch pokoril 40-gólovú hranicu.

Od roku 2020 je členom Hokejovej siene slávy v Toronte.

Štyridsaťtriročný bývalý forvard Ottawy, Atlanty, Pittsburghu, Detroitu a Chicaga bol v roku 2021 uvedený do Siene slávy NHL. Išlo o výnimočný prípad, keďže vtedy stále nebol oficiálne v hokejovom dôchodku.

Hossa podpísal s Chicagom zmluvu ako voľný hráč 1. júla 2009. Výraznou mierou prispel k transformácii Blackhawks a pomohol klubu k zisku troch majstrovských pohárov (2010, 2013 a 2015).

Slovenský krídelník bol elitný útočník s ofenzívnymi aj defenzívnymi kvalitami. V 534 zápasoch základnej časti počas ôsmich sezón nazbieral ako "jastrab" 415 bodov (186+229) a v 107 zápasoch play off pridal 73 bodov (21+52).

"Podľa mňa to bol najlepší úlovok voľného hráča v histórii profesionálneho športu v Chicagu. Marián bol chýbajúci element našej organizácie. Na ľade aj mimo neho u nás zanechal nezmazateľnú stopu. Moja rodina je mu navždy vďačná za všetko, čo pre Blackhawks urobil. Vystupoval skromne, ale bol neuveriteľne pracovitý a na ľade vždy nechal všetko. Je jasné, že sme v ňom získali superhviezdu," povedal pre klubový web na Hossovu adresu výkonný riaditeľ Blackhawks Danny Wirtz.

Nachádzate sa tu: