Netrval na tom. Slafkovský si môže v NHL pripísať kuriózne slovenské prvenstvo

Juraj Slafkovský.
Juraj Slafkovský. (Autor: TASR/AP)
TASR|30. júl 2022 o 15:18 (aktualizované 31. júl 2022 o 15:17)

Filipovi Mešárovi netradičnú výnimku nedali.

MONTREAL. Juraj Slafkovský môže byť prvý slovenský hokejista s diakritikou na drese NHL.

Klub Montreal Canadiens, ktorý ho nedávno draftoval ako celkovú jednotku, viackrát prezentoval jeho dres s číslom 20 a menovkou, v ktorej nechýba písmeno "ý" s dĺžňom.

Žiadny iný slovenský hráč v samostatnej histórii doteraz nemal v NHL menovku s diakritickými znamienkami.

"S klubom sme sa o tejto téme nerozprávali, ale všimol som si, že menovku na dresoch mi vyrobili s dlhým 'ý'. Netrval som na tom, ale budem rád, ak budem mať na drese správne napísané priezvisko," uviedol Slafkovský pre TASR.

Montreal mu pripravil dres s diakritikou v priezvisku už na drafte a menovku mal správne napísanú aj počas následného rozvojového kempu Canadiens.

Klub medzičasom informoval, že Slafkovský bude hrať s číslom 20 (v kempe mal 60) a podložil to aj videom z výroby dresu, na ktorom je okrem nového čísla aj menovka "Slafkovský".

Zaujímavosťou je, že ďalší slovenský útočník Filip Mešár, ktorého si Canadiens vybrali z 26. miesta, mal na tohtoročnom drafte aj v následnom kempe dres bez diakritiky – Mesar.

Slafkovský nebude prvým hráčom Montrealu s diakritikou. V roku 2013 si správnu menovku presadil aj kanadský útočník Daniel Brière. Kluby NHL dlhodobo neuvádzali na dresoch diakritiku v menovkách hráčov, no v nedávnej minulosti došlo k viacerým výnimkám.

Nemecký útočník Tim Stützle požiadal klub Ottawa Senators o správne napísanie priezviska aj s germánskou prehláskou "ü". Klub mu vyšiel v ústrety a rovnako tak aj fanúšikom, ktorí si už kúpili jeho dresy s menovkou "Stuetzle" a tieto im bezplatne vymenil.

So žiadosťou o diakritiku na dresoch uspeli aj Nils Höglander vo Vancouveri, fínsky brankár Veini Vehviläinen v Toronte, ale aj Česi David Kämpf či brankár Petr Mrázek. Správnu menovku má aj jednotka draftu 2020 Alexis Lafrenière z New Yorku Rangers.

Slovenskými priekopníkmi v diakritike na dresoch NHL boli v 80-tych rokoch bratia Šťastní. Vo farbách klubu Quebec Nordiques odohrali niekoľko zápasov s diakritikou na menovkách, no následne ich stiahli pre obavy vedenia NHL z precedensu.

Veľkú časť svojich kariér v profilige odohrali s anglickým prepisom menoviek. Slafkovský tak môže byť prvý slovenský rodák s diakritikou po takmer štyroch desaťročiach a v tomto smere má reálnu šancu prekonať epizódnu "diakritickú" etapu Šťastných.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Hokej»NHL»Netrval na tom. Slafkovský si môže v NHL pripísať kuriózne slovenské prvenstvo