Radosť slovenských hokejistov na MS v hokeji 2021.
Radosť slovenských hokejistov na MS v hokeji 2021. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|21. máj 2021 o 22:40

Slováci vyhrali nad Bieloruskom 5:2.

RIGA, BRATISLAVA. Bolo sedem minút do konca tretej tretiny. Slovenskí hokejisti vyhrávali v otváracom zápase majstrovstiev sveta v Rige nad Bieloruskom 4:0.

Zdalo sa, že im už nič nehrozí. Omyl. Bielorusi dvoma gólmi v priebehu 57 sekúnd znížili na rozdiel dvoch gólov. Následne mali dve presilovky a dokonca aj výhodu trestného strieľania.

Brankár Branislav Konrád ho zneškodnil a onedlho Slováci pridali piaty gól. Po dramatickom závere napokon zvíťazili 5:2.

„Je to dôležité víťazstvo na začiatku turnaja. V závere sme urobili pár chýb, chalani poľavili, čo sa nám nesmie stávať,“ priznal v rozhovore Medzinárodnú hokejovú federáciu (IIHF) Ján Pardavý, ktorý je asistentom hlavného trénera Craiga Ramsayho.

Pospíšil: Ukázal som, čo je vo mne

Začiatok mali Slováci ako z ríše snov. Hrali s chuťou, nasadením, vytvárali si šance a najmä strieľali góly. Už v dvanástej minúte vyhrávali 3:0.

Dva góly strelil Kristián Pospíšil. Vo svojej premiére na vrcholnom podujatí hral rýchlo a kreatívne. Po ľade akoby lietal. Napokon ho vyhlásili za najlepšieho slovenského hokejistu.

To, že môžem reprezentovať Slovensko, si extrémne vážim. Ukázal som, čo je vo mne.

Kristián Pospíšil

„Je to pekné, keď strelím gól a nakopnem tím. Lepšie sa hrá, keď tím vyhráva o viac gólov,“ priznal Pospíšil po prvej tretine.

„To, že môžem reprezentovať Slovensko, si extrémne vážim. Ukázal som, čo je vo mne,“ doplnil po zápase.

Dva góly strelil aj Peter Cehlárik. Ten druhý už do prázdnej bránky uzatvoril skóre na 5:2. Azda najkrajší gól strelil Marek Hrivík po akcii Cehlárika a Róberta Lantošiho.

Kým v príprave sa Slováci v ofenzíve trápili, proti Bielorusom strelili až päť gólov. „S tým musíme byť jednoznačne spokojní,“ uviedol Pardavý.

Gernát: Začali sme trochu vymýšľať

Za Slovensko na svetovom šampionáte debutovali aj traja tínedžeri – Šimon Nemec, Juraj Slafkovský i Samuel Kňažko.

Nemec ukázal veľký prehľad pred úvodným gólom Pospíšila. „Má veľké hokejové IQ,“ povedal spolukomentátor RTVS Boris Valábik

Bielorusi boli nováčikmi A-kategórie. V priemere boli o tri roky starší ako Slováci. Niekedy sa snažili zastrašiť Slovákov tvrdými zákrokmi. Často vyvolávali aj roztržky.

„Som rád, že sme sa ich nezľakli a postavili sa im,“ dodal Valábik.

V druhej tretine Slováci zvoľnili, mali slabší pohyb, neboli takí dôslední a nechávali čoraz viac priestoru Bielorusom.

Šarangovič aj strelil gól, ale pre postavenie jeho spoluhráča v bránkovisku napokon nebol uznaný.

„Začali sme trochu vymýšľať a poľavili sme. Sami sme ich pustili do zápasu. Musíme hrať jednoduchý hokej ako v prvej tretine,“ naznačil obranca Martin Gernát.

Najbližší zápas proti Británii

V kľúčových momentoch Slovákov viackrát podržal brankár Branislav Konrád. Napokon si pripísal až 32 úspešných zákrokov. V bránke pôsobil pokojne a isto.

Aj vďaka nemu Slováci zvládli prvú prekážku za ich cieľom, ktorým je postup do štvrťfinále. Slovákom sa to naposledy podarilo v roku 2013.

V najbližšom zápase sa predstavia v nedeľu o 11.15 hod proti Veľkej Británii.

Domov»MS v hokeji 2021»Na ľade akoby lietal. Ukázal som, čo je vo mne, tvrdí najlepší Slovák