Hantuchová prehrala v Paríži s Kuznecovou 1:2 na sety

(Autor: SITA)
TASR|29. máj 2011 o 18:09

Slovenská tenistka Daniela Hantuchová nepostúpila do štvrťfinále dvojhry na grandslamovom turnaji Roland Garros v Paríži.

PARÍŽ.

Vo vyrovnanom osemfinálovom dueli prehrala s víťazkou antukového vrcholu sezóny z roku 2009 trinástou nasadenou Ruskou Svetlanou Kuznecovovou za 137 minút v troch setoch 7:6 (8), 3:6 a 2:6. V tajbrejku úvodného dejstva odvrátila Hantuchová dva setbaly a získala ho vo svoj prospech.

V ďalšom priebehu zápasu však mala navrch Kuznecovová, ktorá upravila vzájomnú bilanciu so Slovenkou na 8:4. Na antuke vyhrala všetky tri zápasy. Hantuchová v Paríži vyrovnala svoje singlové maximum z vlaňajška a z roku 2002.

V 3. kole vyhrala prvýkrát v kariére nad aktuálnou svetovou jednotkou - Dánku Caroline Wozniacku deklasovala 6:1, 6:3. Z francúzskej metropoly si odnáša prémiu 75.000 eur a 280 bodov do rebríčka WTA.

Hantuchovej rovnako ako v dueli 3. kola proti svetovej jednotke Dánke Caroline Wozniackej vyšiel úvod zápasu, keď v druhom geme po sérii winnerov prelomila podanie Kuznecovovej. Ruska však následne vyrovnala na 2:2 a po ďalšom brejku v siedmom geme išla do vedenia 4:3. Hantuchová bleskovo kontrovala rebrejkom a tak o osude prvého setu musel rozhodnúť tajbrejk.

V skrátenej hre Kuznecovová otočila z 2:4 na 6:4 a mala k dispozícii dva setbaly. Pri prvom z nich pokazila ľahký smeč, čo sa jej vypomstilo. Hantuchová získala štyri loptičky v rade a prvý set sa stal napokon jej korisťou. Po skvelej výmene na sieti premenila hneď prvý setbal.

V druhom dejstve Kuznecovová pritvrdila na podaní i na returne a snažila sa o rýchlejšie zakončenie výmeny. V ôsmom geme získala Hantuchovej podanie a po potvrdení brejku si vynútila tretí set. Hantuchová robila s pribúdajúcimi minútami čoraz viac nevynútených chýb, čo bolo vodou na mlyn súperky.

Na začiatku rozhodujúceho dejstva Kuznecovová pokračovala v agresívnej hre. Od stavu 1:2 získala päť gemov v rade a vybojovala si postup do štvrťfinále, kde sa stretne s jedenástou nasadenou domácou Francúzkou Marion Bartoliovou.

"Odišiel mi bekhend," skonštatovala Hantuchová.

Hantuchová po prehre s Kuznecovovou netajila sklamanie: "Začala som dobre a namiesto 2:2 mohlo byť pokojne 4:0, Postupne mi však začal odchádzať bekhend, o ktorý som sa opierala v zápase s Wozniackou, čo bolo frustrujúce. Nepodala som taký dobrý výkon ako proti Caroline."

"Svetlana ma svojou hrou prekvapila. Dobre sa hýbala, menila rytmus a často mixovala údery. Hrala solídne a veľmi silovo. Čakala som, že s pribúdajúcimi minútami začne odchádzať kondične, opak bol však pravdou. Výmeny boli fyzicky veľmi namáhavé a v závere sme toho už obe mali plné zuby."

"Mrzí ma, že som nevyužila veľkú šancu na postup do štvrťfinále, z Paríža však odchádzam s pozitívnymi dojmami," povedala Hantuchová prostredníctvom konferenčnéhéo hovoru so slovenskými novinármi.

"Cítim sa skvele a hrám skvele," vyhlásila Kuznecovová.

"Prvý set ma trochu frustroval. Dlho mi trvalo, kým som sa dostala do zápasu. Myslím si, že nabudúce si už nesmiem dovoliť takéto viaznutie. Musím si hneď počínať tak, ako dnes v druhom a treťom sete, predviesť moju normálnu hru. Bez ohľadu na to, že nás napokon presťahovali na menší dvorec, bolo náročné čakať celý deň."

"Podľa mňa naprogramovanie nebolo príliš šikovné. Už keď som videla rozpis, tušila som, že napokon nebudeme hrať na kurte Suzanne Lenglenovej, nevidela som šancu," povzdychla si Kuznecovová na tlačovej besede."

Hantuchová si odnáša šek na 75 000 eur a obhájila vlaňajších 280 bodov do rebríčka. Nevyužila však príležitosť dostať sa k 6. júnu pred Dominiku Cibulkovú nazad na post národnej jednotky. Potrebovala na to nedeľňajší úspech.

Dvadsaťosemročná dvadsaťosmička medzinárodných otvorených majstrovstiev Francúzska 2011 Hantuchová síce zahrala presne 30 "winnerov" (postupujúca "len" 28), čiže o dva viac ako v 3. kole proti jednotke počítačového poradia Caroline Wozniackej z Dánska, lenže v piatok to bolo vo dvoch setoch.

Navyše, vtedy Slovenka urobila len 16 nevynútených chýb, teraz až 51 (Ruska 43). Hantuchová (29. v renkingu, v minulosti 5. priečka) aj Kuznecovová (14., už bola aj na 2. pozícii) predviedli po 20 zákrokov pri sieti. Dvadsaťpäťročná Petrohradčanka z nich zvládla 13, súperka 12. Zverenkyňa Larisy Savčenkovej Kuznecovová si pripísala 59 % fiftínov rozohraných jej druhým podaním, Slovenka len 38 %.

Zápas presunuli z dvorca Suzanne Lenglenovej na kurt č. 1, pretože program na prvom spomenutom sa neúnosne natiahol. Kuznecovová bude vo štvrťfinále hrať s domácou Marion Bartoliovou nasadenou ako jedenástou.

"Ak by som si mohla vybrať povrch, na ktorom by som proti Bartoliovej chcela hrať, bola by to práve antuka. Myslím si totiž, že pre mňa je najlepšia a pre ňu zrejme najhoršia. Na druhej strane si však uvedomujem, že budeme hrať vo Francúzsku, takže súperka sa dočká výraznej diváckej podpory. Cítim sa však skvele a hrám skvele. Už sa teším na ten zápas. Nebude ľahký, musím zostať pri mojej hre," povedala Kuznecovová.

Dvojhra žien - 4. kolo (osemfinále):

Svetlana Kuznecovová (Rus.-13) - Daniela Hantuchová (SR-28) 6:7 (6), 6:3, 6:2 za 137 minút (61, 36, 40)

priemerná rýchlosť 2. podania: 118 km/h - 129 km/h

Prehľad výsledkov predchádzajúcich vzájomných zápasov Hantuchovej s Kuznecovovou:

2003 Lipsko (Nem.) tvrdý povrch 1. kolo Hantuchová 7:5, 6:2

2004 Eastbourne (V. Brit.) tráva finále Kuznecovová 2:6, 7:6 (2), 6:4

2004 San Diego (USA) tvrdý povrch 2. kolo Kuznecovová 6:1, 6:2

2005 Tokio (Jap.) tvrdý povrch štvrťfinále Kuznecovová 7:6 (4), 7:6 (4)

2006 Dubaj (SAE) tvrdý povrch osemfinále Kuznecovová 3:6, 6:1, 7:5

2006 Zürich (Švaj.) tvrdý povrch semifinále Hantuchová 6:4, 6:2

2007 Dauha (Katar) tvrdý povrch semifinále Kuznecovová 6:4, 6:2

2007 Indian Wells (USA) tvrdý povrch finále Hantuchová 6:3, 6:4

2007 Rím (Tal.) antuka semifinále Kuznecovová 6:4, 6:2

2007 Madrid (Šp.) - MS WTA Tour tvrdý povrch základná skupina Hantuchová 7:6 (7), 6:0

2011 - 4. kolo (osemfinále) / Svetlana Kuznecovová (Rus.) 7:6 (6), 3:6, 2:6

Pozn.: Za ročníkom je uvedené kolo, do ktorého sa dostala, meno premožiteľky a výsledok.

Domov»Tenis»Hantuchová prehrala v Paríži s Kuznecovou 1:2 na sety