Hantuchová bez problémov postúpila do 2. kola Roland Garros

Daniela Hantuchová.
Daniela Hantuchová. (Autor: ČTK/AP)
Ondrej Gajdoš|23. máj 2011 o 12:35

Slovenská tenistka sa pri desiatom štarte na Roland Garros prebojovala do 2. kola. Čaká ju Talianka Erraniová.

Agentúrny článok bol nahradený autorským o 19.40

PARÍŽ. Kurt číslo dva, prvý zápas o jedenástej. Daniela Hantuchová začínala tento ročník grandslamového turnaja Roland Garros rovnako ako vlani. A rovnako víťazstvom bez straty setu. Číňanku Šuaj Čang zdolala 6:3, 6:3.

„Hrala som, koľko som potrebovala,“ vravela po zápase do telefónu rodáčka z Popradu. „Minulý týždeň som sa na turnaji v Štrasburgu dobre rozohrala a aj na tréningu cítim formu. Verím, že moje výkony pôjdu ešte hore.“

Obľúbená dvojka

Hantuchová (29. vo WTA) má z povrchov na kurte najradšej trávu, ale všetky štyri turnaje WTA vyhrala na betóne. Antuka, na ktorej doma vyrastala, sa tak u nej dostáva do úzadia. A práve na antukovom Roland Garros dosiahla v minulom roku postupom do osemfinále svoj najlepší výsledok zo všetkých grandslamových turnajov.

So Šuaj Čang (76. vo WTA) mala výborný vstup do oboch setov. V prvom viedla 4:0 a v druhom 2:0 a 4:1, vývoj mala pod kontrolou. Skúsená slovenská tenistka dobre servovala, returnovala, od základnej čiary si súperku rozbiehala do strán a presne zakončovala. Na malé zaváhanie, keď Číňanka v setoch získala dva gemy za sebou, sebavedomá Hantuchová bleskovo zareagovala zlepšenou hrou a nedovolila zdramatizovať skóre. Premenila druhý mečbal, zožala aplauz hľadiska s tisícpäťsto divákmi.

„Dvojku kurt som si obľúbila, vyhovuje mi,“ povedala Daniela. „Je malý, rýchly, komornejší a vždy tu vládne dobrá atmosféra.“

O oslavách víťazstva v prvom kole nepadla ani reč. Tie budú, až keď vydrží v turnaji do druhého týždňa.

Čerstvé lopty, nový výplet

Hantuchová si zobrala na zápas šesť rakiet. Prvú vymenila za stavu 5:2 v prvom sete, keď prišli nové lopty. A potom menila raketu aj pri ďalšej súprave nových loptičiek.

„Robím to stále. Keď prídu do hry čerstvé lopty, beriem raketu s novým výpletom,“ vysvetľovala 28-ročná tenistka. „Mám tak lepšiu kontrolu. Inak by mi loptičky lietali krížom-krážom do plota.“
Tohto roku sa hrá na turnaji Roland Garros s loptami novej značky, Hantuchová si na ne zvykala v Štrasburgu.

Erraniovej senzačný obrat

Kým Daniela po zápase zvládla tlačovú konferenciu, tréner Matej Lipták sledoval na kurte číslo 14 záver zápasu Talianky Sary Erraniovej s Christinou McHalovou. Talianka (39. vo WTA) prehrávala 0:5, a predsa po výsledku 9:7 odchádzala z dvorca ako víťazka. V druhom kole bude súperkou Hantuchovej, slovenská tenistka má s ňou aktívnu zápasovú bilanciu 3:1. Naposledy ju zdolala tohto roku vo finále turnaja v thajskej Pattayi 6:0, 6:2.

„Sara je veľká bojovníčka, nedaruje ani loptičku zadarmo. Teraz to ukázala senzačným obratom,“ poznamenala Hantuchová. „V Pattayi bol mojou výhodu rýchly povrch, išiel mi servis. Na antuke musím hrať s ňou trpezlivo. Bude to ťažký zápas.“

Daniela HANTUCHOVÁ (28-SR) - Šuaj Čang (Čína) 6:3, 6:3

Hantuchová mala v zápase proti Šuai Čang raketový nástup, keď dvakrát prelomila podanie súperky a vybudovala si náskok 4:0. Číňanke sa v ďalších minútach podarilo znížiť na 2:4, no koncovka setu patrila Hantuchovej. V druhom dejstve Slovenka po dvoch brejkoch odskočila súperke na 4:1 a zápas s prehľadom dotiahla do úspešného konca.

V deviatom geme premenila pri podaní súperky v poradí druhý mečbal. Hantuchová tak upravila vzájomnú bilanciu so Šuai Čang na 2:0, vlani v dueli 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie v bratislavskom NTC jej dovolila uhrať iba jediný gem.