Sobota, 23. január, 2021Meniny má Miloš

Sagan si zrejme bude musieť vybrať. Termín Gira chcú posunúť iba mierne

Slovenský cyklista Peter Sagan sa teší na pódiu po výhre v 5. etape 106. ročníka Tour de France v stredu 10. júla 2019. (Autor: Thibault Camus TASR/AP)
Miloslav Šebela|Publikované 18. mar 2020 o 12:07

Cyklistická únia chystá nový kalendár.

BRATISLAVA. Súťažný kalendár v Európe je každým dňom chudobnejší. V cyklistike platí plošný zákaz všetkých súťaží do konca (marca) apríla.

Organizátori však postupne rušia aj preteky, ktoré sa mali konať v máji. Medzinárodná cyklistická únia (UCI) už pracuje na novom kalendári.

Prezident svetovej cyklistiky David Lappartient povedal pre France TV, že najslávnejšie cyklistické klasiky by sa mohli konať na jeseň.

Chce pre ne nájsť taký termín, aby vyhovoval každému.

Teraz UCI pracuje najmä na preložení Giro d´Italia 2020 na nový termín. Trojtýždňové preteky sa mali konať od 9. do 31. mája a prvé tri etapy mali byť v Maďarsku.

Giro by chceli stihnúť ešte pred Tour

Organizátori pred týždňom oznámili, že preteky budú musieť pre situáciu v krajine presunúť na nový termín.

Taliansko je z európskych krajín najviac postihnuté koronavírusom. Hoci sa situácia nezlepšuje, organizátori už pripravujú preteky v novom termíne.

"Taliani už pracujú s tým, že by Giro odštartovalo 29. mája,“ uviedol holandský novinár Raymond Kerckhoffs na svojom blogu.

Preteky by sa po novom mali konať len na území Talianska a štart v Maďarsku by sa posunul na budúci rok.

"Giro je spolu s klasikami momentálne jednou z našich priorít. Veríme, že preteky sa uskutočnia,“ potvrdil Lappartient s tým, že Giro by mohlo byť kratšie a nemuselo by mať 21 etáp.

"Čo sa týka Tour de France, zatiaľ platí pôvodný termín," dodal.

Tour sa má konať od 27. júna do 19. júla.

Sagan si bude musieť vybrať

Lappartient verí, že do leta sa situácia stabilizuje a Tour nebude ohrozená, hoci budú potrebné prísnejšie kontroly a bezpečnostné opatrenia.

Ak by sa Giro naozaj uskutočnilo v prvej polovici júna a Tour na prelome júna a júla, odjazdiť obe podujatia by bolo prakticky nemožné.

Bola by medzi nimi minimálna pauza. Štart Petra Sagana na oboch by tak bol otázny. Ak by sa Giro išlo v inom termíne, napríklad na jeseň, stále by to bolo možné.

Pôvodne mal Sagan premiérovo štartovať na talianskej Grand Tour a následne deviatykrát aj na Tour de France.

Zďaleka však nie je isté, že súťaže budú aspoň v náhradných termínoch. To isté platí aj o klasikách, ktoré je ľahšie presunúť ako Giro alebo Tour.

Krach celej sezóny môže spôsobiť presun olympiády na jeseň. „Vtedy by presun pretekov na nové termíny nebol možný,“ uviedol Lappartient.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

Miloslav Šebela sa venuje cyklistike, biatlonu, motorizmu, plávaniu a ďalším individuálnym športom. Reportérsky pokrýval zimné olympijské hry vo Vancouvri, v Soči a Riu, niekoľko šampionátov v cyklistike a dva hokejové. Okrem písania o športe sa aktívne venuje cyklistike, triatlonu a ultratrailu.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.