Kolumbijčan Chaves sa stal víťazom 19. etapy Giro d'Italia, v celkovom poradí si polepšil iba López

Esteban Chaves je novým držiteľom ružového dresu.
Esteban Chaves je novým držiteľom ružového dresu. (Autor: SITA/AP)
SITA|31. máj 2019 o 17:56

Rodák z Bogoty bol súčasťou 12-členného úniku.

Giro d'Italia 2019

19. etapa (Treviso - San Martino di Castrozza, 151 km):

1.Esteban ChavesKolumbiaMitchelton-Scott4:01:31 h
2.Andrea VendrameTalianskoAndroni Giocattoli - Sidermec+10 s
3.Amaro AntunesPortugalskoCCC Team+12
4.Giovanni CarboniTalianskoBardiani-CSF+24
5.Pieter SerryBelgickoDeceuninck - Quick Step+32
6.Francois BidardFrancúzskoA2GR La Mondiale+35

SAN MARTINO DI CASTROZZA. Kolumbijský cyklista Esteban Chaves z tímu Mitchelton-Scott sa stal víťazom piatkovej 19. etapy na pretekoch Giro d'Italia.

Rodák z Bogoty bol súčasťou 12-členného denného úniku, ktorý pre pasivitu pelotónu mohol bojovať o víťazstvo.

Prvý triumf pre Mitchelton-Scott

Rozhodujúci útok 29-ročného cyklistu prišiel necelé tri kilometre pred cieľom, keď sa vzdialil svojim konkurentom. Druhý skončil Talian Andrea Vendrame z tímu Androni Giocattoli - Sidermec a stupne víťazom uzavrel Portugalčan Amaro Antunes (CCC Team).

Pre austrálsky tím ide o prvé víťazstvo na 102. ročníku úvodnej Grand Tour cyklistickej sezóny. Etapa mala štart v Trevise a v závere vyvrcholila 13,1 km dlhým stúpaním do horského strediska San Martino di Castrozza v Dolomitoch.

Cieľové stúpanie s priemerom 5,7% priviedlo pretekárov do výšky 1471 m. Chaves zároveň nadviazal na dve etapové víťazstvá z Giro d'Italia, predtým sa tešil v rokoch 2016 a tiež 2018.

"Ostatné roky som prežíval ťažké chvíle, ale mám okolo seba úžasných ľudí. Spoločne sme pracovali a toto víťazstvo je pre všetkých, čo ma podporovali. Život je rovnaký ako bolo aj toto stúpanie.

Musíte neustále bojovať a nikdy sa nevzdávať, pretože nikdy neviete, ako blízko ste k triumfu, až kým sa neobjaví cieľová čiara," cituje Chavesa špecializovaný portál Cycling News.

Náročná sobota v kopcoch

Na čele celkovej klasifikácie sa nič výrazné nezmenilo. Miguel Ángel López síce získal oproti svojim konkurentom 44 sekúnd, ale naďalej zostáva šiesty. V súboji o ružový dres vedie Ekvádorčan Richard Carapaz z tímu Movistar s náskokom 1:54 min pred druhým Talianom Vincenzom Nibalim (Bahrain-Merida).

Tretia priečka naďalej patrí Slovincovi Primožovi Rogličovi z tímu Jumbo-Visma, ktorého manko predstavuje 2:16 min.

V sobotu čaká na pelotón predposledná 20. etapa z Feltre do Croce d´Aune-Monte Avena (194 km). V mimoriadne náročnej etape v kopcoch čaká na pelotón päť kategorizovaných stúpaní vrátane 21,3 km dlhého "výšľapu" na Passo Manghen do výšky 2020 m.

O konečnom poradí na 102. ročníku Giro d´Italia s definitívnou platnosťou rozhodne nedeľňajšia 21. etapa, ktorou bude individuálna časovka na 17 km so štartom aj cieľom vo Verone.

Poradie po 19. etape:

1.Richard CarapazEkvádorMovistar83:52:22 h
2.Vincenzo NibaliTalianskoBahrain-Merida+1:54 min
3.Primož RogličSlovinskoJumbo-Visma+2:16
4.Mikel LandaŠpanielskoMovistar+3:03
5.Bauke MollemaHolandskoTrek-Segafredo+5:07
6.Miguel Ángel LópezKolumbiaAstana+5:33
Nachádzate sa tu:
Domov»Cyklistika»Giro d'Italia»Kolumbijčan Chaves sa stal víťazom 19. etapy Giro d'Italia, v celkovom poradí si polepšil iba López