Peter Sagan na Giro d'Italia 2020. (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela|10. okt 2020 o 18:00

V sobotu finišoval na 100. priečke.

BRATISLAVA. V cyklistike pôsobia stovky rôznych tímov. Na najvyššej úrovni WorldTour je ich momentálne devätnásť. Nováčikom medzi nimi je Israel Start-Up Nation.

V sobotu sa podarilo tomuto izraelskému tímu vyhrať vôbec prvú etapu na pretekoch Grand Tour. Ôsmu etapu Giro d'Italia ovládol Alex Dowsett.

Izraelský tím patrí medzi najlepšie zabezpečené. Financuje ho miliardár Sylvan Adams, ktorý je cyklistickým nadšencom.

Prepadol tomuto športu a sám sa viackrát stal izraelským majstrom v cyklistike v kategórii Masters.

Tímu pomáhal aj Sagan

Adams berie budovanie tímu vážne. Pre budúcu sezónu získal štvornásobného víťaza Tour de France Chrisa Frooma.

Pri vzniku izraelského tímu bol aj Peter Sagan. V roku 2014 bol akýmsi jeho ambasádorom. Tím sa volal Cycling Academy a bol zameraný na cyklistov do 23 rokov, ktorým mal pomôcť dostať sa do veľkej cyklistiky.

Jazdili v ňom vtedy aj dvaja slovenskí mladíci – Ľuboš Malovec a Mário Daško.

„Tá myšlienka ma zaujala, pretože viem, aké náročné je prejsť do seniorskej kategórie z krajiny, kde nie je veľa tímov ani súťaží,“ cituje Sagana stránka Cyclingquotes.

Stačilo šesť rokov a z akadémie pre mladých sa stal tím, ktorý dokáže vyhrať etapu na Gire a budúci rok bude chcieť bojovať aj v celkovom poradí.

Sagan: Súperi asi nemajú guráž

V sobotu sa na Gire presadil únik, ktorému pelotón nechal príliš veľa priestoru. Cyklisti si dopriali po náročnom prvom týždni trochu voľnejší deň.

O víťazstvo tak bojovalo šesť pretekárov. Z nich sa presadil po sólovom úniku v závere 32-ročný Dowsett.

Peter Sagan prišiel do cieľa na 100. priečke so 14-minútovou stratou za víťazom etapy. V bodovacej súťaži je druhý za Arnaudom Démarom so stratou 56 bodov.

V cieli pre taliansku televíziu RAI hovoril, že súperi akoby sa spoliehali len na jeho tím Bora-Hansgrohe, že bude sťahovať únik, a nik nemal guráž niečo urobiť. Narážal najmä na tím Groupama FDJ, za ktorý jazdí jeho rival Démare.

Domov»Cyklistika»Giro d'Italia»Možno by ma Démare vytlačil do bariéry, vrátil sa Sagan k incidentu