Nicolas Gonzalez, hráč Fiorentiny.
Nicolas Gonzalez, hráč Fiorentiny. (Autor: TASR/AP)
TASR|19. máj 2023 o 00:18

Zápas sa odohrá v stredu 31. mája v Prahe.

BRATISLAVA. Futbalisti West Hamu United a AC Fiorentina si 7. júna v Prahe zmerajú sily vo finále druhého ročníka Európskej konferenčnej ligy.

Anglický tím sa do záverečného súboja o trofej prebojoval cez AZ Alkmaar, holandského súpera najskôr zdolal doma 2:1 a v semifinálovej odvete 1:0.

V predĺžení rozhodol Barák

Fiorentina zmazala domáce manko 1:2, na pôde FC Bazilej zvíťazila rovnakým pomerom a v predĺžení rozhodol o jej postupe v nadstavenom čase český stredopoliar Antonín Barák.

Duel v Alkmaare viedli slovenskí rozhodcovia na čele s hlavným Ivanom Kružliakom. West Ham prvýkrát pohrozil v 25. minúte, Paquetov technický pokus sa obtrel o žrď.

Domáci boli dlho neškodní a nevedeli si vytvoriť šancu v šestnástke súpera. V 82. minúte im nechtiac ponúkol príležitosť hosťujúci obranca Kehrer, ktorý si pri spracovaní lopty takmer strelil vlastný gól.

AZ potreboval zmazať manko z Londýna a v závere preto vrhol všetky sily do útoku. "Kladivári" potrestali trhlinu v ich defenzíve gólom Fornalsa a definitívne rozhodli o postupe do finále.

Fiorentina doma prekvapujúco podľahla osemfinálovému premožiteľovi bratislavského Slovana.

V odvete v Bazileji mala opticky viac z hry a v 35. minúte sa začínalo odznova, keď presnou hlavičkou po rohovom kope zmazal manko Gonzalez.

Nicolas Gonzalez.
Nicolas Gonzalez. (Autor: TASR/AP)

Kvôli finále nemusíte jazdiť ďaleko

Po ďalšom hlavičkovom zakončení, tentoraz v podaní Bonaventuru, sa zaskvel brankár Bazileja Hitz.

Po zmene strán sa domácim podarilo vyrovnať, presadil sa Amdouni.

Radosť Švajčiarov však dlho netrvala, Gonzalez v 72. minúte strelil druhý gól v zápase a poslal ho do predĺženia.

V ňom prišlo na tribúne zle jednému z hosťujúcich fanúšikov, ktorý potreboval lekársku pomoc a rozhodca zápas na niekoľko minút prerušil.

V deviatej minúte nadstaveného času "odmietol" rozstrel Barák.

Taliansky futbal bude mať zastúpenie vo finále všetkých troch európskych súťaží (Inter Miláno - Liga majstrov, AS Rím - Európska liga, AC Fiorentina - Európska konferenčná liga).

Finále EKL sa uskutoční v stredu 31. mája o 21.00 h v pražskej Fortuna aréne, kde hráva svoje domáce zápasy Slavia.