Real Madrid získal ďalšiu trofej, vyrovnal tým rekord veľkého rivala

TASR|10. aug 2022 o 22:52 (aktualizované 11. aug 2022 o 07:50)

Real Madrid - Frankfurt 2:0 (1:0)

Góly: 37. Alaba, 65. Benzema.

Rozhodovali: Oliver - Burt, Bennett (všetci Angl.), 36.000 divákov

Real Madrid: Courtois - Carvajal (85. Rüdiger), Militao, Alaba, Mendy - Casemiro - Modrič (66. Rodrygo), Kroos (85. Tchouameni) - Valverde (76. Camavinga), Benzema, Vinicius Junior (85. Ceballos)

Frankfurt: Trapp - Toure (70. Alario), Tuta, N´Dicka - Knauff, Rode (58. Götze), Sow, Lenz - Lindström (58. Kolo Muani), Kamada - Borre

HELSINKI. Futbalisti Realu Madrid získali piatykrát v histórii Superpohár UEFA. Úradujúci šampióni Ligy majstrov zdolali v stredu na Olympijskom štadióne v Helsinkách víťaza Európskej ligy Eintracht Frankfurt 2:0.

Gólmi o tom rozhodli David Alaba v prvom a Karim Benzema v druhom polčase.

Real predtým uspel aj v rokoch 2002, 2014, 2016, 2017 a s piatimi triumfami sa na čele historickej tabuľky vyrovnal Barcelone a milánskemu AC. Frankfurt vo svojej premiérovej účasti nevyužil šancu stať sa 25. klubom na listine víťazov.

Vlani túto trofej získala Chelsea po rozstrele s Villarrealom.

Španielske kluby sú v štatistike víťazov najúspešnejšie, keď Superpohár získali 16-krát (Barcelona a Real Madrid po 5, Atlético Madrid 3, Valencia 2, Sevilla 1).

Priebeh zápasu Real Madrid - Eintracht Frankfurt

I. polčas:

Kouč Realu postavil rovnakú základnú jedenástku, aká hrala v máji vo finále Ligy majstrov v Paríži, Frankfurt nastúpil od začiatku bez Götzeho.

Po opatrnom úvode sa ako prvý dostal do veľkej šance Frankfurt - Kamada sa v 14. minúte ocitol po prienikovej prihrávke za obranou súpera, no krížnou strelou neprekvapil Courtoisa.

Už o tri minúty neskôr bol veľmi blízko ku gólu na druhej strane Real, keď kombináciu už do prázdnej bránky zakončoval Vinicius Junior, no brankára Trappa pred čiarou v poslednej chvíli zastúpil obranca Tuta.

V polovici prvého dejstva musel Courtois opäť zasiahnuť, tentoraz pri pokuse Knauffa. Eintracht prehustil stred poľa a aj vďaka pozornej defenzíve nepúšťal favorita do streleckých príležitostí.

To platilo až do 37. minúty, keď najprv Trapp musel vytlačiť mimo bránky krížny prízemný pokus Viniciusa Juniora a po následnom rohu a priťuknutí Casemira z bránkovej čiary otvoril pohodlne do odkrytej bránky skóre Alaba - 1:0.

David Alaba strieľa gól v zápase o Superpohár UEFA.
David Alaba strieľa gól v zápase o Superpohár UEFA. (Autor: TASR/AP)

II. polčas:

Desať minút po zmene strán bol opäť v permanencii frankfurtský brankár Trapp, ktorý aj so šťastím zneškodnil pokus Viniciusa Juniora z nebezpečnej pozície.

Real kontroloval vývoj, Frankfurt sa zasa snažil oživiť hru dvojnásobným striedaním po necelej hodine hry, po ktorom sa namiesto kapitána Rodeho dostal na ihrisko aj Götze.

O chvíľu neskôr však nemecký tím takmer inkasoval, po strele Casemira spoza šestnástky ho však od gólu zachránilo brvno Trappovej bránky.

V 64. minúte nechala obrana Realu príliš veľa priestoru Knauffovi, ktorý vnikol do šestnástky a preveril pozornosť Courtoisa.

Udrelo však vzápätí na druhej strane - Vinicius Junior dostal dlhý pas na ľavé krídlo, prihrávkou našiel v šestnástke Benzemu a ten z prvej strelou do stredu bránky zvýšil náskok favorita už na 2:0.

Frankfurt sa vo zvyšku duelu ešte snažil výraznejšou aktivitou zdramatizovať koncovku, ale ani raz nenašiel recept na prekonanie obrany súpera.

Hlasy po zápase

/zdroj: uefa.com/

Carlo Ancelotti, tréner Realu Madrid: "Môj tím má stále veľkú motiváciu a je hladný po úspechoch. Prvý gól padol po prihrávke na vzdialenejšiu žrď a Casemiro bol v správnom čase na správnom mieste. Bol to ťažší zápas, ako ukazuje konečný výsledok."

Thibaut Courtois, brankár Realu: "Naše víťazstvo mohlo byť aj výraznejšie, v prvom i druhom polčase sme nepremenili dve šance. V uplynulom období sme odohrali tri veľké zápasy a vo všetkých som si udržal čisté konto, čo je veľmi dôležité."

Oliver Glasner, tréner Frankfurtu: "V porovnaní s duelom úvodného kola Bundesligy proti Bayernu Mníchov sme sa zlepšili. Real je však silný tím, ktorý si proti každému súperovi vypracuje veľa šancí. Bol lepší a zaslúžene zvíťazil."