BRATISLAVA. Úvodný zápas ŠK Slovan Bratislava v hlavnej časti Ligy majstrov sledovalo v glasgowskom Celtic Parku takmer 57-tisíc fanúšikov.
V búrlivej atmosfére škótsky majster prevalcoval toho slovenského a nebyť brankára Dominika Takáča, zvíťazil by ešte vyšším skóre ako 5:1.
V utorok sa belasí druhýkrát predstavia v Lige majstrov na ihrisku súpera, no podobnej diváckej kulisy sa nedočkajú. Na tribúnach bude ešte menej ľudí ako pri ich víkendovej výhre v derby proti Trnave (13 583).
Tím z La Ligy a kométa predošlej sezóny Girona FC totiž disponuje štadiónom, ktorý kapacitne prevýši aj väčšina klubov z druhej španielskej ligy.
Akoby bol z lega
Štadión Montilivi bol postavený v roku 1970 a jeho kapacita dlho nebola problém. Ešte v ročníku 2006/2007 hrala Girona iba štvrtú najvyššiu súťaž.
Prezident klubu Delfi Geli si pamätá zápasy s 200 ľuďmi na tribúne a dlhoročný permanentkár Jan Nadal Colome hovorí, že fanúšikovia sa počas zápasov voľne presúvali, keďže bolo viac voľných ako obsadených miest.
"Mohli sme sa presunúť k opačnej bráne, kde sme útočili alebo napríklad, keď sa išla kopať penalta," povedal pre BBC Sport.
VIDEO: Preview zápasu Girona - Slovan Bratislava
Až v sezóne 2017/2018 prvýkrát Girona nahliadla do Primera División a vtedy sa jej štadión začal meniť na akési lego, ktoré sa mení podľa potreby.
V roku 2017 pribudli dočasné tribúny na severnej a východnej strane. O rok neskôr sa pridala aj južná, no po zostupe do druhej lige v roku 2019 boli dočasné tribúny za bránkami odstránené.
Po opätovnom postupe do La Ligy sa väčšina z dočasných tribún obnovila a dnes na zápasy proti Realu Madrid či Barcelone môže prísť 14 624 divákov.
Museli sa rozhodnúť
Zápasy Ligy majstrov sú však pre striktné pravidlá UEFA špecifické. Jedným z nich je, že na štadiónoch nie sú povolené dočasné tribúny.
Tým pádom kapacita Montilivi na zápasy najprestížnejšej klubovej súťaže klesla na približne 9700, čo nie je ani polovica Tehelného poľa.
Navyše, donedávna nemal štadión adekvátne tlačové stredisko pre novinárov, VIP priestory a podľa denníka Marca ani dostatočnú parkovaciu plochu či samostatné vchody pre fanúšikov hostí.
Štadión Montilivi počas domácej premiéry Girony v Lige majstrov. (Autor: REUTERS)
Girona tak čelila dôležitému rozhodnutiu. Hrať Ligu majstrov na inom štadióne alebo ten svoj za niekoľko mesiacov upraviť podľa požiadaviek UEFA?
"Už som to povedal, na sto percent chceme hrať na Montilivi. Som presvedčený, že aj klub a preto si myslím, že budeme hrať na našom štadióne.
Aj fanúšikovia v tom majú jasno. V tejto sezóne nás zdolal len Real Madrid. Toto miesto nám dodáva špeciálne sebavedomie," vravel tréner Míchel.
Klub mohol zarobiť viac
Do konca historickej sezóny síce Girona ešte potom prehrala doma s Villarrealom 0:1, ale o štyri dni skôr sa dozvedala potešujúcu správu.
"Montilivi bude vyhovovať po implementácii zmien navrhnutých klubom, ktoré si vyžiadajú značné finančné investície a umožnia štadiónu spĺňať potrebné požiadavky pre najvyššiu európsku súťaž," uviedla UEFA 10. mája.
Vynovená miestnosť pre tlačové konferencie sa nachádza v suteréne štadióna, v priestoroch, ktoré boli predtým hráčskou telocvičňou. Podľa zamestnanca klubu sa kapacita pre novinárov zvýšila z 20 až na 90 miest.
Podľa španielskych médií potrebné úpravy stáli vyše milióna eur, no už len vďaka postupu do Ligy majstrov klub zarobil 18,6 milióna.
Ešte predtým prichádzala do úvahy možnosť hrať na Olympijskom štadióne zvanom Montjuïc, kde pri rekonštrukcii Camp Nou hráva FC Barcelona.
Ten má takmer šesťnásobnú kapacitu (56-tisíc) v porovnaní s domovským stánkom Girony. Podľa analýzy mohol klub zarobiť vďaka predaju väčšieho množstva vstupeniek na domácich zápasoch o štyri milióny eur viac.
Šanca pre obe mužstvá
Klub však chcel vyhovieť svojim najvernejším fanúšikom a aj tréner Míchel si myslí, že doma majú väčšiu šancu získať v Lige majstrov body a teda zaistiť pre klub ďalšie nemalé finančné prostriedky.
Girona vstúpila do Ligy majstrov smolnou prehrou na pôde PSG, keď jediný gól padol po veľkej chybe brankára Paula Gazzanigu v 90. minúte.
Štadión Montilivi zažil európsku premiéru proti Feyenoordu 2. októbra, ale domáci aj pre dva vlastné góly podľahli tímu okolo Dávida Hancka 2:3.
VIDEO: Zostrih zo zápasu Girona FC - Feyenoord Rotterdam
Po dvoch kolách sú tak rovnako bez bodu ako bratislavský Slovan. Míchel si uvedomuje, že tento zápas je pre obe mužstvá veľmi dôležitý.
"Snažíme sa kvalifikovať do ďalšej fázy Ligy majstrov (top 24, pozn.) a v utorok je ideálny čas priblížiť sa k tomu, keďže hráme doma pred našimi fanúšikmi.
Viem, že budú s nami a my ich budeme potrebovať viac ako kedykoľvek predtým. Každý takýto zápas je pre nás historický," povedal Míchel.
Girona má však momentálne veľké problémy so zraneniami.
Na lavičke náhradníkov budú musieť byť hráči z rezervy. Slovenský majster nastúpi bez Juraja Kucku (po operácii) a Róberta Maka (chorý). S tímom odcestoval aj Vladimír Weiss ml., ktorý však ukončil kariéru.
"Máme Gironu dobre prečítanú. Vieme o jej kvalite a pokúsime sa domácich niečím prekvapiť," vravel Vladimír Weiss st. na tlačovej konferencii.
Tabuľka: Liga majstrov - ligová fáza
Názov družstvaDružstvo
Z
V
R
P
Skóre
B
Forma
Z = zápasy, V = Výhry, R = Remízy, P = Prehry, B = Body