Utorok, 19. októbra, 2021Meniny má Kristián

FIFA obmedzí agentom zisky z prestupov, tí sa búria

Ilustračná fotografia. (Autor: TASR/AP)
SITA|8. nov 2019 o 13:55

Nové pravidlá by mali byť platné od roku 2021.

LONDÝN. Najväčší svetoví futbaloví agenti by nemali pri zastupovaní hráčov a vyjednávaní ich zmlúv ročne prekročiť sumu 7 miliárd USD.

Zároveň zisky agentov z týchto transakcií by mali byť maximálne vo výške 10 percent z celkovej hodnoty transferov.

Tieto zmeny by mali byť zakotvené v pravidlách, ktoré boli schválené Radou Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) s platnosťou od roku 2021.

Agenti Mino Raiola, Jonathan Barnett a Roger Wittmann, ktorí sprostredkovali najväčšie futbalové prestupy v posledných rokoch, sa posťažovali, že nikto z FIFA s nimi nekonzultoval chystané zmeny.

Balík nových opatrení je zameraný na zlepšenie transparentnosti prestupov, ale aj ochranu podmienok pre hráčov, zvýšenie zmluvnej stability a tiež na podporu dodržiavania profesionálnych a etických štandardov.


Ornella Desiréeová-Belliová, šéfka sekcie profesionálneho futbalu FIFA

Označili ich za nezákonné a potláčajúce konkurenčný boj. Zástupcovia FIFA v protiklade k týmto tvrdeniam uviedli, že "zmeny sa udiali na základe rozsiahleho procesu konzultácií so všetkými zúčastnenými stranami vrátane agentov a tiež po uskutočnení masívneho prieskumu."

"Zavedenie stropu v poplatkoch za transfery hráčov je len jedným z opatrení zameraných na ochranu integrity a zavedenie primeranej regulácie na prestupovom trhu," píše sa v stanovisku FIFA pre AP.

Ako príklad nedávnej poplatkovej politiky možno uviesť, že Juventus Turín zaplatil špičkovému holandskému agentovi Raiolovi až 27 miliónov eur pri odchode Paula Pogbu do Manchestru United v roku 2016, čo bola štvrtina celého kontraktu.

Ďalšie milióny navyše inkasoval taliansky rodák Raiola od hráča aj Manchestru United za sprostredkovanie prestupu.

Podľa nových pravidiel agent dostane len 3 percentá z platu hráča alebo 6 percent dokopy s príspevkom od jeho nového zamestnávateľa.

"Balík nových opatrení je zameraný na zlepšenie transparentnosti prestupov, ale aj ochranu podmienok pre hráčov, zvýšenie zmluvnej stability a tiež na podporu dodržiavania profesionálnych a etických štandardov,“ napísala vo svojom vyhlásení šéfka sekcie profesionálneho futbalu FIFA Ornella Desiréeová-Belliová.

"Naším cieľom je obmedziť alebo úplne odstrániť neprimerané praktiky pri prestupoch hráčov, ktoré, žiaľ, stále fungujú," pridal názor športový právnik Luís Villas-Boas Pires, ktorý má vo FIFA na starosti sprostredkovávanie prestupov.

Súvisiace články