V Česku sa opäť kopala podivná penalta. Odpískal ju bývalý ligový arbiter

Ilustračná fotka.
Ilustračná fotka. (Autor: Tímea Bazsó)
Ivan Mriška|3. okt 2023 o 11:25

Hlavný rozhodca má pochybnú minulosť.

PRAHA. V auguste sme informovali o škandále, ktorý otriasol futbalovým Českom. Bývalý ligový arbiter Michal Paták odpískal v zápase Admira Praha – České Budějovice B nepochopiteľnú penaltu.

FAČR spolu so stávkovou kanceláriou Fortuna podali na neho trestné oznámenie. Jednať sa malo o stávkarskú činnosť.

O podobnom prípade sa v Česku hovorí opäť. V Divízii C odpískal podivnú jedenástku ďalší kontroverzný rozhodca Drahoslav Drábek.

„Obranca útočníka kopol,“ trvá si na svojom. Komisia rozhodcov sa bude celou situáciou zaoberať.

Najskôr lopta a potom noha

V stretnutí Vysoké Mýto - Veľké Hamry (3:4) spadol v 63. minúte v pokutovom území po súboji s domácim Jaroslavom Hlavsom útočiaci hráč. Arbiter Drábek neváhal fúknuť do píšťalky a hostia zvýšili na 4:2.

Podľa záberov zo zápasu obranca najskôr vypichol loptu. Až potom zasiahol útočiaceho hráča.

„Na videu to vyzerá úplne hrozne. Snáď to rozhodca nemohol myslieť vážne,“ pre sport.cz povedal bývalý ligový hráč a teraz tréner Vysokého Mýta Filip Klapka.

Rozhodca si za rozhodnutím stojí:

„Možno dokážem pochopiť človeka, ktorý sa pozrie na súboj hráčov zhotovený z kamery, z ktorej bol zhotovovaný videozáznam zo stretnutia. Tá je na štadióne s atletickou dráhou vo Vysokom Mýte umiestnená na tribúne vo vzdialenosti viac ako sto metrov od miesta súboja na futbalovej hracej ploche.

Navyše v takom postavení oboch hráčov, že sa mu z daného súboja nebude zdať nariadenie pokutového kopu oprávnené.

Domáci obranca pri tomto súboji síce pravou nohou zahral loptu, ale pritom zároveň kopol pravou nohou útočníka hostí tak, že podrážkou kopačky došliapol zo strany do oblasti členka pravej nohy súpera a tým privodil jeho pád na hraciu plochu.

Od súboja hráčov v pokutovom území som bol vo vzdialenosti do pätnástich metrov v takom pozičnom postavení, že som mal o hernej situácii jasný vizuálny prehľad, a preto som ihneď nariadil pokutový kop.

Nedovolený zákrok obrancu domácich, teda kopnutie, došliapnutie, vyplynulo z jeho nešikovnosti a nedostatočnej predvídavosti. Ako som už uviedol, mal som lepšie postavenie a do súboja som dobre videl, na rozdiel od umiestnenej kamery, na ktorej obranca zakrýva svojou postavou útočníka.

Verejnosť si to potom opakovane na videozázname môže spomalene detailne pustiť. Už len snáď taká drobnosť, že z môjho postavenia a vzdialenosti od súboja bol navyše počuť pri kopnutí obrancom kontakt s nohou útočníka,“ pre isport.cz poskytol svoje stanovisko hlavný rozhodca Drahoslav Drábek.

VIDEO podivnej penalty nájdete TU

Vymyslenú penaltu už zapískal

Drábek nariadil penaltu aj na druhej strane. V 86. minúte vďaka nej Vysoké Mýto znížilo na 3:4. Jedenástka bola takisto kontroverzná (čas 1:37:15).

„Je to jedna z mnohých vecí, ktorým sa budeme na rokovaní komisie zaoberať. Postup bude rovnaký ako vždy. Čakáme na správu delegáta a všetky dostupné videozáznamy,“ povedal predseda Komisie rozhodcov Rudolf Špoták.

Drahoslav Drábek v minulosti rozhodoval najvyššie súťaže. Posledný zápas v lige viedol v apríli 2013, kedy v súboji České Budějovice - Příbram (0:1) odpískal vymyslenú penaltu.

VIDEO: Vymyslená penalta v zápase České Budějovice - Příbram

Drábek bol vtedy okamžite vyradený z profesionálnej listiny a odvtedy rozhoduje len nižšie súťaže.

Súvisiaci obsah

Nachádzate sa tu:
Domov»Futbal»Česko»V Česku sa opäť kopala podivná penalta. Odpískal ju bývalý ligový arbiter