Fucaleho comeback! Pred dvomi rokmi chytal v ECHL, dnes bol povolaný do prvého tímu Capitals

Oh My Hockey|10. nov 2021 o 17:20

Kedysi bol považovaný za veľký brankársky talent. V roku 2013 bol draftovaný ako vôbec prvý brankár draftu na celkovej 36. priečke. Všetci, čo šli pred ním, už debutovali v NHL.

Zacha Fucaleho si môžete pamätať napríklad majstrovstiev sveta juniorov v roku 2015, keď nastúpil v bráne Kanady aj proti Slovákom. Bol to jeho posledný juniorský rok. Kvalitatívne potom vystúpil o level vyššie, no jeho kariéra mala opačný smer.

Vtedy gólman Montrealu Canadiens odchytal sezónu 2015/16 v AHL, no nepresvedčil a o rok strávil väčšinu ročníka dokonca v tretej najvyššej súťaži, ECHL.

Keď sa nedokázal vymaniť z povesti brankára ECHL ani v ročníku 2019/20, jeho kariéra sa zdala byť pochovaná. Už-už sa zdalo, že skončí na prepadlisku dejín ako Mark Visentin, ktorého v roku 2010 draftovali z 27. pozície Phoenix Coyotes.

No Fucale sa vracia. Zlomový bod nastal, keď mu pomocnú ruku podali Washington Capitals. 19. augusta 2020 mu dali najnižší možný kontrakt a on sa im odvďačil deviatimi výhrami v jedenástich dueloch na farme. Navyše si udržal 93,2-percentnú úspešnosť pri priemere 1,8 gólu na zápas. S kolegom Pheonixom Copleym dokonca získali Harry "Hap" Holmes Memorial Award za najmenší priemer inkasovaných gólov v základnej časti AHL.

Fucale presvedčil, že si zaslúži ďalšiu zmluvu, a Caps ho podpísali hneď na dva roky. Prvý plynie teraz. A Fucale bol konečne povolaný do prvého tímu. Padol na dno, nerátalo sa s ním, no v hlavnom meste urobil veľký comeback.

Zranenie českého gólmana Vítka Vaněčka mu otvorilo cestu do NHL. Na debut v najlepšej lige zatiaľ stále čaká, tak blízko bol naposledy v sezóne 2017/18. Z piatich zápasov tejto sezóny AHL vyhral tri, udržal si priemer 1,73 gólu na zápas a 93,3-percentnú úspešnosť zásahov.

Nevedno, ako dlho bude s prvým tímom, a či dostane možnosť odohrať premiéru v najlepšej hokejovej súťaži sveta. Ak áno, svoj cieľ dosiahne v 26 rokoch, viac než osem rokov od draftu.

Nádej na prvý štart v súťaži mu dáva najmä skutočnosť, že Washington odohrá 12.11. a 13.11. nadránom back-to-back zápasy, v ktorých sa zvyčajne zvyknú brankári vystriedať.

Súvisiace články

Nachádzate sa tu: