Utorok, 2. marec, 2021Meniny má Anežka

Ak chce Slovan hrať v zahraničnej lige, musí splniť tri podmienky

František Laurinec. (Autor: TASR)
Juraj Berzedi|Publikované 5. jún 2020 o 17:15

Fortuna liga sa vraj nemusela skrátiť.

Rozhovor pre denník SME

Záujem futbalového Slovana Bratislava hrať v zahraničnej lige vyvolal polemiky. Je to vôbec možné? A za akých okolností?

„Chápem motiváciu funkcionárov Slovana, sú rozladení z rozhodnutí, ktoré sa za posledné dni v slovenskom futbale udiali,“ hovorí FRANTIŠEK LAURINEC, dlhoročný člen vedenia Európskej futbalovej únie (UEFA), ktorý v súčasnosti pracuje ako delegát a sudca pri sporných prestupoch.

V rozhovore sa dozviete aj:

  • ktoré tri atribúty by museli byť splnené, aby hral Slovan v zahraničí
  • prečo v minulosti UEFA zamietla spoločnú československú ligu
  • či by musel Slovan vyhrať zahraničnú ligu, aby šiel do Ligy majstrov
  • prečo si futbalové hnutie na Slovensku podráža vlastné nohy
  • nakoľko je reálne, že si Slovan zahrá zahraničnú súťaž
<>

Generálny riaditeľ Slovana Ivan Kmotrík ml. v rozhovore pre SME povedal, že klub zvažuje odchod do zahraničnej ligy. Čo si o tom myslíte?

Čítal som rozhovor s pánom Kmotríkom a má pravdu vo viacerých veciach. Nechápem najmä model dohrania oboch najvyšších súťaží, ku ktorému sa dopracovala Únia ligových klubov so Slovenským futbalovým zväzom.

Všetky okolité krajiny dokážu dohrať súťaž v plnom rozsahu, len na Slovensku sme vymysleli nejakého mačkopsa. Aj preto je reakcia Slovana pochopiteľná a z ekonomického hľadiska to dáva zmysel.

Za akých okolností by mohol Slovan hrať v maďarskej alebo českej najvyššej súťaži?

Problémom sú existujúce pravidlá UEFA, ktoré nepripúšťajú účasť klubu z jednej krajiny v lige inej krajiny. Aby k niečomu takému mohlo prísť, museli by byť splnené tri atribúty.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Juraj Berzedi píše o futbale, ktorý dlhé roky hrával, hokeji, lyžovaní, atletike a vodnom slalome. Ako reportér sa zúčastnil na EURO 2016 vo futbale, aj na zimných olympijských hrách v Pjongčangu 2018. Reportérsky zachytil dianie na troch majstrovstvách sveta v hokeji (2017, 2018, 2019), pravidelne cestuje na Svetové poháre v alpskom lyžovaní a bol aj na dvoch svetových šampionátoch (2017, 2019).

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články