Nedeľa, 5. decembra, 2021Meniny má Oto

Sú súboje Hamiltona s Verstappenom nešportové? Expert: Aj Lauda bojoval s Huntom

Lewis Hamilton a Max Verstappen. (Autor: TASR/AP)
SITA|25. okt 2021 o 16:47

Súboje dvoch najlepších jazdcov pretekom dodávajú atraktívne korenie, vraví Wauters.

BRATISLAVA. Ak sa o predchádzajúcich troch či štyroch sezónach formuly 1 povrávalo, že sú nudné vďaka zjavnej prevahe fenomenálneho Brita Lewisa Hamiltona, aktuálne to zďaleka neplatí.

Päť kôl pred koncom majstrovského seriálu sa suverén ostatných rokov Lewis Hamilton díva na chrbát holandského lídra Maxa Verstappena.

Aj keď rozdiel je len 12-bodový, dvadsaťštyriročný pilot stajne Red Bull aj nedeľňajším tesným víťazstvom v texaskom Austine potvrdil, že rekordný ôsmy titul majstra sveta nedá svojmu o dvanásť rokov staršiemu britskému rivalovi zadarmo.

Rivalita zvyšuje záujem fanúšikov o preteky

"Sme svedkami zďaleka najvzrušujúcejšieho šampionátu za posledné roky. Verím, že táto dráma vyvrcholí až na konci sezóny," uviedol belgický komentátor Kris Wauters podľa webu sporza.be.

Pred pár dňami v Austine sa obaja veľkí rivali takmer zrazili vo voľnom tréningu, keď počas ostrého kola dlhší čas jazdili vedľa seba a napokon Verstappen musel Hamiltona pustiť pred seba.

Holanďan zareagoval vztýčeným prostredníkom na adresu súpera a štipľavou poznámkou do vysielačky.

"Možno to bolo trochu cez čiaru, ale stále si myslím, že majú rešpekt jeden voči druhému. Obaja vedia, čo si môžu dovoliť a čo už nie. Zrazili sa síce v Silverstone a Monze, ale k havárii v Monze došlo preto, že obaja chceli zo svojich áut vyťažiť maximum a nechceli si navzájom darovať ani centimeter.

Mne táto ich rivalita neprekáža. Dokonca si myslím, že to výrazne zvyšuje záujem fanúšikov o preteky," doplnil Wauters.

Wauters: Majú dôveru vo vlastné schopnosti

Podľa komentátora Play Sports k formule 1 dlhé roky patria súboje dvoch najlepších jazdcov, ktoré pretekom dodávajú atraktívne korenie.

"Spomínate si na časy, keď bojoval Ayrton Senna s Alainom Prostom, Niky Lauda s Jamesom Huntom alebo Michael Schumacher s Damonom Hillom? To všetko boli súboje, ktoré presiahli pretekárske trate a odohrávali sa aj mimo nich," zaspomínal si Wauters.

Mentálne hry sú podľa neho rovnako dôležité ako manévre za volantom vo veľkej rýchlosti.

"Je neuveriteľne dôležité byť duševne silný. Ak niekto uhne a neverí si, tak to potom nemá šancu zvládnuť. Lenže Hamilton a Verstappen sú iní. Majú neotrasiteľnú dôveru vo svoje vlastné schopnosti," tvrdí belgický expert.

Podľa Wautersa sa netreba báť eskalácie napätia medzi Holanďanom a Britom. Záver sezóny bude podľa neho vypätý a nervózny, ale nie nešportový.

"Správajú sa ako futbalisti, ktorí zvyšujú hlas na rozhodcu, keď sa im niečo nepáči. V konečnom dôsledku sa však stiahnu. Obaja sú príliš rozumní na to, než aby to celé nechali zájsť priďaleko.

Max nikdy nejazdil nešportovo, hoci na začiatku kariéry to bolo v jeho podaní poriadne bláznivé. A čo sa týka Lewisa, ten rovnako nemá rád neférovosť," dodal Wauters.

Súvisiace články