Fleuryho návrat do Pittsburghu? Dáva to zmysel, myslí si expert NHL.com

Oh My Hockey|19. nov 2021 o 08:41

Marc-André Fleury bol v lete stále horúcim tovarom. Napriek veku - má už 36 rokov - hovoríme o víťazovi vlaňajšej Vezina Trophy. Golden Knights boli po jeho minuloročných vystúpeniach šťastní, že sa im ho podarí vymeniť.

A stalo sa. Hawks ho získali v podstate zadarmo - za prospekta, útočníka Mikaela Hakkarainena. Všetko pre Fleuryho plat, ktorý si vo Vegas už nemohli dovoliť.

Fleury chytá v drese tretieho klubu v kariére. Trojnásobný víťaz Stanley Cupu však bol zvyknutý na iný herný štandard. Za posledných 15 rokov nevynechal ani jedno play-off. V Chicagu stojí v bráne tretieho najhoršieho tímu západnej konferencie.

Jeho séria postupov je ohrozená a šanca na titul na sklonku kariéry mizivá.

Stále však žije variant jeho prestupu, a to dokonca na miesto, kde ho zbožňujú. Záujem o veterána by mohli mať pittsburskí Penguins, ktorí ho vychovali a s ktorými vyhral všetky Stanleyho poháre.

Táto pre publikum lákavá špekulácia sa rozširuje v pravidelných intervaloch. Za to, že sa opäť rozdúchali debaty o možnom Kanaďanovom návrate do Pittsburghu, tentoraz môže Dan Rosen. Expert oficiálneho webu NHL sa k Fleuryho situácii vyjadril v článku, v ktorom odpovedal na otázky čitateľov.

Jedna z nich znela takto: "Na koho by reálne mohli Pittsburgh Penguins zacieliť pri hľadaní novej brankárskej dvojky?"

Rosenova rozsiahla odpoveď vzbudila pozornosť.

"Marc-Andre Fleury by pri návrate do dresu Penguins vyzeral veľmi dobre. Brankár Chicaga Blackhawks, ktorý 28. novembra dovŕši 37 rokov, dáva spomedzi všetkých ašpirantov na príchod do Pittsburghu najväčší zmysel zo zrejmých príčin, najmä z dôvodu jeho histórie v klube, kde pôsobil medzi rokmi 2003 až 2017 a trikrát vyhral Stanleyho pohár (2009, 2016, 2017).

Jeho potenciálny trejd dáva zmysel aj pre fakt, že v lete pravdepodobne bude neobmedzeným voľným hráčom a ak Blackhawks nepredvedú comeback, pravdepodobne ho budú chcieť vymeniť. So sedemmiliónovým Fleurym by sa však Pens zapotili pri riešení machinácií s platovým stropom v NHL.

Pittsburgh by preto mohol do výmeny zahrnúť brankára Caseyho DeSmitha (1,25 milióna USD AAV), aby vykompenzoval časť platu, ktorý bude musieť prevziať. Možno by si Blackhawks mohli ponechať časť Fleuryho platu, ak by im Penguins v rámci protihodnoty poslali niečo navyše, napríklad extra výber v drafte alebo vyšší výber, než by inak dostali.

Existujú dva scenáre výmeny. Prvým je urobiť ju čo najskôr, aby si zlepšili brankársku pozíciu odteraz do konca sezóny. Druhým je počkať si do obdobia uzávierky prestupov, ktorá sa uskutoční 21. marca, keď budú mať Penguins lepší prehľad o svojich šanciach dostať sa do play-off.

Ak by boli blízko, museli by do toho ísť. Nemôžu premárniť sezóny, kým môžu byť Sidney Crosby, Jevgenij Malkin a Kris Letang rozdielovými hráčmi. Sú to generační hráči a Penguins musia urobiť všetko preto, aby s nimi vyhrávali čo najviac.

Ak ale pre nich bude nereálne dostať sa v tejto sezóne do play-off, nebol by žiadny dôvod na výmenu, aby získali ďalšieho brankára, ani keď je to Fleury, ktorého tamojší fanúšikovia stále milujú."

Súčasnou dvojicou v bránkovisku Pittsburghu je tandem Tristan Jarry - Casey DeSmith. Prvý menovaný zatiaľ predvádza solídne výkony, horšie je to s DeSmithom.

Práve nevábne výkony na začiatku sezóny nútia fanúšikov a expervo zamýšľať sa nad ďalšími variantmi. DeSmith zatiaľ nastúpil do troch stretnutí. V priemere inkasoval 4,72 gólu na zápas pri 85,6-percentnej úspešnosti zásahov.

Fleury odchytal jedenásť zápasov, z ktorých vyhral štyri. Drží si úspešnosť 90,1% a priemer 3,36 inkasovaných gólov na zápas.

Nachádzate sa tu: