Streda, 8. decembra, 2021Meniny má Marína

Jeden z najväčších súperov Petra Sagana má zrejme koronavírus

Peter Sagan (vľavo) a Fernando Gaviria (vpravo). (Autor: TASR/AP)
Miloslav Šebela, SITA|4. mar 2020 o 10:06

Vírus odhalili u ďalších cyklistov.

BRATISLAVA. Cyklistické preteky Okolo Spojených arabských emirátov, ktoré patria do prestížneho seriálu WorldTour, v závere februára predčasne ukončili po piatej z celkovo siedmich naplánovaných etáp.

Dôvodom pre rázne rozhodnutie organizátorov bol pozitívny test na koronavírus u dvoch talianskych členov personálu bližšie nešpecifikovaného tímu spomedzi účastníkov podujatia.

O necelý týždeň neskôr organizačný výbor pretekov potvrdil ďalších šesť prípadov nákazy ochorením COVID-19.

Koronavírus vraj má aj Gaviria

"Nové prípady budú monitorované podľa štandardov Svetovej zdravotníckej organizácie. Pozitívne testy na koronavírus sme zaznamenali u dvoch Rusov, dvoch Talianov, jedného Nemca a jedného Kolumbijčana," uvádza sa v tlačovej správe organizátorov pretekov Okolo SAE.

"Všetci pacienti boli predtým v kontakte s predchádzajúcimi dvoma nakazenými. Momentálne sú v stabilizovanom stave a dostávajú potrebnú zdravotnú pomoc," píše sa v ďalej v stanovisku.

Cyklisti po predčasnom ukončení podujatia nemohli zamieriť domov, ale museli zostať v oficiálnych hoteloch.

"Otestovali sme všetkých ľudí v oboch hoteloch, aj keď sa nedostali do priameho kontaktu so športovcami alebo členmi tímov. Jednotlivci, ktorí absolvovali testy s negatívnym výsledkom, mohli opustiť hotel. Tí, ktorí sú naďalej v karanténe, budú ešte raz testovaní, aby sme zabezpečili čo najväčšiu ochranu," píše sa v stanovisku organizátorov pretekov.

Ochorenie sa potvrdilo u štyroch cyklistov - dvoch Talianov, Rusa a a Kolumbijčana.

Jediným Kolumbijčanom v karanténe by mal byť podľa zahraničných médií Fernando Gaviria. Rodina šprintéra pre denník El Tiempo uviedla, že o ničom nevie.

Dvadsaťpäťročný jazdec tímu UAE Emirates patrí medzi najväčších konkurentov Slováka Petra Sagana.

Spolu v tomto roku súperili v Argentíne počas pretekov Vuelta a San Juan, v šprintérskych súbojoch vtedy Gaviria zdolal Sagana až trikrát.

V Abú Zabí sú v karanténe napríklad aj Tadej Pogačar, Max Richeze, Arnaud Demare či Diego Ulissi.

Na pretekoch bol aj Froome

Celkové hodnotenie pretekov v Spojených arabských emirátoch ovládol Brit Adam Yates z tímu Mitcheltonu-Scott, ktorý mal po piatich súťažných dňoch minútový náskok pred Slovincom Pogačarom z UAE Emirates.

Tretí bol Kazach Alexej Lucenko z Astany s odstupom 93 sekúnd.

V pelotóne pretekov Slováci nefigurovali, naopak v ňom nechýbal štvornásobný šampión Tour de France Christopher Froome.

"Je škoda, že nám zrušili zostávajúcu časť pretekov, ale zdravie musí byť priorita. Verím v skoré uzdravenie tých, ktorí už ochoreli," vyhlásil Brit ešte minulý týždeň prostredníctvom twitteru.

Súvisiace články