Štvrtok, 21. január, 2021Meniny má Vincent

Federer piatykrát víťazom Wimbledonu

Päťnásobný víťaz mužskej dvojhry vo Wimbledone, švajčiarsky tenista Roger Federer. (Autor: ČTK/AP)
TASR|Publikované 8. júl 2007 o 17:14

Švajčiarsky tenista Roger Federer sa stal po piaty raz za sebou víťazom mužskej dvojhry na grandslamovom turnaji vo Wimbledone.

Federer si pripísal na svoje konto jedenásty grandslamový, celkovo už 49. titul na okruhu ATP a vzájomnú bilanciu s Nadalom upravil na 5:8. Turnajovej dvojke tak odplatil júnovú prehru z antukového vrcholu sezóny Roland Garros v Paríži, kde Španiel zavŕšil víťazný hetrik. Federer za piaty wimbledonský triumf v rade zinkasuje čiastku 700.000 libier, Nadal bude bohatší o 350.000 libier. Švajčiar sa na deviatich podujatiach veľkej štvorky za sebou dokázal prebojovať do finále, čo je absolútny rekord. Federer mal vo finálovom zápase viaceré hluché momenty, nezvyčajne veľa kazil najmä z bekhendovej strany, no v rozhodujúcich chvíľach ukázal obrovskú mentálnu silu. Po víťaznej loptičke Federer nedokázal potlačiť emócie a po tvári sa mu rinuli slzy dojatia.

Federerovi ideálne vyšiel úvod finálového zápasu, keď v druhom geme prelomil podanie Nadala a ujal sa vedenia 3:0. Španiel však vzápätí kontroval rebrejkom a razom bolo 3:3. O osude prvého setu napokon rozhodol až tajbrejk. V skrátenej hre si Federer vybudoval náskok 6:3, no Nadal nezložil zbrane a vyrovnal na 6:6, keď tretí setbal odvrátil aj s pomocou jastrabieho oka. Dôležité úvodné dejstvo sa však predsa len stalo korisťou Federera, ktorý za stavu 8:7 vďaka nekompromisnému bekhendovému voleju premenil v poradí piaty setbal.

V druhom dejstve Nadal pritvrdil na servise i na returne a Federera dostával do úzkych. Za stavu 2:3 ešte Švajčiar vďaka dvom esám odvrátil hrozbu straty vlastného podania, no v desiatom geme kapituloval - Nadal po presnom bekhendovom obhodení získal druhý set vo svoj prospech v pomere 6:4. V treťom dejstve Španiel pokračoval v zlepšenom výkone a za stavu 5:4 a 6:5 ho delili dve loptičky od vedenia 2:1 na sety. Federer však vďaka kvalitnému podaniu zvládol kritickú situáciu a vynútil si tajbrejk, v ktorom dovolil svojmu súperovi uhrať iba tri body.

Nadala nevydarený záver tretieho setu vôbec nedeprimoval. Hneď na začiatku štvrtého dejstva po druhý raz v zápase prelomil podanie Federera, v treťom geme pridal ďalší brejk a ujal sa vedenia 4:0. Švajčiar stratil úderovú istotu, dopúšťal sa príliš veľkého množstva nevynútených chýb a umožnil Nadalovi vyrovnať stav setov na 2:2. V treťom i piatom geme rozhodujúceho dejstva mal Španiel pri Federerovom podaní k dispozícii dva brejkbaly, no líder rebríčka ATP v kritických momentoch preukázal obrovskú mentálnu odolnosť. Švajčiar si dokázal podržať vlastný servis a v šiestej hre sa mu vďaka precíznym úderom od základnej čiary podaril rozhodujúci brejk na 4:2. V Tildenovom geme Federer vysúkal tri esá a zápas už doviedol do víťazného konca, keď pri podaní Nadala premenil v poradí druhý mečbal.

Federer po víťaznom finále žiaril šťastím. "Podarilo sa mi získať piatykrát za sebou najcennejšiu trofej a to je fantastický úspech. Každý jeden wimbledonský triumf má pre mňa osobité čaro. Dnešný zápas bol mimoriadne náročný, musel som siahnúť na dno síl. Rafa potvrdil, že je vynikajúcim hráčom a v budúcnosti ešte určite získa veľa trofejí. Po skončení zápasu som mu pri sieti povedal, že si zaslúžil vyhrať rovnako ako ja. Rozhodlo pár loptičiek, pri ktorých som mal viac šťastia. Ďakujem všetkým fanúšikom a špeciálne Björnovi Borgovi, ktorý sledoval zápas v diváckej lóži. Je skvelé, že sa mi podarilo vyrovnať jeho rekord," povedal Federer.

Nadal po finálovej prehre netajil sklamanie. "Roger bol dnes zdolateľný, o to viac ma mrzia nevyužité šance v piatom sete. S celkovým vystúpením na tohtoročnom Wimbledone som však spokojný. Prežil som tu nádherné dva týždne, na budúci rok sa pokúsim do tretice konečne uspieť," povedal Španiel.

dvojhra - muži - finále:

Roger Federer (1-Švajč.) - Rafael Nadal (2-Šp.) 7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2

Historický prehľad víťazov dvojhry mužov na grandslamovom turnaji vo Wimbledone od roku 1990:

2007: Roger Federer - Rafael Nadal 7:6 (7), 4:6, 7:6 (3), 2:6, 6:2
2006: Roger Federer - Rafael Nadal (Šp.) 6:0, 7:6 (5), 6:7 (2), 6:3
2005 Roger Fererer (Švaj.) - Andy Roddick (USA) 6:2, 7:6 (2), 6:4
2004 Federer - Roddick 4:6, 7:5, 7:6 (3), 6:4
2003 Federer - Mark Philippousis (Austr.) 7:6 (5), 6:2, 7:6 (3)
2002 Lleyton Hewitt (Austr.) - David Nalbandian (Arg.) 6:1, 6:3, 6:2
2001 Goran Ivaniševič (Chorv.) - Patrick Rafter (Austr.) 6:3, 3:6, 6:3, 2:6, 9:7
2000 Pete Sampras (USA) - Rafter 6:7 (10), 7:6 (5), 6:4, 6:2
1999 Sampras - Andre Agassi (USA) 6:3, 6:4, 7:5
1998 Sampras - Ivaniševič 6:7 (2), 7:6 (9), 6:4, 3:6, 6:2
1997 Sampras - Cédric Pioline (Fr.) 6:4, 6:2, 6:4
1996 Richard Krajicek (Hol.) - S M.O. Washington (USA) 6:3, 6:4, 6:3
1995 Sampras - Boris Becker (Nem.) 6:7 (5), 6:2, 6:4, 6:2
1994 Sampras - Ivaniševič 7:6 (2), 7:6 (5), 6:0
1993 Sampras - Jim Courier (USA) 7:6 (3), 7:6 (6), 3:6, 6:3