Piatok, 26. február, 2021Meniny má Viktor

Fedcupové reprezentantky si zvykajú na zimu

Slovenský fedcupový tím. Zľava kapitán Matej Lipták, Lenka Wienerová, Magdaléna Rybáriková, Dominika Cibulková a Daniela Hantuchová. (Autor: tasr)
SITA|Publikované 3. feb 2009 o 15:40

Slovenské tenisové reprezentantky čelili pred niekoľkými dňami v Austrálii horúčavám nad 40 stupňov Celzia. Teraz si musia zvykať na to, že sa teplota pohybuje okolo nuly.

BRATISLAVA. Slovenské tenisové reprezentantky čelili pred niekoľkými dňami v Austrálii horúčavám nad 40 stupňov Celzia. Adaptáciu pred víkendovým bratislavským stretnutím s Belgičankami v 1. kole II. svetovej skupiny Pohára federácie 2009 im skomplikovala nízka teplota nielen vonku, ale aj v Sibamac aréne Národného tenisového centra, dejisku duelu na tvrdom povrchu Premier Court.

"Zúri kríza, musíme sa tomu prispôsobiť a kúrime presne podľa normy, ktorá je 15 stupňov," povedal generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu (STZ) Igor Moška a dodal: "Dievčatá mi naznačili, že ten prechod je úžasne veľký. Trošku teda prikúrime na 18 stupňov. Už v utorok popoludní im bude dobre."

Loptičky v chlade menej lietajú

Dominika Cibulková pricestovala z turné na južnej pologuli ako spoludržiteľka perthského Hopmanovho pohára a osemfinalistka dvojhry na Australian Open v Melbourne. "Som doma od piatka a pomaly si zvykám na klimatické podmienky i časový posun. Spočiatku sa mi žiadalo ísť spať o šiestej, ale prekonávam to a za pár dní nebudem o ničom vedieť. Prechod zvonka do haly nikdy nie je až taký náročný ako naopak. Rozdiel je v tom, že loptičky v chlade menej lietajú. Zároveň na tomto type podkladu vyššie odskakujú. Začínam s dolaďovaním formy a podľa dnešného tréningu si myslím, že na víkend bude dobrá. Pretrváva a dúfam, že vydrží," uviedla na utorňajšej tlačovej besede 18. hráčka svetového rebríčka WTA Tour Cibulková.

Daniela Hantuchová (teraz 33. v počítačovom poradí, v minulosti aj 5.), ktorá naposledy hrala pred slovenským publikom v júli 2007 v Košiciach proti Srbkám (4:1), sa zdržala v Melbourne z veľmi príjemného dôvodu: v piatok po tretí raz v kariére absolvovala grandslamové finále štvorhry žien.

"Vrátila som sa z Austrálie v nedeľu a zrejme najhoršia je tá aklimatizácia, ale všetko ostatné v pohode," referovala členka tímu, ktorý v roku 2002 získal trofej. V tejto súvislosti 25-ročná popradská rodáčka s úsmevom uviedla: "Teraz sme mladšie... Teda ja nie, ale ďalšie hráčky. Atmosféra je však veľmi podobná. Aj vtedy panovala super nálada a stále sa snažíme robiť maximum, zvíťaziť v každom zápase. Bodaj by sme to jedného dňa opäť dotiahli k celkovému triumfu."

Rybáriková: "Cítim sa veľmi dobre"

Semifinalistka tohtoročného turnaja v tasmánskom Hobarte Magdaléna Rybáriková (52.), ktorá sa už prebojovala do hornej päťdesiatky renkingu, skonštatovala: "Som tu pomaly týždeň a cítim sa veľmi dobre - v pohode a pripravená." O úlohe trojky povedala: "Musím to tak brať a vôbec s tým nemám problém. Ak by som napokon hrala, bol by to pre mňa plus. Ak nie, budem povzbudzovať - sme tím."

Nový kapitán družstva SR Matej Lipták, ktorý do pozície štvorky predbežne zvolil Lenku Wienerovú, o hlavných súperkách povedal: "Obe sú veľmi mladé a perspektívne. Wickmayerová je veľkou bojovníčkou, má kvalitné podanie a agresívne poňatie. Vlani získala slušné skalpy. Považujem ju za dosť nevyspytateľnú: vie zahrať veľmi dobré zápasy, ale aj mať výkyvy. Súvisí to s jej vekom: postupne sa začne stabilizovať. Nemôžeme ju podceniť. Flipkensová je skôr opačným typom, trochu chlapčenským. Útlejšia, slušne sa hýbe, má šikovnú ručičku. Sú to predstaviteľky rôznych štýlov a aj tomu sa musíme prispôsobiť."

O doterajšej príprave Sloveniek 31-ročný z Kremnice pochádzajúci pražský rodák Lipták uviedol: "Od pondelka sme v kompletnom zložení a tenistky majú so sebou osobných trénerov - až na Danielu, ktorá prišla s kondičným koučom Patom Etcheberrym. Hráčky sú fit a nevidím problém, pre ktorý by sme nenastúpili v najsilnejšej

Súčasťou utorňajšej tlačovej besedy bol aj slávnostný podpis zmluvy o spolupráci na ďalšie tri roky medzi automobilkou Peugeot, ktorú zastupoval generálny riaditeľ slovenskej pobočky Guillaume Ducrest, a STZ reprezentovaným jeho prezidentom Tiborom Mackom.

Nominácie tenistiek Slovenska a Belgicka na stretnutie 1. kola II. svetovej skupiny Pohára federácie 2009 reprezentačných družstiev žien (hrá sa 7. - 8. februára v Bratislave na tvrdom povrchu Premier Court pod zatiahnutou strechou v Sibamac aréne NTC):

SLOVENSKO:

Dominika Cibulková (18. vo svetovom rebríčku WTA Tour vo dvojhre, 132. vo štvorhre), Daniela Hantuchová (33. / 26.), Magdaléna Rybáriková (52. / 261.), Lenka Wienerová (176. / 432.), kapitán: Matej Lipták

BELGICKO:

Yanina Wickmayerová (76. / 157.), Kirsten Flipkensová (94. / 686.), Tamaryn Hendlerová (298. / 375.), Sofie Oyenová (757. / bez hodnotenia), kapitánka: Sabine Appelmansová

Program a ceny vstupeniek (predaj v sieti Ticketportal a na recepcii NTC):

  • Sobota 7. februára od 13.00 h - prvé dve dvojhry: 5 eur
  • Nedeľa 8. februára od 13.00 h - záverečné dve dvojhry a štvorhra: 7 eur

Ďalšie základné údaje:

Miesto konania: Sibamac aréna NTC, Bratislava

  • Povrch: Premier Court (tvrdý) pod zatiahnutou strechou
  • Loptičky: Wilson
  • Kapacita hľadiska: 4100 divákov
  • Hlavný rozhodca: Jorge Dias (Portug.)
  • Empajroví rozhodcovia: Pascal Maria (Fr.), Yvette Kahnová (Izr.)

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články