Utorok, 13. apríla, 2021Dnes je Deň nespravodlivo stíhaných, Meniny má Aleš

Na tvári mal 130 stehov, čiastočne prišiel o hlas. Jakobsen sa vráti na preteky

Fabio Jakobsen. (Autor: TASR/AP)
SITA|8. apr 2021 o 00:07

Optimistickú novinku potvrdil cyklistov lekár.

BRATISLAVA. Vlani v auguste na pretekoch Okolo Poľska takmer prišiel o život a teraz po vyše ôsmich mesiacoch sa konečne chystá na návrat do súťažného sedla bicykla.

Holandský cyklista Fabio Jakobsen sa vo farbách tímu Deceuninck - Quick-Step vráti do profipelotónu na blížiacich sa pretekoch Okolo Turecka, ktoré sa uskutočnia v dňoch 11. až 18. apríla a nepatria do najvyššej kategórie WorldTour.

Vanmol: Je to veľmi emotívna záležitosť

Optimistickú novinku o 24-ročnom šprintérovi potvrdil lekár jeho belgického tímu Yvan Vanmol v podcaste Vals Plat.

"Je to veľmi emotívna záležitosť, že sa Fabio vráti k súťaženiu. Dokonca aj pre mňa v mojom veku. Máme spolu výborný vzťah, v Turecku budem pri ňom," uviedol Yvan Vanmol.

Pracuje ako lekár v cyklistike od osemdesiatych rokov 20. storočia a bol pri Jakobsenovi aj v jeho najťažších chvíľach vlani po tvrdom náraze do bariér v Katoviciach.

"Nepredpokladám, že v šprintérskych koncovkách etáp sa bude báť ísť do hromadného špurtu. Fabio je kompletne pripravený na preteky," dodal belgický lekár aj na webe cyclingnews.com.

Groenewegen dostal trest na 9 mesiacov

Piaty august 2020 bude v životopise Jakobsena uvedený ako dátum, keď sa akoby po druhý raz narodil. Krkolomný pád vo veľkej rýchlosti v 1. etape pretekov Okolo Poľska, ktorý mu spôsobil krajan Dylan Groenewegen, mal za následok, že ho s poraneniami hlavy a hrudníka aj otrasom mozgu a v umelom spánku previezli do nemocnice.

Tam absolvoval päťhodinovú operáciu a neskôr bol ešte dlhý čas napojený na prístroje. S výnimkou jedného prišiel o všetky zuby a jeho tvár vyzerala akoby ho niekto dopichal nožom. Mal na nej dovedna 130 stehov, čiastočne prišiel o hlas.

Jakobsen je držiteľ 18 víťazstiev v profipelotóne. Piate v poradí sa zrodilo pred viac než dva a pol rokmi v Galante v záverečnej etape pretekov Okolo Slovenska 2018.

Jeho krajan Dylan Groenewegen medzitým spoznal trest za svoju bezohľadnú jazdu, ktorou takmer pripravil o život Jakobsena.

Dvadsaťsedemročný jazdec tímu Jumbo-Visma nesmie súťažiť do 7. mája 2021. Rozhodol o tom disciplinárny panel Medzinárodnej cyklistickej únie (UCI).

Vo svojom zdôvodnení 9-mesačného trestu uviedol, že Groenewegen uznal svoju vinu v tom, že sa odchýlil od priamej línie a tým porušil pravidlá šprintu vo väčšej skupine jazdcov.

Súvisiace články