Streda, 27. január, 2021Meniny má Bohuš

Prečo má hokej veľké problémy s Covidom? Je to superrozprašovač

V Tipos extralige nateraz pandémia koronavírusu nezasiahla iba dva tímy - Duklu Trenčín a Zvolen. (Autor: ILUSTRAČNÉ FOTO - TASR)
Boris Vanya|Publikované 20. okt 2020 o 12:59

Klzisko je vhodné prostredie na šírenie vírusu.

BRATISLAVA. V hokejovej Tipos extralige sa odkladá jeden zápas za druhým. Podobná bola situácia v Česku predtým, ako dostali hromadné športové podujatia dočasne stopku.

Koronavírus sa šíri aj v ruskej KHL, prvé prípady hlásia Švajčiari.

Hokejová Liga majstrov sa v tejto sezóne hrať nebude. Slovensko a Rusko oznámili, že sa nezúčastnia na novembrovom Nemeckom pohári.

V niektorých oblastiach Severnej Ameriky pozastavili nižšie súťaže či juniorské turnaje alebo úplne zatvorili zimné štadióny.

Vyzerá to tak, že z veľkých kolektívnych športov prehráva zápas s pandémiou koronavírusu najvyšším rozdielom ľadový hokej.

Príklad z Floridy

Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zverejnilo 15. októbra správu, ktorá upozorňuje na vysoké riziko šírenia ochorenia Covid-19 v interiérových športových zápasoch.

Štúdií s podobným záverom sa už objavilo viac, táto však ako príklad uvádza rekreačný hokejový zápas, v ktorom nastúpilo ešte 16. júna tohto roka na Floride 22 hráčov (po jedenásť v každom tíme).

Nikto z nich nemal na ľade ani v šatni rúško, niekoľkí mali na hlave klasickú hokejovú prilbu s ochranným štítom tváre.

Na druhý deň po zápase jeden z jeho aktérov dostal horúčku, kašľal, mal bolesti hrdla, hlavy a pozitívny test na koronavírus.

V nasledujúcich dňoch potvrdili nákazu u ďalších trinástich hráčov a jedného zamestnanca štadióna. Je možné, že sa nakazili aj ďalší, ale boli bez príznakov ochorenia a netestovali ich.

Keďže v týždni pred zápasom sa jeho aktéri nestretli, štúdia predpokladá, že vírus rozšíril počas zápasu jeden z hráčov, ktorý dovtedy nevykazoval žiadne príznaky ochorenia.

"Hokejové klzisko je prostredie, ktoré je zrejme veľmi vhodné na prenos Covidu-19," uvádza sa v správe.

Prémiový obsah

Zamknutý obsah Sportnet.sk bude dostupný mesiac zdarma.
Stačí sa prihlásiť pomocou SME prihlásenia.

Ak ešte nemáte SME.sk účet, zaregistrujte sa
Boris Vanya je šéfredaktorom Sportnet.sk. V rokoch 1995 až 2014 pôsobil v denníku Pravda, potom rok v denníku Šport a od roku 2015 v denníku SME. Olympijskú atmosféru zažil v Turíne, Pekingu, Londýne a Soči, ako reportér sa zúčastnil aj na MS v hokeji 2005, 2007 a 2011, na Svetovom pohári v hokeji 2004 a na niekoľkých MS v rýchlostnej kanoistike.

Diskusia

Diskusiu k článku si môžete prečítať na sport.sme.sk

Súvisiace články

© Copyright 2021 | Športnet, s.r.o.