Sobota, 23. októbra, 2021Meniny má Alojzia

EPO, krvný doping, testosterón? Armstrong na všetko povedal áno

(Autor: SITA/AP)
Sportnet|18. jan 2013 o 08:09

Prečítajte si prepis rozhovoru Lancea Armstronga v televíznej šou Oprah Winfreyovej.

Legenda Lance Armstrong je v troskách. Príbeh o chorobe, uzdravení a epických triumfoch v slávnej Tour de France sa skončil televíznym rozhovorom v relácii Oprah Winfreyovej. Bývalý sedemnásobný víťaz žltého dresu v ňom priznal: "Áno, počas svojich siedmich víťazstiev na Tour som používal zakázané látky." Prečítajte si prepis rozhovoru, ktorý priniesol idnes.cz.

Sedem rokov bol Armstrong lídrom amerického tímu US Postal, v jeho farbách vyhral sedemkrát najslávnejšie preteky sveta. A napriek všetkým obvineniam a útokom neustále akýkoľvek podvod odmietal. "Nikdy som nedopoval. Nie sú dôkazy." Podľahol až po dlhých rokoch.

Minulý týždeň odoslal Armstrong textovú správu agentúre AP. "Oprah som dovolil, nech ide v otázkach, ako ďaleko chce," písal v nej. "Takže to bude úplne otvorený rozhovor?" pýtala sa Winfrey hneď na úvod 41-ročného bývalého pretekára. "Áno!"

Používali ste niekedy EPO?

"Áno."

Krvný doping?

"Áno."

Testosterón?

"Áno."

Podvádzali ste pri niektorej zo siedmich víťazných Tour?

"Áno."

Bolo podľa vášho názoru možné vyhrať Tour sedemkrát po sebe bez použitia zakázaných látok?

"Nie, nie je to možné."

Považovali ste to v tej dobe za zlé?

"Znie to hrozne, ale nie. Pripadalo mi to také normálne, ako fúkanie vzduchu do galusiek a plnenie bidonu vodou. Ja som doping nevymyslel, ale nebojoval som proti nemu. Je mi to ľúto!"

Fungoval vo vašich tímoch najprepracovanejší dopingový program?

"Nie, taký rozhodne nebol. Bolo to profesionálne, bez rizika, chytré, ak to tak môžeme nazvať. Ale povedať, že to bolo väčšie ako východonemecká olympijská mašina v 70. a 80. rokoch, to nie."

Počas trojhodinového interview, ktoré Winfrey natočila už v pondelok a do svojho programu rozdelila na dve časti, vyšlo na povrch mnoho detailov o systéme dopingu v Armstrongových tímoch. S užívaním zakázaných substancií začal už v polovici deväťdesiatych rokov. Keď svoje praktiky popisoval, v tvári mal tvrdý a úprimný výraz.

"Na začiatku mojej kariéry to bolo kortizón a potom začala generácia EPO," spomínal. Celý ten čas svoj podvod tajil. "Prečo? Nemyslím, že dám nejakú skvelú odpoveď. Bola to jedna veľká lož, ktorú som opakoval niekoľkokrát. Hnala ma neskutočná túžba po víťazstve."

Sám počas rokov nazval iných cyklistov klamármi, keď sa snažili na jeho americký príbeh zaútočiť. Armstrong bol predsa pre fanúšikov hrdinom, ktorý prežil rakovinu. Mnohí jeho kolegovia z pelotónu však vedeli, ako sa na vrchol dostal. "Pravda nie je taká, ako som ju prezentoval," povedal. "Bol to perfektný príbeh, lenže to nebola pravda."

Ako dlho ste dopovali?

"Ak niekto tvrdí, že celý život, tak to nie je pravda. Naposledy to bolo, keď som prešiel cieľom Tour de France 2005. Po svojom comebacku nikdy! Aj keď nie som veľkým fanúšikom cyklistickej únie UCI, jej biologické pasy v tomto smere pomohli."

Bol ste lídrom tímu, nútili ste aj ostatných robiť to, čo vy?

"Boli sme všetci dospelí chlapi a robili sme svoje rozhodnutia. Mali sme síce od pretekárov nejaké očakávania - potrebovali sme, aby boli zdraví, silní, aby predvádzali výkony. Ale ja som nikdy nikomu nenariadil: musíš, ak chceš zostať v tíme, ak chceš ísť na Tour. Viem, že práve teraz nie som tou najdôveryhodnejšou osobou, ale naozaj som to nikdy neurobil. V tíme boli pretekári, ktorí sa rozhodli nedopovať."

Bál ste sa, že vás chytia?

"Nie."

Ľudia, ktorí vám verili, sa hnevajú, ako ste ich podviedli.

"Na to majú úplné právo. Strávim zvyšok života tým, že sa budem snažiť získať späť ich dôveru a budem sa im ospravedlňovať."

Súvisiace články