Utorok, 28. septembra, 2021Meniny má Václav

Víťaz pôjde na finálový turnaj. Duel s Kanadou otvoria Horanský a Shapovalov

Filip Horanský (vľavo) a Denis Shapovalov. (Autor: Martin Baumann - TASR)
SITA|31. jan 2019 o 13:00

Po nich nastúpia Martin Kližan a Felix Auger-Aliassime.

BRATISLAVA. Dvojka singlovej zostavy domácich Filip Horanský a jednotka hostí Denis Shapovalov sa od 15.00 h stretnú v úvodnej z dvoch piatkových dvojhier v rámci bratislavského stretnutia Slovensko - Kanada (1. - 2. februára).

Hrať sa bude na antuke pod zatiahnutou strechou Aegon arény NTC. Pôjde o kvalifikačný súboj o účasť vo finálovom turnaji Davisovho pohára 2019 tenisových reprezentačných družstiev mužov.

Jednotky proti sebe nastúpia v sobotu

Po nich sa predstavia jednotka tímu SR Martin Kližan a dvojka Kanaďanov Felix Auger-Aliassime. Rozhodol o tom štvrtkový žreb programu stretnutia v jeho dejisku.

Sobotňajší program o 11.00 h sa začne štvorhrou, na ktorú kapitán Dominik Hrbatý nahlásil pár Igor Zelenay, Filip Polášek. Za Kanadu v debli nastúpia Felix Auger-Aliassime a Denis Shapovalov.

Šéfovia realizačných štábov majú nárok na zmeny, týka sa to aj sobotňajších dvojhier Martin Kližan - Denis Shapovalov, Filip Horanský - Felix Auger-Aliassime. V domácom kádri je aj Norbert Gombos. Slovákom chýba momentálne zranený Jozef Kovalík. Kanade nepomôže ich najvyššie rebríčkovo postavený hráč Milos Raonic.

"Sledoval som v stredu tréning Felixa s Denisom a mal som pocit, že Denis ešte stále nie je zvyknutý na antuku. Snažil sa hrať krátke výmeny. Preto som sa rozhodol pre Filipa. Jeho hra môže byť pre Denisa nepríjemnejšia," uviedol kapitán SR Dominik Hrbatý k voľbe Horanského ako slovenskej dvojky.

"Dám do toho všetko, budem bojovať o každý fiftín. Keby som sa bál, ani by som nemusel chodiť na kurt. Shapovalov je veľmi kvalitný hráč, patrí do elitnej svetovej tridsiatky, no ja nemám čo stratiť," povedal Horanský, ktorý sa na premiéru veľmi teší.

V minulosti Slovensko odohralo s Kanadou jediné daviscupové stretnutie. V roku 1997 triumfovali Slováci v Montreale a zabezpečili pre svoju krajinu prvýkrát postup do svetovej skupiny. O víťazstvo 4:1 sa vtedy dvoma bodmi zaslúžil súčasný kapitán SR Dominik Hrbatý, rovnako dva body pridal aj Karol Kučera.

Slovenskí daviscupoví reprezentanti zľava, Norbert Gombos, Igor Zelenay, Filip Horanský, nehrajúci kapitán Dominik Hrbatý, Martin Kližan a Filip Polášek. (Autor: Martin Baumann - TASR)

Do finále postúpi osemnásť krajín

V rámci reformy súťaže sa vo februárovom kvalifikačnom kole predstaví v súbojoch o postup na koncoročný turnaj 24 mužstiev. Dvanásť víťazných tímov sa pridá k štyrom semifinalistom tohtoročnej edície (Francúzsko, Chorvátsko, Španielsko a USA) a držiteľom dvoch voľných kariet (Argentína a Veľká Británia).

Týchto osemnásť národných výberov sa zúčastní na koncoročnom finálovom turnaji, ktorý sa uskutoční 18. až 24. novembra 2019 v Madride.

Slováci vlani v októbri úspešne zvládli bratislavské stretnutie s Bielorusmi (3:1) a zabezpečili si účasť vo februárovom kvalifikačnom kole zreformovaného Davisovho pohára. Finalista Davis Cupu 2005 Slovensko je v "II. lige" od sezóny 2007.

Päťkrát neúspešne hralo o postup (2007 Kórejská republika, 2008 Srbsko, 2014 USA, 2015 Poľsko, 2016 Austrália) a v šiestich prípadoch odvrátilo zostup do II. skupiny euroafrickej zóny (2009 Macedónsko, 2010 Bielorusko, 2011 Ukrajina, 2012 Portugalsko, 2013 Švédsko, 2017 Poľsko).

Kvalifikačný duel o postup na finálový turnaj Davisovho pohára - program:

Piatok (dve dvojhry postupne od 15.00 h):

Filip Horanský - Denis Shapovalov

Martin Kližan - Felix Auger-Aliassime

Sobota (štvorhra a dve dvojhry postupne od 11.00 h):

Igor Zelenay, Filip Polášek - Felix Auger-Aliassime, Denis Shapovalov

Martin Kližan - Denis Shapovalov

Filip Horanský - Felix Auger-Aliassime

Kádre:

SLOVENSKO: Martin Kližan (38. vo svetovom rebríčku ATP vo dvojhre, 231. vo štvorhre), Norbert Gombos (255. / 422.), Filip Horanský (219. / 648.). Igor Zelenay (- / 66.), Filip Polášek (- / 148.), kapitán: Dominik Hrbatý

KANADA: Denis Shapovalov (25. / 302.), Felix Auger-Aliassime (106. / 371.), Peter Polansky (121. / 127.), hrajúci kapitán: Frank Dancevic (329. / 411.)

Súvisiace články